reklama

Nevěra jako záchrana vztahu aneb Jsme připraveni na konec romantiky?

Je mi jasné, že tímto tématem se pouštím na velmi tenký led, takže na úvod, tohle není návod ani pochvala, ale sonda do hlubin duše nevěrníků a nevěrnic.

Foto: iStock

Vztahová témata nejraději píšu s pomocí malého průzkumu. Dotázaných nejsou tisíce, ale snažím se postihnout docela široký vzorek. U tématu nevěry jsem se trochu bála, že mi nikdo nebude chtít na vlezlé otázky odpovědět. Naštěstí se našlo hodně lidí, kteří se nebáli jít s kůží na trh.

Ženy chtějí dobrý sex

Ne že bych snad něco měla proti ženám pod třicet, ale téma nevěry v dlouhodobém vztahu tam není ještě na pořadu dne, tedy většinou. Mě zajímalo, proč se k nevěře uchylují ženy vdané nebo ty dlouhodobě zadané. Může za to nuda ve vztahu, pocit, že si toho ještě moc neužily? Omyl, u většiny dotázaných za to může špatný sex!

"Vdávala jsem se s rozmyslem, už jsme spolu pár let chodili, dobře se znali. Manžela mám moc ráda a klape nám to, máme dvě zdravé děti. Jenže sex je zoufalý, 5 minut a dost, nejsem žádná nymfomanka, ale je mi teprve pětatřicet a představa, že tohle je jako všechno, ta mě fakt děsí," vyprávěla mi Petra, která má už přes rok milence. Pravidla její "bokovky" jsou jasně daná, jednou měsíčně sex někde v hotýlku za Prahou. Její milenec je prý empatický a sympatický, domů by ho sice nechtěla a on ji také ne, ale v sexu jim to klape pohádkově a tím, že se skoro nevidí, se jen tak neomrzí. Nedalo mi to a zeptala jsem se, jestli si toho špatného sexu, co má s manželem, nevšimla třeba už dřív, přes noc se asi nezhoršil…  

"Hele, budu upřímná, já jsem vždycky v chlapech hledala toho idola, po kterém jsem tajně od puberty toužila, a tak jsem do každého mého přítele naroubovala vlastnosti pana Dokonalého a namlouvala si, že všechno, co máme, je skvělé, teda i sex," s překvapivou upřímností uzavřela svoji zpověď Petra. A nebyla jediná, která mi řekla, že vztah, který má doma, je prima, báječný, vlastně skoro ideální, ale pokud chce, aby jejich manželství či partnerství vydrželo, musí dobrý sex hledat jinde.

Adrenalin, který nikdy neomrzí

To Jana bere nevěru jako hobby, má náročnou práci, děti mít nechce, protože prý není mateřský typ, a tak si žijí s manželem vlastně celkem "pohádkový" život – mají dost peněz na cestování, vyráží do společnosti, ale… Jana miluje adrenalin a spíš než adrenalinové sporty ji baví adrenalinová nevěra.

"Muže beru jako kořist, vím, že nemají rádi, když je ženy loví – tedy většinou –, tak se nechávám ulovit já od nich. Nedělám to často, třeba tak dvakrát do roka, většinou na dovolené, dámské jízdě s kamarádkou, která to má hozené stejně jako já. Partnera miluju, ale tohle je prostě rajc, o který nechci přijít."

Hmm, tak tedy proč ne? Za mě trochu excentrický druh sportu, ale možná se budete divit, ani Jana není jediná víkendová lovkyně mužů mimo manželský svazek.

Nevěrní jsou oba dva

Ovšem podařilo se mi objevit ještě kurióznější případy, několik párů se mi totiž svěřilo, že nevěrní si jsou navzájem. "Vím, že to zní hodně divně, ale prostě nám to v posteli neklape, přitom svou ženu miluju a ona mě taky," vyprávěl mi poněkud netradiční příběh Petr. "Známe se od vysoké a vždycky nás to k sobě táhlo. V sexu to nebylo nic moc, ale jen kamarádi jsme být nedokázali. Takže jsme spolu už patnáct let a máme dohodu, že když zatoužíme po lepším sexu, můžeme hledat jinde."

Jeho partnerka Blanka dodává: "Ovšem dohodli jsme se, že si o svých mimopartnerských vztazích vyprávět nebudeme, to by nám přišlo divné…" No, to mně tedy taky. Ovšem pozor, páry, které to mají stejně jako Blanka a Petr, jsem našla hned čtyři, a to jsem neměla čas se pídit víc.

Muži jsou nevěrníci od přírody

Tedy, jistě že ne, tedy ne všichni, ale obecné mínění se v tom, kdo po nevěře touží, jasně staví v neprospěch mužů. Upřímně po sbírání materiálu na tenhle článek si ale tak jistá nejsem. Možná bych spíš řekla, že dost mužů se do nevěry pouští, když cítí vytrvalý zájem ženy, která se jim líbí, ale sami by ji nebalili. Prostě pudy muže ovládají často víc než ženy. Ženy potřebují příběh a sex, mužům stačí často jen ten sex.

"Mám ženu a moc ji miluji, i naši dceru. Sex nám klape. Fakt ale je, že jsem nedávno ujel s jednou kolegyní od nás z firmy. Je opravdu sexy a už dva roky mi nenápadně–nápadně dává najevo, že mě chce. Jeli jsme na firemní víkend a já jsem prostě ujel," svěřil se mi Martin, sympaťák, kterého znám už pár let a rozhodně nebudí pocit, že by se otáčel za každou sukní.

"Pro mě je nevěra záchranou vztahu. Vím, že to zní blbě, ale po deseti letech manželství už mě žena nepřitahuje. Vím, že je skvělá, oddaná a báječná máma, má toho moc a pro naši rodinu by udělala všechno, ale fyzicky už mě to k ní netáhne. Nepracuje na sobě, móda ji nebaví, nenamaluje se, jak je rok dlouhý, a tak se holt někdy nechám zlákat. Od rodiny bych ale neodešel," vypráví Radim.

Nevěra je jako Lenin – věčná

Co dodat závěrem. Na nevěru nemám názor. Nevěrníkům netleskám, ale ani je neodsuzuji, každý z nás má svůj příběh a věřím tomu, že každý příběh má své důvody. Na vztah jsou vždycky dva… Přemýšlela jsem, jestli to "dřív" bylo lepší a vlastně myslím, že nebylo, když čtete o časech minulých, o nevěře se vždycky zmínka najde. Dnešní doba je otevřená, sociální sítě všudypřítomné a lidi na sebe hodně prozradí – díky za to, mám tak mnoho témat na články –, a tak to všechno vypadá o něco hůř.

Kamarád Tomáš, kterého z mých článků už znáte a rád se označuje za vztahového experta, mi řekl: "Ale tak Terezo, uznej, není lepší, když si jeden nebo druhý, nebo oba, odskočí jinam a pak jim vztah funguje? Zahoď už tu svoji nesmyslnou romantiku…" Tak Tomáši, jako vždycky díky za názor, možná máš pravdu, možná by se na vztazích mělo víc pracovat a možná si tu svoji romantiku ještě na chvilku ponechám.

Girstlová: Mnoho rodičů udělalo z dětí manažery čehokoliv. Umět řemeslo je hodnota | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama