reklama

Konec lásky na slepo i sexu na jednu noc. Rande v epidemii se mění

Covid-19 změnil všechno. Naše zvyky, ekonomickou situaci i způsob, jakým se seznamujeme. Potkat se s někým neznámým bylo vzrušující, dnes máme obavy z možné infekce.

Foto: iStock

Zatímco páry během karantény řeší, jak se jeden z druhého nezbláznit, nezadaní prožívají pocity osamění a přemítají, zda mají v časech pandemie šanci poznat vhodný protějšek.

Během koronavirové epidemie se zformovala řada iniciativ, která nabízela roušky, dovoz jídla nebo léků. Kromě krizových linek se ale zatím nenašla metoda, jak by se dal snížit pocit osamělosti a emocionální i sexuální frustrace u single žen a mužů. Na touhu zažít vášeň a potkat lásku vládní nařízení neplatí.

On-line seznamovací aplikace zažívají boom

Aplikace Tinder už dřív patřila mezi nejpoužívanější způsoby, díky kterým se mileniálové seznamovali. Nyní se jeho obliba ještě zvýšila. Další variantou je využít Instagram. Jednoduše napíšete svému vybranému protějšku zprávu do "directu" v Instagramu. Mimochodem, takhle se prý dala dohromady řada celebrit. Třeba zpěvačka Rita Ora a hudebník Calvin Harris. Přes Facebook si také psali Lukáš Hejlík a jeho dnes už manželka Veronika, aniž by se předtím znali.

"Na jedné straně si díky karanténě můžeme v izolaci vyzkoušet on-line prostředí a naučit se v něm lépe a užitečněji pohybovat, na straně druhé hrozí, že to celé přeženeme a budeme navazovat neustále nové a nové kontakty, ve kterých ale dlouho nevydržíme. V podstatě se budeme neustále seznamovat, užívat si nějaké odměny, chcete-li nějaké biochemické reakce, které ale rychle dojdou, a jelikož se mi ta dopaminová odezva líbí, tak ji samozřejmě chci a chci ji rychle. A když už mi ji někdo nedává, najdu si někoho dalšího. Je to stejný princip jako dostávání lajků na Facebooku a srdíček na Instagramu. Začnu si na pozornost zvykat a vyžadovat ji. Přestanu o něco usilovat, protože se s někým on-line virtuálně seznámit je tak snadné," upozorňuje psychoterapeut Honza Vojtko na současný trend seznamování. 

Umění sextingu

"Před karanténou mě seznamování na internetu neuvěřitelně odpuzovalo," vypráví dvaatřicetiletá Jana. Rok od rozchodu s partnerem ale zjistila, že potkat někoho "starým dobrým způsobem", tedy v reálném světě, je pro ni zatím nepřekonatelný problém. Proto se rozhodla dát šanci placeným seznamkám, ale ty jí nepřinesly žádný kýžený výsledek. Během karantény se přihlásila na Tinder, aby se, jak sama tvrdí, neukousala nudou. "Klidně se mi smějte, ale šokuje mě, jak rychle se zde konverzace stáčí k sexu. Chápu, že jsme všichni zavření doma a bez možnosti mít s někým fyzický kontakt, ale nepřijde mi moc normální si sextovat s někým, s kým jsem se on-line propojila před pár vteřinami," rozčiluje se Jana. Sexting je ale momentálně jedna z nejbezpečnějších erotických kratochvílí. Nákaza virem tu totiž nehrozí.

Konec vztahů na jednu noc?

Osmadvacetiletá Eva si naopak přes mobilní seznamovací aplikace nacházela protějšky, které měly stejný zájem o náhodný sex jako ona. "Rozpadl se mi desetiletý vztah, ve kterém jsem přišla o své sebevědomí. Mít sex s cizincem, se kterým jsem se seznámila před pár hodinami prostřednictvím mobilu, pro mě fungovalo jako náplast na pocit, že jsem nudná, ošklivá a nikdo po mně netouží," svěřuje se Eva. S tím je teď ale kvůli koronaviru konec. Výrazně totiž ubylo cizinců a kvůli možné nákaze málokdo chce riskovat chvilkovou vášeň.

Chybí nám chemie

Koronavirus ale dokáže přihrát i romantiku. Tak jak ji právě prožívá šestadvacetiletá Silvie, se kterou se přes Instagram propojil kamarád jejího kolegy. "Napsal mi soukromou zprávu, vyhlédl si mě díky fotce, kterou náš společný známý sdílel jako vzpomínku na časy v kanceláři. Od té doby si pořád píšeme, voláme, mluvíme spolu dlouho do noci. Mám pocit, jako bychom se znali už léta. Podle fotek se mi fyzicky opravdu líbí, ale mám z našeho setkání strach a vlastně jsem ráda, že se můžu vymluvit na karanténu," přiznává Silvie. Možná má strach vyzkoušet, zda se svým instagramovým ctitelem budou mít mezi sebou onu chemii, která je k navázání vztahů opravdu důležitá.

"Bez fyzična nemůže vzniknout dlouhodobá vazba. Přece jenom biochemie v nás probouzí přitažlivost a chemickou reakci u druhého člověka. Jak mi kdysi říkala jedna z mých klientek, na seznamce její potenciální partner vypadal jako ideální frajer, ale jakmile se potkali, takřka před ním utíkala. Dle jejích slov jí prostě nevoněl. A bez té vůně toho moc nezařídíte. Příroda ví, co dělá. To, že se mi někdo líbí, i když si jen dopisujeme, je založené na představě o tom kterém člověku, zamilovávám se v podstatě do nějakého obrazu mé fantazie o tom člověku, ale to není realita. Každý odborník na vztahy vám řekne, že není problém využít on-line či mobilní seznamovací aplikaci, ale jakmile dojde k nějaké shodě ve smyslu, co má ten člověk rád za jídlo, co čte, jaké filmy se mu líbí, co si myslí o světě, tak si hodně rychle (pokud to situace dovolí) domluvte rande a jděte na kafe či večeři a uvidíte, co to udělá," popisuje Honza Vojtko.

Vábení sirén

Nařízení se opatrně rozvolňují, máte tedy šanci vyrazit na rande v roušce? Podle terapeuta Honzy Vojtka je to testem představy, kterou jsme si o tom druhém z jeho on-line prezentace vytvořili. "Pokud se s člověkem, se kterým si dopisujete, voláte či provozujete virtuální sex, nepotkáte, hrozí, že se zamilujete do nějaké chiméry. Můžete to brát jako vábení sirén. Mořeplavcům jejich zpěv zněl zdálky vábně a nádherně, naplňoval je štěstím, ale když připluli blíž, zjistili, že to rozhodně není tak, jak si vysnili," uzavírá Honza Vojtko.

reklama
Doporučené recepty
    reklama