reklama

Wasabi - japonský křen

Jako japonský křen (wasabi) se označuje rostlina Wasabia japonica (syn. Eutrema wasabi). Wasabi má původ v Japonsku, stejně jako klasický český křen se řadí do čeledi brukvovitých.
Nastrouhaný oddenek japonského křenu je kulinářskou pochoutkou, která se nazývá wasabi, resp. pravé wasabi (hon wasabi). V japonské kuchyni se tradičně pojí se sushi a sashimi. Užívá se čerstvé, ale také nakládané nebo sušené. Konzumovat se dají i listy wasabi.

Popis rostliny

Wasabi představuje rostlinu o výšce 20 – 30 cm s mírně polehlým vzrůstem. Obdobně jako český křen má drobné bílé kvítky, tím však podoba končí. Listy rostliny mají okrouhlý až srdčitý tvar. V létě japonský křen roste pomaleji, vytváří jen menší listy. Probouzí se na podzim při nižších teplotách a slabší intenzitě světla. To začíná bujet, listy jsou větší a oddenek mohutní.
Právě nápadný ztlustlý oddenek je pro wasabi typický. Oddenek má povrch v zelenobílé barvě s hrubou strukturou. Dužina oddenku je zelená, je velmi aromatická, má štiplavou chuť. Na jazyku však nezůstává tak dlouho jako chuť běžného křenu.

Pěstování japonského křenu

Na wasabi se dá narazit v divoké japonské přírodě. Rostlině se daří především v chladnějších podhorských oblastech, kde teplota nepřesahuje 20 °C. Roste v polostínu, podél břehů vodních toků.
Již od 10. století se v Japonsku wasabi také kulturně pěstuje, kvůli specifickým požadavkům však pouze v několika málo lokalitách. Produkce nepokrývá stále rostoucí poptávku, proto je cena wasabi velmi vysoká. S tím souvisí i náročné pěstování. Terasovité záhony z drobného štěrku musejí být neustále zavlažovány čistou vodou.
V našich podmínkách není čerstvé wasabi k dostání. Dá se pořídit jako pasta nebo sušený prášek. Bohužel se však častěji pod názvem wasabi skrývá levnější náhražka. Ta se vyrábí z rozmixovaného klasického křenu, hořčičných semínek a potravinářských barviv.
I u nás se přitom wasabi dá pěstovat jako přenosná rostlina v květináči. Nesnese teploty nižší než -12 °C, ale ani přímé slunce. Rostlině bude svědčit polostinné stanoviště, výživná zemina a dostatek vláhy.
V létě se wasabi bude dařit na okraji jezírka nebo potoka, v zimě v letní zahradě s teplotou kolem 10 – 15 °C. Na rozdíl od jiných rostlin vyžaduje japonský křen zálivku i v zimě. Právě v zimě se také křen sklízí, nejdříve po dvou letech.
Před podáváním se wasabi strouhá na velmi jemném struhadle. V Japonsku se používá speciální struhadlo ze žraločí kůže, u nás ho nejlépe nahradí struhadlo keramické.

Přírodní antibiotikum

Wasabi skýtá nejenom vynikající pikantní chuť, ale také výjimečné léčivé účinky. Je zdrojem vitamínů B6 nebo C, také minerálních látek jako je draslík, vápník, hořčík nebo mangan. Ostrou chuť mu dávají tzv. glukosinoláty, které se při trávení rozkládají na látky s antibakteriálním a protirakovinovým účinkem.
Pro své vlastnosti se wasabi označuje jako přírodní antibiotikum.

- wasabi omezuje růst bakterií, kvasinek a plísní
- snižuje riziko výskytu civilizačních chorob
- posiluje imunitní systém
- působí jako antioxidant

Wasabi oříšky – recept

Wasabi oříšky jsou oblíbenou pochoutkou, která se dá připravit i doma. Na 500 g nesolených burských oříšků budeme potřebovat 2 lžíce wasabi prášku, 2 lžíce kukuřičného škrobu, 1 lžíci vody, 1 bílek, 2 lžičky jemné soli a trošku moučkového cukru.
Nejdříve našleháme vaječný bílek s vodou. V bílku pak oříšky obalíme, abychom je nechali okapat.
Wasabi vrstvu vytvoříme z wasabi prášku, kukuřičného škrobu, soli a cukru. Tyto ingredience promícháme a vložíme do sáčku spolu s oříšky obalenými v bílku. Třepáním se pak oříšky obalí i vrstvou wasabi.
Nakonec oříšky vyskládáme na plech s pečící fólií. Pečeme je při 150 °C asi 30 min., následně dalších 20 min. při snížené teplotě 100 °C. Během pečení je třeba oříšky občas opatrně promíchat.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama