reklama
  • Wiki
  • Maltézský psík

Maltézský psík je roztomilý, bílí, psí společník. Toto milé a hravé plemeno je ideální pejsek pro rodinu s dětmi nebo důchodce, který chce oddaného a nenáročného společníka. Je to velmi vnímavé a citlivé plemeno, které potřebuje hodně lásky a pozornosti.

Vzhled plemene

Svou velikostí se řadí mezi malá plemena. Pes dorůstá výšky v kohoutku 21-25cm a fena mezi 20-23cm. Hmotnost se pohybuje v rozmezí 3 až 4 kg. Tělo je podlouhlé, obdélníkového tvaru. Hlava je široká s bohatou srstí, nesena hrdě a elegantně. Oči jsou zakulacené, tmavě okrově zbarvené. Čenich je kulatý a černý. Uši mají trojúhelníkový tvar, jsou nasazeny vysoko a bohatě osrstěny. Tlapky jsou kulaté s černými polštářky. Ocas je silný u kořene a tenký na jeho špičce. Srst je dlouhá a hustá. Barva srsti je sněhově bílá. Srst nemá podsadu a nelíná. Typické pro tohoto psa jsou krátké a zároveň velmi rychlé kroky v klusu.
Toto plemeno se dožívá v průměru 14 - 15 let.

Povaha

Toto plemeno je oddané a mazlivé. Vyniká svou citlivostí. Obzvlášť při výcviku je nutné pamatovat na to, že tento pes reaguje na křik a hrubost úzkostí a panikou. Potřebuje být ve společnosti svého páníčka, milován a obdivován. Je učenlivý a hravý. Vydá se s vámi na delší procházku, ale může také celý den proležet na otomanu.

Maltézský psík - charakteristické rysy

- citlivý
- vnímavý
- hravý
- učenlivý

Výchova a péče o psa

Maltézský psík je citlivě plemeno na zacházení. Na hluk, hrubost a křik reaguje panikou. Výchova tohoto milého společníka je založena na hře a pochvalách. Silně přilne ke svému majiteli. Není to samotář, ocení každou chvíli, kterou bude moct trávit se svým majitelem. Je to velmi učenlivé a inteligentní plemeno.
Nádherná srst maltézáčka je vykoupena každodenní péčí. Tato péče zahrnuje kartáčování, pročesávání a pravidelné koupání. U tohoto plemene se nemusíte obávat genetických vad. Problematické jsou oči, které lnou k nadměrnému slzení. Hrozí také častý zánět spojivek. Také zubní kámen může maltézáčka potrápit, proto by v pravidelné péči nemělo chybět čistění zubů.
Štěně s PP pořídíte za cenu od 12 000,-Kč. Bez papírů za cenu začínající okolo 3 000,-Kč.

Chov

Klasifikace F.C.I. skupina IX. – Společenská a toy, sekce 1. Bišonci a příbuzná plemena, bez pracovní zkoušky.

Historie plemene

Maltézský psík pochází z oblasti Středomoří. Maltese v překladu znamená přístav. Patří k jedněm z nejdéle chovaných plemen. Lovili krysy a myši nebo také dělali společnost krásným ženám. Mnoho malířů v průběhu dějin zachytili tyto psi ve společnosti nejkrásnějších žen dané doby. Na konci 19. století toto plemeno málem vymizelo. Díky skupině specialistů bylo toto plemeno zachováno až do dnes. V plemenné knize byl maltézský psík zapsán v roce 1859 v Anglii. Standard tohoto plemene byl vytvořen v roce 1898.

Podobná plemena

- Bišonek
- Japonský čin
- Boloňský psík

Související články

reklama
reklama
reklama