reklama

Nemáte štěstí? Změňte to! Jak - ptejte se online

Máte v životě štěstí? Podle vědeckých zjištění se dá štěstí naučit. Zeptejte se odborníka, jak na to!

Spousta lidí o sobě tvrdí, že v životě “nemají štěstí". Na univerzitě v Leydenu udělali před časem psychologický pokus. Vytvořili dvě skupiny dobrovolníků, kteří se sami podle vlastní volby přidali buď k družstvu “šťastných" nebo “nešťastných", podle toho, která poloha v jejich životě podle vlastního mínění převažuje.

Můžeme si za to sami

Dobrovolníci pak po dobu 12ti měsíců poskytovali záznamy o událostech, které je potkaly, a hlavně o tom, jak je oni sami prožívali a hodnotili. Ukázalo se, že jediným rozdílem mezi oběma skupinami bylo pouze a jedině právě osobní prožívání a hodnocení! Každý může být úspěšný, mít radost ze života a udělat tak hodně pro sebe a své blízké.

Náš odborník radí

Naučte se změnit vlastní přístup k okolnímu světu tak, abyste prožívali více pozitivních chvil a měli víc štěstí. Jak se naučit řídit svou radost a plánovat cestu ke štěstí vám poradí Václav Rathouský, autor knihy JOY MANAGEMENT.

Online rozhovor začne ve čtvrtek 29. dubna kolem 11 hodiny, kdy bude pan Rathouský u nás v redkaci odpovídat na vaše dotazy. Ty můžete posílat v předstihu už nyní - ALE POZOR! - jedině do speciálního formuláře, který je součástí tohoto článku. Otázky vložené jinam nelze z technických důvodů zopovědět.

Václav Rathouský

Je úspěšným podnikatelem a autorem populárních knih, mezi jinými titulu Joy Management, a především je sám šťastným člověkem.

Zodpovězené otázky

Otázka: Dobrý den. Jaký je podle vás cílový stav při ideálním uvedení vašich návodů do života? Plná planeta šťastných lidí? Nebyla by to nuda? :-) T.
Autor: Tereza, Příbram | 28.4.2010 15:29

Václav Rathouský: Žádný návod nefunguje každému, takže ani ten můj. Proto na vaši otázku neznám odpověď. V:

Otázka: Dobrý den pane Rathouský. Mám jeden možná zvláštní dotaz. Na jedné Vaší přednášce mi neunikly narážky na osobu pana Daniela Landy. Co si o tomto člověku myslíte? Děkuji za odpověď. Hanka.K
Autor: Hanka.K | 28.4.2010 15:32

Václav Rathouský: Dan je skvělý kluk. Prožil jsem s ním pěkný kus dětství a mládí a až ho jednou přestane bavit to, co dělá a začne kandidovat na prezidenta - dám mu svůj hlas :-) V:

Otázka: Dobrý den přeju. Co přesně znamená ten joy management? Zní to spíš jako z ekonomiky:)
Autor: Dajda | 28.4.2010 16:42

Václav Rathouský: Joy Management znamená "management radosti". Možná to není šťastný název, ale snad má plnokrevný obsah. V:

Otázka: Není to paradox, plánovat si štěstí? Co to podle vás je? To štěstí? A jak ho tedy můžeme plánovat, jde to říct takhle krátce, když je o tom celá knížka?
Autor: Leila Padavanka | 28.4.2010 16:52

Václav Rathouský: Kniha JoyManagement není o štěstí, ale o radosti. Prezident Klaus mi na knihu odepsal "Řadost se plánovat nedá". Odpověděl jsem mu: "Souhlasím s vámi, že se radost plánovat nedá, ale k radosti vedoucí skutky ano...". V:

Otázka: Co je podle vás opakem štěstí?
Autor: Martin | 28.4.2010 17:00

Václav Rathouský: Prázdnota.... V:

Otázka: Od mala mám pocit, že mne provází smůla, i když se snažím vážně co to dá. Nedostala jsem se na školu, rozešli se se mnou všichni kluci, dělám práci, která mne nebaví a ještě dlužím, kam se podívám. Moc si nedovedu představit, jak si mám to štěstí pořídit:( A takových lidí znám několik!
Autor: Terka Mel B. | 28.4.2010 19:07

Václav Rathouský: Zkuste teď, v tuto chvíli udělat něco laskavého. Prostě někomu udělejte radost. Potom mi napište, jestli se něco změnilo. Třeba alespoň přispějete ke štěstí někoho jiného... V.

Otázka: Dobrý den pane Rathouský. Četla jsem vaši knížku, ale mám velký problém s vůlí. Jak se při tom každodenním blázinci držet principů žába, zmrzlina a vitamín?
Autor: Daniela M. | 28.4.2010 20:59

Václav Rathouský: I kdybyste snědla jen několi žabek, zmrzlin a vitamínů - svět bude lepší. Už ta troška, která se vám povede stojí za to. V:

Otázka: Dobrý den, jak Vás napadlo napsat takto nezvyklou knihu? Co Vás k tomu přimělo a skutečně se "jezením žab, vitamínů a zmrzlin" ve svém životě řídíte? Zdá se mi, že při všech starostech, které každý člověk prožívá, to ani není možné....!
Autor: Kamila Horová | 28.4.2010 22:20

Václav Rathouský: Každý sebelepší návod berou do rukou chybující lidé a já jsem jeden z nich. Také se mi nedaří, ale snažím se. Už ta troška, co se daří stojí za to. V:

Otázka: Vám se to ale mluví, když jste úspěšný, bohatý a nemusíte řešit starosti jako my obyčejní lidé!!!!
Autor: Petra Jará | 28.4.2010 22:25

Václav Rathouský: Co je příčinou a co důsledkem? Obyčejnost ve smyslu průměrnosti vede k obyčejný a průměrným výsledkům. Zkuste udělat něco výjimečného a něčeho výjimečného se dočkáte... V:

Otázka: Jste pohledný, úspěšný muž v nejlepších letech a ještě máte recept na štěstí... tomu se ani nedá věřit! Myslíte si, že tato kniha opravdu může pomoct nebo je to opět jenom byznys?
Autor: bublina | 28.4.2010 22:30

Václav Rathouský: zkuste to. Vyděláte mi 30,-Kč. Děkuji. V:

Otázka: Chystáte nějakou další knihu, která by směřovala ke změnám toho našeho každodenního konzumního stereotypu?
Autor: Darien | 29.4.2010 01:15

Václav Rathouský: Chystám knihu o prožívání Vánoc. Bude se jmenovat Vánoční omyl. V:

Otázka: Dobrý den, to, co píšete se hodně podobá obsahu knížky Tajemství. Ta tvrzení jsou v pořádku, ale jak v praktickém životě se podle toho řídit? Jak být šťastný a spokojený, když Vás v práci neustále napadají, pomlouvají, dokonce si vymýšlejí nehorázné lži/mobbing/? Hledát jinou práci je jako jehlu v kupce sena, neboť kromě věkové diskriminace zde je i krize, na které participuje většina zaměstnavatelů.Poradíte mi, jak v téhle situaci být šťastný? Děkuji
Autor: anina | 29.4.2010 06:53

Václav Rathouský: Každý jsme trochu zrcadlem svého okolí, ale i okolí je zrcadlem naším. Začněte se do zrcadla usmívat a ono se usměje na vás. V:

Otázka: Dobry den,rada bych zmenila svuj zivot a v mnoha oblastech jsem to i dokazala,mam pevnou vuli posilnenou tezkou nemoci syna i moji nemoci,oboji jsem zvladla a syn je zdravy a jak taky,stalo to spoustu sil,ale vidim vysledek,zacala jsem podnikat s velkymi dluhy,dnes mam vse co jsem chtela,tedy materialne,naucila jsem se pomahat lidem,byt velmi uprimna,samostatna,pozitivni,ale stale nejsem stastna v manzelstvi,manzel holduje alkoholu a tady nic nezmuzu kdyz on nechce,odejit nechci musela bych mu vse nechat,nebot firma i osobni majetek je spolecny,domluvu neakceptuje,precetla jsem spustu knih a navstivila spoustu odborniku,ale radu jsem bud nedostala nebo jsem ji nepochopila,zkuste mne prosim alespon trosicku navest,kde najit jeste tuto cestu k reseni,velky dik a hezky den
Autor: Zaneta | 29.4.2010 07:31

Václav Rathouský: Nechte manžela jeho alkoholu a radujte se ze sebe. Alkohol stejně není jeho problémem. Pravděpodobně ho jako problém nevidí ani on a má pravdu. Příčina je jinde. Někdy můžeme být rádi, že je tím ventilem JEN alkohol. Radujte se z toho, že vy jste silná a že jen on JEN tak slabý... V:

Otázka: Dobrý den,zní mi to trošku směšně , být úspěšný, atd...když mám obě děcka doživotně nemocné, do práce na plno nemohu, na studia při péči o ně opravdu nemám čas, vše se podepisuje i na mém zdraví,,,,,jak z toho ven?__
Autor: Ranja | 29.4.2010 07:39

Václav Rathouský: Před každého z nás staví život jiné výzvy. Možná je těžší být tím "doživotně nemocným" dítětem, které cítí, že je z něj jeho mamka smutná, místo aby se z něj radovala z takového, jaké je... Z lásky ke svým dětem je přijměte jako dar, nikoliv jako problém. Děkuji a prosím i za ně. V:

Otázka: Dobrý den,neustále se nám lepí v podnikání smůla na paty ,když si myslíme že už se to začne zlepšovat tak nám nabourají kamion a nebo ať koupíme cokoli tak je s tím problém.V tomto začarovaném kruhu se motáme 10let a nevíme jak to zlepšit. děkuji za radua přeji hezký den.
Autor: macek | 29.4.2010 07:44

Václav Rathouský: Někdy může změnit osud to, že pohladíte sousedovu kočku. Když vidíme jen ty "kamiony", tak z nás vyzařuje to, co přitahuje "bouračky". Zkuste nějakou radostnou hloupůstku. Třeba to změní víc, než věříte. V:

Otázka: Dobrý den pane Rathouský, myslím si, že jsem optimista a žádný škarohlíd. Ale chtěla bych trošičku změnit svůj život - najít práci, která by mě těšila i živila. Ale mám obavy jít do něčeho jen tak na slepo. Máte na tohle nějakou "instantní" radu ? :) Děkuji a přeji spoustu úspěchů.
Autor: klara | 29.4.2010 07:47

Václav Rathouský: Ani slepý nejde "naslepo". Vždy vám něco říká váš cit. hledejte práci, která vás bude hodna. V:

Otázka: Jak být optimistou, když všichni okolo mě jsou pesimisté a ubíjí mě argumenty? A co se stresem, úzkostí a strachem z budoucnosti?
Autor: blanche | 29.4.2010 07:56

Václav Rathouský: Zkuste si přečíst mou knihu, nebo přijměte radu a změňte své životní týmy. Proč se s někým na sebe stále dokola mračit, když se s někým jiným na sebe můžete usmívat. V:

Otázka: Dobrý den Štěstí , že se dá naučit? ! Nevěřím...Ke štěstí toho člověk moc nepotřebuje- zdraví, práci a lásku...nic víc, nic míň . Ale co když něco z toho chybí? Přeji krásný den a šťastný celý život.
Autor: Sára | 29.4.2010 07:57

Václav Rathouský: Štěstí se nedá naučit. K němu se musí "přijít". A existují místečka, kde i ono rádo odpočívá. V.

Otázka: Dobrý den. I já jsem v zásadě optimista, snažím se i z těžkých situací získat nějaké plus, ponaučení, dívat se na to z té lepší stránky. Co ale v případě vztahu (dlouholetého), kdy mám pocit, že jen dávám a nic se mi nevrací. Co když je člověk tak unavený, že už snad víc optimismu, porozumění, ... nemá. Manžela i po 20ti letech miluju, a cítím celou svou bytostí, že máme být spolu, že k sobě patříme, že jsme si souzeni. Děkuju moc a přeji hezký den.
Autor: jakri | 29.4.2010 08:03

Václav Rathouský: A co dáváte? To, o co druhá strana stojí? V:

Otázka: Dobrý den, já jsem prožila ne příliš šťastné dětství, momentálně jsem v soukromém životě šťastná, ale bohužel v pracovním životě ne, mám neustále smůlu a pořád se plácám mezi prací, která mě nebaví a musím ji dělat jen pro to, že nic jiného není a úřadem práce, jelikož vždy, když se musí někdo propustit jsem to já kdo je tam nejkratší dobu a hlavně neleze ostatním do zadku a je upřímný a pracovitý. Prosím o radu jak to zlomit konečně? Děkuji hezký de slunečný den.
Autor: Víla | 29.4.2010 08:05

Václav Rathouský: Přestaňte mluvit o tom, že jste neměla šťastné dětství. Teď, v tuto chvíli se na někoho usmějte. Možná je to to nejtěžší na světě, ale udělejte to. A potom i zítra, pozítří... Dejte si to do diáře. Usměvavého člověka si vždycky něco krásného najde. I stěstíčko rádo odpočívá na usměvavé tváři. Děkuji. V:

Otázka: Přeji pěkný den , jak všichni tady píšou jsem i já optimista, ale co se týká soukromého života to není zrovna růžové.Mám pocit že stále dávám jenom já,jsem vdaná 15 let a někdy pocituji prázdnotu.Práce mne baví ale v dnešní krizové situaci to není zrovna ideální.Chtěla jsem se zeptat kdy bude líp a nebo co proto udělat. Děkuji a přeji krásný a spokojený den.
Autor: pajja | 29.4.2010 08:38

Václav Rathouský: Buďte ráda, že dáváte. Chtěla byste být tím, kdo nedává? Líp bude. Když to ještě chvilku s tím dáváním vydržíte. Děkuji. V:

Otázka: Dobrý den . Vždy jsem se na okolní svět dívala s velikým optimismem a dalo by se říct , že jsem byla se svým životem spokojená , ale opravdové štěstí se mě vždy vyhýbalo a vyhýbá.Prakticky šťastná jsem byla pouze dvakrát v životě , a to když jsem dvakrát přivedla na svět dvě krásné a zdravé děti.Jinak mám pocit , že celý můj život je absolutní propadák bez kouska toho štěstíčka
Autor: Lena | 29.4.2010 09:01

Václav Rathouský: Zkuste přivést třetí :-) Já jich mám pět. Ale vážně - jste pro svět nesmírně důležitá a to nejen jako maminka. Myslete i na své jiné role. V:

Otázka: Přeji pěkný den, nezačnu jinak než ostatní...dá se říct, že jsem taky optimista..myslím, že jsem klidná, pohodová, někdy až flegmatická, aby se člověk nezbláznil. Ale život není jednoduchý i tak. Od finanční krize až po partnerský život. Co změnit, jak? A člověk se snaží nechtít moc, jsem hodně skromná, ale život je ke mě stále velice tvrdý. Je přede mnou mnoho úkolů, problémů a já cítím, že to nezvládám. Nemám nikde žádnou oporu a zárooveň bych tím nechtěla nikoho zatěžovat. Říkám si jen, kdy to skončí. Chtěla bych žít normální život, bez takových nenormálních obscesů okolo jako nyní. Myslíte, že bude někdy líp a že to skončí? Popř. jak tomu pomoci. Předem děkuji za odpověď a přeji krásný den.
Autor: Laila | 29.4.2010 09:02

Václav Rathouský: Nebuďte skromná! V:

Otázka: Dobrý den, zdravím vás. O tom, že štěstí je naší životní volbou hovoří už i Ruiz ve svých Čtyřech dohodách...i když je mi ten názor velmi sympatický, přece jen ze života...moje maminka byla svým otcem od 8let po dlouhá léta psychicky, fyzicky týrána, sexuálně zneužívána, vše co zažila se pochopitelně odrazilo do jejího života...máte opravdu dojem, že štěstí bylo její volbou??? Děkuji za odpověd.
Autor: Hany | 29.4.2010 09:36

Václav Rathouský: Její život ale nebylo jen ono týrání, že? Měla třeba vás, svoji dceru, která na ní stále myslíte. Možná jste vy jejím požehnáním, za které by se jiní nechali týrat daleko víc. V:

Otázka: Dobrý den, asi se moc neliším od ostatních, kteří se na vás obracejí s žádostí o radu. Mám asi všechno, co dělá život šťastným. Mám dobrou práci, zdravé děti, pěkný byt, přátele.. a přece mi nějak chybí radost. Finančně nestrádám, ale tlaky v práci (pracuji jako obchodní zástupce, plnění plánu atd. mne spíše demotivuje než naopak. Děti jsou již dospělé a přítel je sice úžasný, ale ženatý. Cítím poslední dobou jakousi prázdnotu a únavu a apatii.. Poradíte mi, jak z toho ven? Předem moc děkuji za odpověď a přeji krásný den. R. :-)
Autor: Roberta | 29.4.2010 09:43

Václav Rathouský: Máte nějakou velkou vizi, za kterou byste šla? Nebo v práci svoji energii jen prodáváte nesmyslnému cíli? A máte nějakou velkou vizi s člověkem, který má vizi s jinou rodinou? Mám pocit, že směr, kterým jdete není šťastný. Doporučuji se nespokojit se spokojeností, ale udělat nějaký ten řez na pařez. Držím palce. V:

Otázka: Ještě doatek k mému dotazu v 7,31.Pokud jsem správně pochopila Váš postoj a pohled na žití a tudíž štěstí,nejste jako jiní zastánce něco za něco,tzn.vše co jsem vybudovala vyměnit za svobodu,ale chápu Vaše myšlení asi takhle-mít vúli změnit co dokáži a mít sílu přijmout to co změnit nedokáži-je tohle mé chápání správné,proto ten můj dotaz-měnit nedokáži a příjmout nechci na tohle je život příliš krátký a hatí radost z předchozích vlastních úspěchů,děkuji
Autor: Zaneta | 29.4.2010 10:10

Václav Rathouský: Život je plný zázraků, není jen výsledkem naší píle. jsme součástí velkého příběhu, který píše spousta autorů. V:

Otázka: Dobrý den, pane Rathouský v rychlosti jsem " projela "předchozí dotazy a mám pocit, že na třetinu z nich byste mohl dát stejnou odpověď. Sama mám podobnou otázku, jak být v dnešní době šťastným člověkem. Myslím, že z části je to otázka spadající do akademických debat. Sama můžu říci, že bych se mohla šťastná cítit vzhledem k tomu, že mám / prozatím/ práci, manžel rovněž, dcery jsou zajištěné, mám krásného vnuka/dnes mu jsou dva roky /. Myslím si, však,že pocit štěstí však musí člověk pochopit jinak, nějak "zevnitř", tak tedy prosím ,"jak nato" .Děkuji, hezký den,dnes opravdu sluníčkový.
Autor: Lenka | 29.4.2010 10:23

Václav Rathouský: Šťastní jsou ti, kteří mají pocit, že jsou ve správný čas na správném místě a že pracují na něčem, co má smysl a tím, že jsou nějak důležití a ne zbyteční. To není ani vzletné, ani teoretické. Máte pocit, že zrovna teď pracujete na něčem velkém? Nebo jen přežíváte? Tak může být spokojená i maminka, která utírá zapařenou zadničku :-) V:

Otázka: Dobrý den, mé otázky budou dvě- první se týká mé osoby- štěstí je otázkou vůle- mám někdy ten pocit- zatím jsem v životě dosáhla asi všeho, co jsem potřebovala- mám milujícího partnera, studuju školu, kterou jsem chtěla, pracuju tam, kde jsem chtěla- ale teď trochu stagnuju- vím, že je to otázkou vlastní pohodlnosti a lenosti, ale po tisíce předsevzetí- musíš, chceš, víš, že to bude lepší mě už zmáhá, i když motivaci mám, nedokončím spoutu věcí. Jak na to? A další dotaz- můj přítel je na tom podobně, jen je menší optimista. Má dobrou práci, kvůli které hodně cestuje. I když ho baví, vrací se hodně unavený. Snažím se být, co nejmilejší, připravuju večeře, spousty překvapení, ale on se nedokáže odpoutat od pracovních povinností, i kdyby mohl. Hodně se stresuje (někdy ho rozladí, jen cesta v autě a trochu víc nepozorný řidič). A já Vás prosím o radu- Jak ho zbavit chmuru, co mu pomůže ke šťastné náladě, usměvu na rtech,k větší pohodě??? Děkuji za Vaši odpověď, krásný den.
Autor: Iv | 29.4.2010 10:29

Václav Rathouský: Jste milá, krásně na svého partnera myslíte. Dejte mu přečíst váš dotaz, ať to ví. Mnoho lidí by takové vyjádření vztahu pohladilo. Děkuji předem i za něj. V:

Otázka: Dobrý den, dříve jsem byla spíše pesimista, teď se snažím býti optimistou. Sama na sobě vidím, že jsem spokojenější a šťastnější. Proč tedy píši? Daří se mi uplatňovat optimistické myšlení pouze v osobní rovině. Co se týče práce, již dlouho hledám uplatnění. Ubíjí mě to. Nedaří se mi najít práci, která by mě bavila, kde bych zúročila své schopnosti. Mám před sebou možnost zaměstnání, jenž je dost možná to pravé. Jen nejde o stálý příjem. A právě teď jsem na hranici svých finančních možností. Proto se ptám. Jak se zbavit svých obav a přivolat si štěstí i do této sféry? Jak nepropadat panice, že nemám na další měsíc na nájem? Děkuji za radu. Přeji krásný den.
Autor: Fénix | 29.4.2010 10:33

Václav Rathouský: Stálý příjem a životní jistoty nejsou vše, co od života potřebujete. Jděta za smyslem věci a sledujte, jaká se okolo pracovních nabídek točí parta lidí. Tak - ať jde o smysluplné téma a dobrý kolektiv. Vše ostatní se dostaví. V:

Otázka: Dobry den, jak se vyrovnat se smrti blizkeho cloveka a byt znovu stastny? nekdy mi prijde ze se z meho stesti na svete radoval jen on... a ted..... chapete rozdil mezi byt stastny sam o sobe a byt stastny pro nekoho? vnimate v tom rozdil?
Autor: bejra | 29.4.2010 10:54

Václav Rathouský: Když se z vás radoval on, tak jste krásný člověk a určitě budete krásným i pro někoho dalšího. Nepotřebuje vás jen nějaký anonymní vesmír, ale konkrétní lidé. Jen se rozhlédněte, kolik je všude osamělých, kteří čekají na to, až si jich někdo všimne. Začněte si všímat... V:

Otázka: Dobrý den, někdy stačí ke štěstí udělat pár drobných krůčků, my budeme šťastni, ti ,kteři v nás vkládali naděje se ocitnou na té druhé straně, zboří se jim svět, možná i ztratí smysl života. Máme na to vůbe právo?_
Autor: Ila | 29.4.2010 10:54

Václav Rathouský: Neptejte se na "právo". V:

Dámy si vyměňovaly prádlo. Výzvu si užila i Jennifer Lopezová | Video: Instagram, TikTok, Twitter, Facebook
reklama
reklama
reklama