reklama

Závislosti žen aneb nebezpečné řešení prázdnoty ve vztazích

Když se mluví o závislostech, obvykle si představíme narkomany, kteří věčně shánějí drogy, nebo alkoholiky, kteří si hned po ránu potřebují dát skleničku, či patologické hráče. A většinou máme na mysli muže.

Foto: Thinkstock

Nebezpečnými návyky ale trpí i něžné pohlaví. Většinou jde o osamělé frustrované ženy, které nedokážou čelit samotě nebo se špatně vyrovnávají s neutěšenými vztahy.

Trápení vyřeší supermarket?  

Pobíhání mezi obchody a zuřivé nakupování, dokud to karta dovolí. To jsou ve stručnosti hlavní příznaky shopaholismu. Psychologové varují, že nákupní chování může přerůst od neškodné zábavy po těžkou závislost. A shopaholiček stále přibývá. U závislosti na nakupování je zrádné, že přichází většinou pomalu a je složitější ji odhalit. Touha po nakupování totiž může začít i u finančně naprosto nenáročných věcí. Postupem času ale závislé sahají po mnohem nákladnějších věcech: modelových šatech, špercích či značkových kabelkách. Následky nutkavého nakupování bývají nedozírné. Je jedno, zda shopaholička nakupuje desítky párů nejmodernějších bot nebo zlaté šperky.

Shopaholismus vede vždy k obrovským dluhům, destrukci mezilidských vztahů, depresím a úzkosti. Pro tyto lidi je typické, že se své obsesivní nakupování snaží před okolím tajit a vždy uvádějí, že nákup byl vlastně velmi výhodný, dokonce za hubičku, i když to není pravda. Této závislosti může podlehnout úplně každý, kdo je v nějaké oblasti psychicky oslaben. Léčba tkví v objasnění příčiny. Léčí se jednotlivé spouštěče pomocí prostředků, které tlumí emoce, a nemocní se zároveň učí novým metodám sebeovládání.

Alkohol jako řešení vztahových problémů?

Ženy alkoholičky se mnohem víc snaží svou závislost tajit a tutlat. Pijí velmi často v soukromí svého obydlí. Své popíjení zdůvodňují tím, že si potřebují ulevit, uniknout stresu, úzkostem, depresím a dalším psychickým obtížím. Řeší tak dlouhodobě nenaplňující a zraňující vztahy.

Děsivým trendem poslední doby je, že k pití se často uchylují ženy na mateřské. A pozor: u žen vzniká závislost na alkoholu dvakrát rychleji než u mužů. Ostatně, podle statistik ženy už tvoří třetinu armády všech českých alkoholiků, která čítá kolem půl druhého milionu lidí! Jak z bludného kruhu ven? Ze všeho nejdřív je nutné přiznat si svůj problém s pitím a obrátit se na odborníky. 

Když se z uklízení stane posedlost

Je krásné mít celý byt jako ze škatulky, věci srovnané do komínků a nikde ani zrnko prachu. Jenže pokud je pro vás nablýskaná podlaha důležitější než rodinná pohoda, pak je něco špatně. Chorobná touha po čistotě vás může pohltit jako jakákoli jiná obsese. Jestliže jste schopna vysávat a vytírat i několikrát denně a ve volné chvíli "píglujete" i dírky po hřebících, pak to s vámi není v pořádku. Máte vůbec nějaké zájmy a koníčky? Zřejmě ne, jestliže je úklid vaší jedinou seberealizací.

Problémem ale bývá, že člověk závislý na úklidu si svou závislost nepřipouští a nedochází mu, že okolí jeho posedlostí trpí. Pokud nechcete prožít zbytek života s prachovkou v jedné a se Savem v druhé ruce, najděte si nějakou aktivitu, která vás od věčného uklízení odvede: procházky, sport, knížky, kulturu, setkávání s přáteli. Zkuste se překonat a vydržte nevzít do ruky hadr nebo vysavač minimálně tři dny. Pokud vás touha po dokonale čisté domácnosti přesto neopustí, vyhledejte pomoc psychologa nebo psychiatra. Navíc byste měli vědět, že právě přehnaná hygiena má negativní vliv na imunitu. Bakterií se totiž stejně nikdy úplně nezbavíte a některé jsou našemu zdraví dokonce prospěšné. 

reklama
reklama
reklama