Zdravá strava je nejen základem všech druhů diet, ale všeobecně patří k udrežení pevného zdraví. Nelze jen cvičit a nebo jen zdravě jíst. Oba pojmy patří neodmyslitelně k sobě. Zdravá výživa neznamená být vegetariánem nebo jen chroupat mrkev a cpát se vitamínovými doplňky, ale zdravě jíst by se mělo rovnat s pojmem vyvážené stravování.
Být v pohodě díky jídlu
Dnešní rychlý způsob života nedovoluje mnoha lidem se zamyslet nad tím, jak se pořádně stravovat. Je velmi důležité množství jídla, kvalita, interval a klid při konzumaci. Pod vlivem reklam a jiných informací už nejsme schopni ani samy identifikovat, že jíst správně znamená jíst přirozeně. Od malička by měl být každý veden k tomu, že sprvnost přijímání potravy je opravdu důležitá pro naše zdraví, energii, kondici a psychickou pohodu.
Na co se nesmí zapomenout
Téměř půl kila zeleniny, pár kousků ovoce a to nejlépe z našeho pásma, luštěniny, ořechy, semena a kvalitní ole. Kysané výrobky jsou vhodné pro příznivé trávení a úpravu střevní mikroflóry. Určitě s enesmí zapomínat na bílkoviny v podobě ryb, libového masa, mléčných výrobků, tofu. V neposlední řadě nesmí chybět ani sacharidy, protože stejně tak jako bílkoviny potřebujeme pro tvorbu svalů, sacharidy nám dodávají energii, kterou potřebujeme celý den. Dostaneme je z ovoce nebo například těstovin a celozrných výrobků. V neposlední řadě je dobré hlídat hodnotu Glykemický index, což by se dalo vysvětlit tak, že čím vyšší hodnotu potravina má, tím dříve budeme mít po snězení hlad. Dá se to jednoduše otestovat, když se zkusí jeden den obědvat sladké kynuté knedlíky a druhý den sladké tvarohové těstoviny. Knedlík rychle zasytí, ale ještě rychleji vytráví. Dalším problémem jsou tzv. nízkotučné potraviny, které jsou pouze tahákem na dietáře. Z takového jogurtu nezískáte téměř žádný užitek. Je mnohem lepší raději jogurt s obsahem tuku do 1 porcenta tuku.
Ideální den
snídaně: 0,1l džusu, dva fitnessbroty s jednou lučinou
svačina: 200g ovoce
oběd: 120g vařené hovězí, 150g brambor, 150g vařená mrkve s trochou másla
svačina: cottage
večeře: hovězí vývar s půlkou chleba
2. večeře: dva plátky sýra
30 minut pohybu
Přehled vitamínů v potravě a jejich vliv na tělo
vitamín A (karoten) - mrkev, petržel, listová zelenina - zdraví zubů, sliznic, zraku
vitamín B - listová zelenina, houby, arašídy, fazole, sezam, obilnina - podporuje bdělost, nerovvý systém
vitamín B1 - slunečnice, dýně, ořechy - funkce jater, srdce, pomáhá vstřebávat cukr
vitamín B12 - fazolové klíčky, sojové produkty - pomáhá vzniku červených krvinek
vitamín B2 - mandle, houby, obilná zrna - odolnost proti nemcem, růst, zlepšuje pokožku
vitamín C - brokolice, kapusta, ovoce, květák, řeřicha, petrželka - šlachy, klouby, zuby, dásně, odolnost porti infekcím
vitamín D - ryby, sluneční záření - vývoj kostí a zubů
vitamín E - rostlinný olej, ořechy, listová zelenina - vliv na rozmnožování, činnost srdce, zpracování mastných kyselin
vitamín K - mořské řasy, zelenina, obilná zrna - podporuje krevní srážlivost, snižuje riziko krvácení