reklama

Ve společnosti hýří vtipem, doma mlčí. Proč?

Nevěřila byste, kolik mužů, kteří venku působí jako dokonalé společenské typy, jsou ve skutečnosti introverti a doma nejraději mlčí. Pokud je takový i ten váš, rozhodně si to neberte osobně.

Foto: ISIFA

Nevěřila byste, kolik mužů, kteří venku působí jako dokonalé společenské typy, jsou ve skutečnosti introverti a doma nejraději mlčí. Pokud je takový i ten váš, rozhodně si to neberte osobně.

Na večírku nebo třeba na návštěvě u přátel bývá často středem pozornosti, stará se o zábavu ostatních, vypráví vtipné historky, pohotově reaguje a rád se směje. A vůbec nezáleží na tom, jestli tam jste vy, nebo ne.

I v práci je mistrem komunikace, neváhá cokoli komukoli klidně několikrát a znovu vysvětlit, mluvení mu nedělá potíže, naopak dokonce rád rozdává rady, aniž by ho musel někdo žádat. 

Dvě odlišné osobnosti

Jenomže potom přijde domů a stane se z něj někdo úplně jiný. Ne že by začal být protivný, ale prohodí jen pár slov, usměje se a jde si po svém. Než aby s vámi cokoli probíral, ať už by to byly nepokoje v Egyptě či nesmrtelnost chrousta, raději mlčí, něco si čte, poslouchá hudbu, nebo si jen tak sám přemýšlí a odpočívá.

Také máte doma takového muže? Není divu, není to totiž vůbec výjimečný případ. Když se na to podíváte historicky, možná jeho chování pochopíte. Takové chování totiž nemají jen dnešní muži, postoj ke slovní komunikaci je u žen a mužů odlišný už po dlouhá tisíciletí.

"Mužská, dnes již nevědomá tradice velí vyčkávat hodiny na kořist, nemluvit, neb by ji zvuk hovoru vyplašil, a dorozumívat se jen gesty," vysvětluje partnerský poradce a autor knihy Na co se ptají ženy o mužích Tomáš Novák a dodává, že dnes to nejlépe demonstrují muži, kteří společně vyrazí na ryby. Moc toho nenamluví, byť jsou vůči sobě vzájemně kladně naladěni.

Muž zkrátka není žena

Kdyby si takhle vyrazily ženy, byl by stejný počet slov naprosto nemyslitelný. A v tom je právě ten rozdíl. Představte si, že v současnosti se poměr výroků mezi muži a ženami odhaduje na 20 tisíc ku 7 tisícům ve prospěch slabšího pohlaví. To už je slušný rozdíl, že?

Ale vraťme se k tomu, proč váš muž je ve společnosti mistr slova, ale doma je jeho pravým opakem. S největší pravděpodobností to bude tím, že venku dostává nějaký doping. "Může jím být alkohol, ale klidně i jen takzvané hormony dobré nálady, které se spouští v neobvyklé situaci, kterou občasné setkání s přáteli klidně může být," popisuje Tomáš Novák.

Bez dopingu nemluví

Rozhodně to ale neberte tak, že když je s vámi, nudí se. Ani náhodou. Vy jste jeho jistota, s níž si může odpočinout. Zatímco ženy vydrží mluvit celý den, muži potřebují pauzu. Kromě toho, když máte i doma nějakou nestandardní situaci, například má jeden z vás novou práci, jeho sestra otěhotněla, tatínek se stěhuje, kupujete nové auto, také přece mluví víc než obvykle, ne?

Pokud ho tedy necháte odpočinout a mlčet, bude vás jednak o to víc milovat, protože ho tak nenutíte do něčeho, co mu není přirozené, a navíc zase načerpá síly a bude moci hýřit vtipem i ve vaší společnosti.

Ptáte se, jaký doping ale dostává v práci? I tam to mohou být zmíněné hormony dobré nálady, sama víte, jaká může být s kolegy někdy legrace. U mužů to ale častěji bývá touha po úspěchu, která je žene kupředu, ale také smysl pro povinnost. To, že musí v práci mluvit, berou jako svoji pracovní náplň, berou to stejně samozřejmě, jako když pekař musí v práci upéct chleba.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

8 rad, jak být konečně šťastná. Napořád

Příběh: Manžel všude vyhledává konflikty. Co s ním?

Jmenujete se správně? Horoskop podle osobních čísel

reklama
Doporučené recepty
    reklama