reklama

Manchester teriér Vás navíc překvapí hravostí, dobráckou a veselou povahou, inteligencí, nekonfliktností a nezávislostí. Veškeré tyto jeho povahové rysy z něj dělají skvělého společníka, nebojácného ochránce a aktivního sportovce.

Povaha plemene

Manchester teriér je jako každý teriér temperamentní, odvážný a ostražitý pes. Miluje děti a ke své rodině si tento pes vytváří silné a pevné pouto. Pokud se rozhodnete jet na nějaký výlet, vezměte psa s sebou, sice není nějak velmi pohybově náročný, ale je sportovně nesmírně nadaný a za možnost trávit s Vámi čas a doprovázet Vás kamkoli bude velmi vděčný.
Díky bystré povaze mu neunikne téměř nic a každou nevítanou návštěvu ohlásí hlasitým štěkotem.

Popis plemene

Manchester teriér patří ke středně velkým plemenům a již na první pohled působí elegantně. Manchester je velmi podobný německému pinči a někomu může připadat i jako zmenšený dobrman. Výška psa v kohoutku je přibližně 40 cm až 41 cm, feny okolo 38 cm, váha se u tohoto plemene pohybuje v rozmezí 7 kg až 10 kg. Manchester teriér se dožívá vysokého věku, v průměru okolo 14 let.

Plemeno má úzkou a plochou hlavu s protáhlým čumákem. Skus je nůžkovitý (horní řezáky překrývají dolní řezáky a jsou v čelisti kolmo nasazené). Oči jsou poměrně malé a tmavé. Mají mandlový tvar a v žádném případě nesmí být vystouplé. Uši jsou malé, ve tvaru obráceného písmene V, nesené nad horní linií hlavy a klopené k hlavě. Krk je dlouhý a směrem k hlavě se zužuje. Tělo je u tohoto plemene štíhlé. Ocas je krátký, u kořene silný a zužující se do špičky.

Srst má manchester krátkou, hladkou a lesklou. Barva srsti je černá s mahagonovým pálením, rozdělení barvy srsti na těle je určeno standardem.

Charakteristické rysy

- temperament
- inteligence
- hravost
- ostražitost

Chov

Dle Mezinárodní kynologické federace patří manchester teriér do skupiny III. Teriéři, sekce 1 - velcí a středně velcí teriéři, bez pracovní zkoušky. V České republice je oficiální zkratka manchester teriérů MT. Více informací o plemeni se můžete dočíst na www.kcht.cz.

Výchova a péče o psa

Plemeno díky hladké, krátké a rovné srsti nevyžaduje zvláštní péči, je to doslova nenáročný pes.

Manchester nezapře své lovecké pudy, proto je dobré již ve štěněčím věku navštěvovat různé výcviky, které tohoto malého rošťáka navyknou vhodnému chování a Vás naučí okamžitě správě řešit nastalou situaci. Manchestera je důležité seznámit s ostatními domácími mazlíčky co nejdříve.

Cena štěněte se u manchesterského teriéra může pohybovat od několika tisíc korun až po desítky tisíc korun.
Již při koupi štěněte si musíme uvědomit, že se jedná o teriéra, který bude potřebovat správnou a důslednou výchovu, ale není to žádný agresor nebo paličák, proto jeho výchovu zvládne bez větších problémů i nezkušený majitel, tím pádem se hodí téměř pro každého.

Velmi důležité je, umět také štěně zaměstnat a unavit (aktivně), pokud mu nenajdete správnou zábavu, můžete si být více než 100% jistí, že manchester si ji najde sám, ale Vám se nebude vůbec líbit. Díky tomu, že je toto plemeno vytrvalé, rádo se pohybuje a má hodně energie, může vynikat ve psích sportech (agility, flyballu, frisbee, atd.), ale také v aportování, výcviku poslušnosti a mnoha dalších sportech.

Historie plemene

Manchester teriér je velmi staré plemeno, jeho historie údajně sahá až do středověku. Manchester byl popsán již v roce 1800 (v této době se nazýval english terrier) a díky tomu se stal prvním a zároveň i nejstarším teriérem Britských ostrovů. V těle těchto psů koluje krev vipetů a stafordšírských bulteriérů. Původní využití psů bylo lovení krys a někdy také lovení králíků. K rozdělení "původního plemene" na větší psy tzv. "manchester teriéry" a menší psy tzv. "anglické toy teriéry" došlo v roce 1862. O jedenáct let později bylo plemeno zapsáno do plemenné knihy pod jménem black and tan terrier. A v roce 1880 bylo plemeno oficiálně přejmenováno na manchester teriér.

Podobná plemena

Německý pinč
Anglický toy teriér
Německý lovecký teriér

Související články

reklama
reklama
reklama