reklama

Ženy méně touží po sexu se svými partnery. Vysvětlením může být nedostatek hormonu

Rozdíly v sexuální touze žen a mužů lze alespoň zčásti vysvětlit biologicky. Naznačuje to studie provedená na Oklahomské státní univerzitě. Jedním z důvodů menšího sexuálního zájmu žen o jejich partnery je údajně nižší hladina testosteronu.

Evoluční psychologové předpokládají, že za rozdíl v sexuální touze může testosteron.
Evoluční psychologové předpokládají, že za rozdíl v sexuální touze může testosteron. | Foto: Shutterstock

Výzkumníci vycházeli ze staršího sběru dat, který se zabýval milostným životem novomanželů ze severní Floridy. Experimentu se zúčastnilo skoro sto lidí ve věku kolem třiceti let, upřesnil web PsyPost.

Na začátku studie vyplnili účastníci dotazníky, které zkoumaly jejich identifikaci se sexuálními rolemi stereotypně vnímanými jako maskulinní a femininní, a odevzdali vzorek slin, z nějž výzkumníci zjišťovali jejich hladinu testosteronu. Po dobu dvou týdnů pak páry před spaním nezávisle na sobě vyplňovaly denní záznam ohledně své sexuální touhy po partnerovi, manželské spokojenosti, oddanosti, stresu, sebedůvěry a nálady. 

Ukázalo se, že během čtrnácti dnů muži po svých partnerkách toužili výrazně více. Z další analýzy pak vyplynulo, že za to alespoň částečně může rozdílná hladina testosteronu u mužů a žen. Autoři studie však upozorňují, že sexuální apetit neovlivňují pouze biologické faktory.

"Větší touhu pociťovali například lidé, kteří byli v manželství spokojenější. Nezpůsobuje to ale zřejmě takový rozdíl jako hladina hormonů," řekla pro PsyPost Juliana Frenchová, vyučující psychologie na Oklahomské státní univerzitě. Chuť na sex pozitivně ovlivňuje také dobrá nálada, ani ta ale nevysvětluje rozdíly v libidu mezi pohlavími. 

Frenchová přiznává, že má studie jisté mezery. "Sexuální touha je komplexní a ovlivňují ji mnohé faktory." Zmiňuje například tak zvaný orgasm gap - rozdíl v počtu orgasmů, kterých v heterosexuálních vztazích dosahují muži a ženy. Homosexuální ženy přitom mají více orgasmů než heterosexuálky.

"To, že mají ženy méně orgasmů, pak může snižovat jejich sexuální touhu," říká psycholožka. Výzkumníci také měřili množství testosteronu jen jednou a nepozorovali, jak jeho hladina kolísá v průběhu dní. "Výsledky navíc můžeme aplikovat jen na heterosexuální vztahy," dodává Frenchová s tím, že bude potřeba problematiku dále prozkoumat. 

Mohlo by vás také zajímat: Sexuální život za socialismu mohl být lepší než na Západě. Byl na něj čas, říká socioložka Kateřina Lišková 

Měly relativní dostatek volného času, nehonily se za penězi a kariérní možnosti neexistovaly. Takže z holého neštěstí měly víc času se sexu věnovat. | Video: Michael Rozsypal
"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama