Proč zůstáváme single: Jde o svobodu, nebo lenost?
Rodina přestává být nejen základem státu, ale také smyslem našeho života. Čím dál víc Čechů totiž žije bez partnera nebo partnerky - v každé třetí české domácnosti už žije jen jeden člověk. Někdo tomu říká nový trend. Podléháme ale téhle "módní vlně" dobrovolně, nebo nám prostě nic jiného nezbývá?
Rodina přestává být nejen základem státu, ale také smyslem našeho života. Čím dál víc Čechů totiž žije bez partnera nebo partnerky - v každé třetí domácnosti dnes žije jen jeden člověk. Někdo tomu říká nový trend. Podléháme ale téhle "módní vlně" dobrovolně, nebo nám prostě nic jiného nezbývá?
V České republice je téměř čtyři a půl milionu domácností. Přitom ve více než 1,2 milionu z nich žije jen jedna osoba, což je třetina celé populace. Jenom za posledních 15 let tak počet single domácností vzrostl o více než půl milionu. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.
Čím větší město, tím větší samota
Nejvíce českých "singles" žije v Praze, kde tvoří celou pětinu obyvatel. Větší města jsou zřejmě tak trochu paradoxně k osamocenému životu náchylnější. Na jednu stranu je to ale logické. Jednak se lidé do Prahy stěhují za prací, a tak někdy svůj život raději věnují kariéře než vztahům.
A také tu platí, že čím víc lidí, tím větší výběr. Může se pak tedy stát, že volbou toho správného partnera trávíme více času než samotným vztahem. Řada lidí pak nakonec rezignuje, eventuálně hledá příliš dlouho a s věkem je šance najít si vhodný protějšek nižší.
Naopak v menších městech či vesnicích si mohou lidé více vážit toho, že našli někoho, s kým si rozumí, a tak nemají důvod pokoušet osud a "pro jistotu" hledat dál.
Singles - mají nějaké výhody?
Nezávislý život může být fajn - děláte si, co se vám zrovna zachce, nic neplánujete, nemusíte se na nikoho ohlížet, chodíte si, kam chcete, aniž byste to někomu museli hlásit… Zní to skvěle, ale jen pokud máte dost peněz. Zároveň jste totiž sami na placení nájmu či hypotéky, nikdo se s vámi nedělí o složenky za elektřinu, lístky na koncert nebo útratu v baru či restauraci si (většinou) musíte také pořád platit sami, žádné napůl a podobně.
To vás ale může omezit i v práci. Když totiž v domácnosti nemáte žádný další příjem, na který byste se mohli spolehnout, když bude nejhůř, je mnohem těžší dát výpověď, jít do nového zaměstnání a riskovat vyhazov ve zkušební době. Vaši ženatí kolegové a vdané kolegyně navíc platí nižší daně.
Prázdné domácnosti nejsou katastrofa
V každém případě se sluší říct, že zvyšující se počet „prázdných" domácností neznamená jen to, že lidé nechtějí zakládat rodiny. Ve vysokých číslech se totiž odráží také to, že mladí lidé se nyní stěhují od rodičů mnohem dříve než třeba před deseti, patnácti lety.
Ve světě je navíc tenhle fenomén ještě rozšířenější než u nás. Například ve skandinávských zemích patří jednočlenným domácnostem až čtyřicetiprocentní podíl. Ve Spojených státech tvoří singles dokonce polovinu společnosti. Velmi podobně jsou na tom také země jako Čína, Indie nebo Brazílie.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Vztah na dálku mi zničil život a udělal ze mě ošklivku
Pozor na zákeřné "kamarádky": Zlikvidujte je!
Jak přežít open space a nezabít kolegy? Tady je návod
--------------------------------------------------------------------------------
Hledáte vážné seznámení?