reklama

5 rituálů, díky nimž můžete být šťastnější ještě dnes

Jak zažít mnohem víc štěstí? Vnímejte každý okamžik i svoje vlastní tělo. Vášeň se dostaví.

Foto: Thinkstock

Štěstí má mnoho podob. Může to být úsměv dítěte, teplý koláč, nádherný západ slunce - a nebo nic z toho. Každý má o štěstí vlastní představu. A ta nemusí být dokonalá.

Za to ale předpokládá vytvořit si z každého okamžiku úžasný moment plný vášně. Podstatou života v extázi štěstí je nalezení vlastní autenticity, schopnost uvolnit se a nechat se vést svým skutečným "já". Inspirujte se v pěti jednoduchých rituálech pro moderní ženu.

1) Když vstáváte…

Nastavím si budík o 10 nebo 15 minut dřív, než skutečně potřebuji vstát. Místo abych hned vyskočila z postele, dopřeju si krátký rituál, který mě pomalu převede ze snové reality do té skutečné a naladí celý den na dobrou vlnu. Může to být pár pomalých a příjemných cviků jógy, postupné protahování různých částí těla nebo dechová cvičení. 

Mohu třeba strávit ranní chvíle "navíc" tím, že pohladím celé své tělo a poděkuji za zdraví nebo si dopřeji vizualizaci svých tužeb a přání. Další možnosti jsou zpěv či meditace nebo krátká modlitba. Co si zvolíte za formu tohoto ranního extatického cvičení, je na vás.

Doporučujeme: Koho máte na světě nejradši? Jediná odpověď je správná

Důležité však je, jako první věc po probouzení si dopřát prostor pro sebe, a ne hned vyběhnout do světa plnit povinnosti. Věřím, že tento způsob velice pomáhá nastartovat každý nový den s úplně jiným nábojem. Samozřejmě večerní rituály před spaním jsou také přínosné.

2) Když se oblékáte…

Zapomínám na módní trendy a naslouchám své aktuální náladě. Která barva mě zrovna teď přitahuje? V jaké oblečení se budu cítit pohodlně, sebevědomě, uvolněně, tedy "ve své kůži"? Dávám si chvíli, abych se vcítila do svých nálad a přání, aby mě výsledek co nejlépe podpořil.

3) Když jdete po ulici

Stačí zvednout hlavu a uvidím nádherné fresky, malby, sochy nebo jen překrásné příklady architektonických pokladů. Když se nedívám do mobilu, ale na linii horizontu před sebou, všimnu si nejkrásnějšího západu slunce, odrazu měsíce v řece, úsměvu staré ženy, překrásného nápadu na dárek ve vetešnictví, kostelu či muzea, kde jsem ještě nebyla. Zásadní je nespěchat a vnímat okolí. Svět mi pak ukáže o mnoho víc ze své krásy. Stačí si všímat.

4) Když máte chvíli prázdno

V nekonečném koloběhu se občas vyskytnou chvíle, kdy nemusím nic. Mohu samozřejmě tento prostor ihned něčím zaplnit anebo si mohu dopřát chvíli zastavení, ticha. Posadím se na lavičku v parku a zavřu oči, zalezu pod peřinu a nastavím si budík na deset minut, lehnu si na trávu a najednou - NIC. Prostě nic. Nic nedělám, na nic nemyslím, nic nemusím - jen tak jsem. Ve společnosti, která vše měří na výkon, je nesmírně důležité si občas dopřát i vyvažující opak - nic, ticho a prázdno. Protože jen tak, můžeme znovu najít svou celistvost a rovnováhu.

5) Když jste ve vaně 

Lze se samozřejmě vykoupat, "jen" abych se očistila. Ale čas ve vaně poskytuje úžasnou příležitost, jak uctít sama sebe jako královnu Kleopatru a potěšit a procítit vlastní tělo. Mohu zamknout dveře koupelny, zapálit svíčky a přidat do vody esenciální oleje nebo voňavé byliny, a nemyslet na nic jiného. Nemusím ve vaně ležet dlouho, ale i za pět minut si mohu dopřát skutečně hluboký prožitek, kdy věnuji pozornost jen sobě a svému tělu.

Spalte vše špatné

"Jsou to moje osobní postřehy, co mi pomáhá vytvářet v životě více radosti a extáze. Tipy, o které bych se s ostatními ženami ráda podělila. Vyberte si z toho jen to, co rezonuje zrovna teď a zrovna s vámi,"  říká Lilia Khousnoutdinová. Vytvořila z nich vzdělávací program pro ženy Cesta extáze jako organicky se vyvíjející cestu, kterou společně neustále tvoří a rozvíjí dál.

Například pro přivítání jara doporučuje Lilia Khousnoutdinová věnovat se ohni a vodě. Voda padající z nebes do země je alegorickým vyjádřením plodnosti a vzniku nového života, vyživuje a zajišťuje zdravý růst. Společně s ohněm očišťuje, smývá nánosy nepotřebného. 

V ohni můžeme spalovat fyzicky to, co již nepotřebujeme, nebo jej využít symbolicky. Třeba napsat na papír seznam vlastností a spálit ho. Nebo si naopak zapálit oheň na podporu zvoleného účelu. Například: "Ať v našich vztazích vždy plane láska a vášeň, a zahřívá všechno kolem." Voda je symbolem emocí, hloubky a plnosti: Stačí se požehnat kapkami vody, umýt ruce, nohy nebo celé tělo, nebo pronášet sliby nad pohárem a následně vodu z poháru vypít. Tak oslavíme nový život, nové začátky.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Pane profesore, zazpíváme si! Pro pohodu i pro odvahu

Vlažná voda s citronem po ránu: Účinná prevence nemocí

Sledujte svého muže: Varovné známky přechodu

Prokop: Lidí, kteří nechtějí žádná opatření, je málo. Roušky jich odmítá pár procent | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama