reklama

Bišonek je bílá chlupatá kulička s veselým výrazem a nadmírou energie. Tento společenský pejsek je vhodný pro lidi, kteří budou s tímto pejskem sdílet svůj život. Bišonek se fixuje na svého majitele, kterého bezmezně miluje. Je hravý a pro pobavení své rodiny udělá skoro cokoliv.

Vzhled plemene

Svou velikostí se řadí mezi malá plemena. Min. výška u psa je v kohoutku 27cm u feny mezi 25cm. Hmotnost se pohybuje v rozmezí od 3 do 7 kg. Hlava je nesena vysoko a hrdě. Oči jsou kulaté, tmavě zbarvené. Čenich je kulatý a černý. Uši jsou bohatě pokryté dlouhou srstí a visící. Tlapky jsou šlachovité, žádoucí jsou černé drápky. Ocas je nesen vysoko a nesmí být kupírován. Srst je dlouhá okolo 7 cm a kudrnatá. Barva srsti je vždy bílá.
Toto plemeno se dožívá v průměru 14 - 15 let.

Povaha

Toto plemeno je velmi učenlivé a přizpůsobivé. Nutně potřebuje být ve společnosti svého majitele. Bišonek se nerad nudí a proto potřebuje zaměstnat. Můžete se společně věnovat např.agility. Je to tolerantní společník vůči ostatním domácím mazlíčkům.

Bišonek- charakteristické rysy

- energický
- vnímavý
- hravý
- učenlivý

Výchova a péče o psa

Bišonek silně přilne ke svému majiteli. Je to velmi učenlivé a inteligentní plemeno. Vycvičitelný je nepoměrně snadno.
Bišonkova nádherná srst vyžaduje každodenní péčí. Tato péče zahrnuje kartáčování až na kůži, koupání kvalitním šampónem a pravidelné zastřihování srsti. Zapomínat se také nesmí na tlapičky, kde je potřeba vystřihovat přerostlé chloupky. Pozornost je věnována také očím, kde se v chlupech okolo očí mohou držet nečistoty. Oči je potřeba pravidelně kontrolovat a čistit. U tohoto plemene se nemusíte obávat genetických vad.
Štěně s PP pořídíte za cenu okolo 8 000,-Kč. Bez papírů za cenu začínající okolo 4 000,-Kč.

Chov

Klasifikace F.C.I. skupina IX. - Společenští psi, sekce 1. Bišonci a příbuzná plemena, bez pracovní zkoušky. Více informací naleznete na stránkách www.bichon-klub.cz.

Historie plemene

Předchůdce dnešního bišonka, barchion, byl malý psík, o kterém se vyskytují zmínky již z doby královny Kleopatry. Stal se otcem řady společenských plemen. Bišonek byl velmi oblíben v době renesance u italské a francouzské šlechty. V té době byli velmi hýčkání. Po francouzské revoluci ovšem většina skončila na ulici. Zde využili svou hravost a učenlivost a bavili společnost různými kousky. První standard plemene byl oficiálně přijat v roce 1933. Dnes je bišonek rodinný a společenský pes.

Podobná plemena

- Maltézský psík
- Lvíček
- Boloňský psík
- Bostonský teriér

Související články

reklama
reklama
reklama