reklama

Boloňský psík je pejsek citlivý, potřebující laskavého majitele. Tento společenský pejsek je vhodný jak pro rodinu s dětmi tak pro majitele, který hledá klidného společníka. Boloňský psík se fixuje na svého majitele, kterého bezmezně miluje. Je hravý a rychle se učí. Díky své hravosti a citlivosti je také výborným antistresovým parťákem.

Vzhled plemene

Svou velikostí se řadí mezi malá plemena. Min. výška u psa je v kohoutku až 30 cm, u feny 28 cm. Hmotnost se pohybuje v rozmezí od 2,5 do 4 kg. Tělo je hranatého tvaru. Hlava je středně velká. Oči jsou velké, tmavě zbarvené. Čenich je kulatý a černý. Uši jsou dlouhé a visící. Ocas je nesen v zatočení přes záda. Srst je dlouhá okolo 10 cm a kadeřavá, připomínající afro. Barva srsti je vždy bílá.
Toto plemeno se dožívá v průměru 14 - 15 let.

Povaha

Toto plemeno se rychle učí. Je velmi citlivý a hravý. Nutně potřebuje být ve společnosti svého majitele. Můžete se společně věnovat např. agility. Bez problémů vychází s ostatním domácími mazlíčky.

Boloňský psík - charakteristické rysy

- hravý
- vnímavý
- klidný
- učenlivý

Výchova a péče o psa

Boloňský psík silně přilne ke svému majiteli. Toto plemeno je citlivé a proto potřebuje něžné zacházení. Při výcviku si musí majitel dát pozor na příkré příkazy a hrubé tóny hlasu, které psu mohou ublížit. Velmi rychle se učí, a proto je vhodné plemeno také pro chovatele začátečníky.
Srst boloňského psíka vyžaduje každodenní péčí. Pozornost je věnována také očím, kde se v chlupech okolo očí mohou držet nečistoty. Oči je potřeba pravidelně kontrolovat a čistit. Důvodem je sklon k zánětům spojivek. Potřeba je také v čistotě udržovat chloupky v oblasti tlamičky a uší. Pravidelně se v těchto místech doporučuje srst zastřihávat. Tlamička se musí několikrát denně mýt.
Štěně s PP pořídíte za cenu okolo 8 000,-Kč. Bez papírů za cenu začínající okolo 4 000,-Kč.

Chov

Klasifikace F.C.I. skupina IX. - Společenští psi, sekce 1. Bišonci a příbuzná plemena, bez pracovní zkoušky.

Historie plemene

Kolébka tohoto plemene se nachází ve Středozemí. Stejně jako Bišonek se i toto plemeno nacházelo ve společnosti šlechty. Jeho vzhled se od vzhledu Bišonka vymezil v blízkosti města Boloň. Toto plemeno bylo oficiálně uznáno v roce 1934. V dnešní době je boloňský psík rodinným a společenským pes.

Podobná plemena

- Bišonek
- Lvíček
- Maltézský psík

Související články

reklama
reklama
reklama