reklama

Flirt, nebo osudová láska? Jak poznáte, že vás muž zařadil do škatulky "milenka"

Sebeklam je podle psychologů jednou z nejběžnějších překážek ve vytváření vztahů. Pokud tedy chcete být šťastní, přestaňte přetvářet realitu k obrazu svému a zdržovat se ve vztazích, které se tomu vašemu vysněnému nepodobají ani z deseti procent.

Foto: iStock

Asi jen málokterá žena nesní o vztahu, který by, byť vzdáleně, připomínal pohádku. Tahle touha není omezená věkem. Ne že by ženy neuměly být samy, ale obvykle mají danou do vínku touhu o někoho pečovat, udržovat teplo domova, a to se bez partnera dělá těžko.

A právě ženy mají velký "talent" setrvávat ve vztazích, které nikam nevedou a namlouvat si, že je všechno v pořádku nebo že bude lépe, jen aby nezůstaly samy. Jenže posunout se "o dům dál" se někdy opravdu vyplatí, třeba právě za rohem čeká ten pravý.

Ve špatném vztahu

Podtitulek je trochu zavádějící, protože asi jen v málo případech se dá říct, že vztah je vyloženě špatný. Jen se prostě potkali lidé, kteří k sobě nepasují nebo možná chtějí od života každý něco úplně jiného. "Ženy obvykle vstupují do vztahů s jasnou představou, jak bude partnerství vypadat. A když se vše nevyvíjí podle jejich plánů, jsou ochotné si namluvit, že vše je přesně, jak má být. Muži obvykle neplánují nic a vyčkávají, co bude, což je, přinejmenším v počátcích, jistě lepší a méně zavádějící," píše americká vztahová koučka Amy Cox.

Podle ní je největším kamenem úrazu, že muži vztahy neberou tak vážně jako ženy. "Žena vycítí zájem u muže, který se jí líbí, ale málokdy rozlišuje, jestli se jedná o zájem partnerský, nebo jde spíše o občasný sex. A tak muž je nadšený, že si našel krásnou milenku, a žena má pocit, že vstupuje do vážnějšího vztahu. Proto je velmi důležité na začátku nezavírat oči před realitou," dodává Cox. Na mileneckém vztahu samozřejmě není nic špatného, jen ho jako nezávazný musí vidět oba.

Jak poznat, že to nemyslí vážně

Upřímně, to není nijak složité, jen právě v tuto chvíli je nutné nenasazovat si růžové brýle či nezavírat oči před realitou.

Prvním jasným ukazatelem je, že s vámi nikdy nic neplánuje, a když mluví o budoucnosti, vždy je v tom ich forma - tedy nikoli pojedeme na hory, ale pojedu na hory. Pokud je to muž v jádru čestný, snaží se ve vás nevzbuzovat plané naděje, bohužel jsou i tací, kteří bájí o tom, co spolu vše zažijete, ale přitom mají ještě tři podobné přítelkyně, jako jste vy, ale takových snad moc není.

Druhým varováním je, že se nikdy neozve jako první, vždy vyčkává a nechá se od vás vlastně tak trochu "dobývat", je to pohodlné, to určitě, ale také to nesvědčí o velkém zájmu. Muži jsou možná více pragmatičtí, někdy třeba odtažití, ale když zájem mají, ozývají se naprosto běžně.

Pokud si vás chce zaškatulkovat jako stálejší milenku, ale nic víc s vámi neplánuje, je zde bod třetí - na schůzku vás nezve - tedy do kina, na večeři či nedej bože na víkend -, ale tu a tam se objeví u vašich dveří se stylovou replikou a vy ani nevíte jak, a už je u vás na kávě a velmi často to kávou nekončí. Důležité je si ovšem uvědomit, že na jiných místech, než je váš byt, se nepotkáváte. Možná se třeba ozývá, píše zprávy a je komunikativní, ale nic víc než milenecký vztah za tím opravdu není.

Co na to muži…

Protože k tomuto tématu by se měl vyjádřit také nějaký muž, oslovila jsem po delší době kamaráda Jardu a zeptala se ho, jak to coby čerstvě zadaný a hluboce zamilovaný muž vidí on. "Myslím, že ty tři body v předchozím odstavci jsou trefné. Pokud si na vás muž neudělá čas, nenaplánuje nějaký víkend nebo případně třeba dovolenou, je to divné. Zamilovaný chlap chce být se svou partnerkou co nejvíc, tady není mezi muži a ženami žádný rozdíl, takže pokud je "ten váš" jiný, vypadá to, že vás prostě nemiluje. Souhlasím i s bodem dvě, když jsem se vídal s nějakou ženou, která byla třeba prima, ale věděl jsem, že společnou budoucnost nemáme, nijak jsem se nesnažil, není to hezké, ale myslel jsem, že pochopí, že "nás" neberu nijak vážně. S dlouhodobými milenkami zkušenosti nemám, ale dost mužů kolem mě ano, a tak mám oposloucháno, že to líčíš dost věrohodně… Moc se s nimi nikde neukazovat, nikam je nebrat, scházet se u nich, a když už to vypadá, že je naštvaná, přinést malý dárek - ideálně nic neříkající. A na dotazy o budoucnosti nebo o citech odpovídat tajnosnubným mlčením…" řekl mi Jarda.

Tak tedy pokud jste po uši zamilovaná, ale podvědomě tušíte, že druhá strana vaše city neopětuje, nemusíte hned pálit mosty. Jen si uvědomte, že v tomhle vztahu štěstí nenajdete a v klidu si užívejte třeba skvělý sex do chvíle, než vám růžové brýle definitivně spadnou a vy dokážete odejít. Podle odborníků by to nemělo trvat déle než rok.

 

Šéf Primy ťal do živého. Bez obalu přiznal důvody propadáku Eliška a Damián | Video: Michaela Lišková

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama