reklama

Fasáda je vnější stěna stavby, její finální úprava. Celkový vzhled tvoří okna, vchody, balkony a jiné architektonické prvky. Lze barvu natírat nebo natahovat. Moderní a esteticky příjemné prvky mohou být obklady lícové pásky, dřevo nebo velký formát desek ze skla, oceli a jiného specifického materiálu. Zvolená fasáda by měla být co nejvíc bezúdržbová nebo snadno omyvatelná.

Při dnešním růstu cen za energie je důležité zateplení fasády. Můžeme tak ušetřit až třicet procent nákladů za dům.

Jak zateplit fasádu

Bezpečným izolantem může být buď pěnový polystyren, nebo minerální vata. Výhodou první možnosti, je cenová dostupnost, snadná instalace a dobrá opracovatelnost. Oproti vatě je ovšem lépe hořlavý. Minerální vata zvyšuje celkovou hmotnost fasády a je dost nasákavá.

Před instalací je třeba připravit suchý a pevný podklad bez nečistot a uvolněných částí podkladu. Nesmíme zapomínat na penetraci pro zlepšení přilnavosti. Po obvodu se namontují zakládací soklové lišty. Izolační desky se lepí stěrkovým tmelem. Desky se kotví pomocí talířových hmoždinek s plastovým trnem. Na roh fasády se použijí rohové lišty s perlinkou. Po dokončení celé přetřeme odshora dolů perlinkou. Do stěrkového tmelu zcela vtlačíme armovací tkaninu.

Po důkladném zaschnutí je možné aplikovat finální omítku. Opět musí být použita penetrace.

Provětrávání fasády

Pokud je třeba provětrávat. Izolant musí být vkládán do roštu. Nesmí být pevně přichycený. Tím zamezíme zvlhnutí stěn a případné tvorbě plísní a bakterií. Systém se skládá z nosného roštu, izolačního materiálu, odvětrávací mezery a vnějšího obložení. Jako obklad mohou být OSB desky, které pak podstoupí finální pokrytí barvou nebo obkladem.

Ideálním izolantem je minerální vata ve tvaru desek. Velkými přednostmi jsou akustická izolace, nízký difuzní odpor a vysoká požární odolnost.

Co jsou fasády Werzalit?

Přírodní materiál na bázi dřeva s odolností vůči povětrnostním vlivům. Odolný proti hmyzu, termitům a dřevokazným houbám. Krupobití není pro materiál hrozbou. Fasády jsou odolné proti UV záření. Celkově je materiál bezúdržbový a jednoduchý na montáž. Výrobci dávají záruku na deset let. Montuje se v proflech na připravený rám.

Popínavé rostliny na fasádách

Výhodou bývá stínění slunečního záření. Cihlová zeď vystavená slunci dosahuje teplot kolem čtyřiceti stupňů. Menší zahřívání s sebou nese menší napětí způsobené změnami objemu vlivem teplot. Tím se životnost stěny a omítky prodlužuje. Smysl má však jen v případě neopadavých druhů.

Další přínos pro zdivo je ochrana před deštěm. Listy zabrání průniku deště hnaného větrem a zároveň nebrání přístupu vzduchu. Rostliny zabraňují vlhnutí zdi jako celku od zeminy. Kořeny vodu odebírají přímo při patě domu. Úponkové dřeviny vyžadují pomocné prvky, které jsou schopny svými úponky obtočit.

Související články

reklama
reklama
reklama