reklama

Zdevastovaná játra? 6 kroků, kterými je ozdravíte

Detox nejčastěji podnikáme kvůli pleti, vlasům a zažívání. Když už, pak bychom se do něj měli pustit kvůli játrům, čističce našeho těla. S játry má podle statistiky problém 40 procent všech Čechů, ani o tom nemusí vědět.

Foto: Shutterstock

Většinou za tento stav může přílišná konzumace alkoholu, ale existují i jiné příčiny. Třeba tak rozšířená cukrovka. K nejčastějším jaterním onemocněním v naší zemi patří ztučnění tohoto orgánu neboli steatóza.

Ke ztučnění jater (steatóze) dochází, když se přebytečný tuk hromadí uvnitř jaterních buněk. To znamená, že jaterní tkáň je postupně nahrazována tukovou.

Viníků bývá obvykle víc

Tuk začne napadat játra, postupně infiltruje zdravé oblasti, takže funkční jaterní tkáně zůstává méně a méně. Kromě alkoholického existuje i nealkoholické ztučnění jater. Steatóza může vést až k vážnému poškození jater, cirhóze, selhání nebo rakovině.

Za ztučněním jater nejčastěji stojí:

Mezi méně časté příčiny pak patří podvýživa, vrozené poruchy metabolismu a nadměrná konzumace léků.

Bez elánu

Často si lidé se ztučnělými játry nejsou vědomi toho, že mají nějaké potíže. Játra totiž nebolí, nejsou v nich nervová zakončení. Příznaky tak mohou být neurčité, a to zejména v časných stadiích. Většina osob se steatózou se necítí celkově dobře, jsou stále unavení a bez zjevného důvodu trpí nadváhou.

Ztučnělá játra bývají často zvětšená. Pokud lékař provede krevní odběr, mohou se objevit zvýšené hladiny jaterních enzymů. Vyšetření ultrazvukem pak diagnózu potvrdí.

Obrat k lepšímu je ve vašich rukách

Ukládání tuku v játrech však jde zvrátit. Základem je především změna životního stylu. Zde je několik tipů, jak játrům k regeneraci pomoci. Nepotřebujete žádný přísný detox, spíš jen zdravý rozum, s nímž je třeba přistoupit ke svému životnímu stylu.  

1) Jezte méně sacharidů. Špatná strava je hlavní příčinou ukládání tuku v játrech. Největším zlem jsou cukr a potraviny vyrobené z bílé mouky - těm je třeba se vyhnout. Nadbytek sacharidů se přeměňuje na tuk. Mezi potraviny, které je nutné omezit, patří chléb, těstoviny, rýže, snídaňové cereálie, koláče, pečivo, koblihy, sušenky, hranolky, chipsy, preclíky a jakékoliv potraviny vyrobené z bílé mouky.

2) Pijte méně alkoholu. Nejlépe ho vynechejte úplně. Nadměrná spotřeba alkoholu patří k nejčastějším příčinám steatózy. Pití může způsobit zánět a poškození jaterních buněk, což má za následek ukládání tuku.

3) Dopřávejte si zeleninu. Konzumujte ji vařenou i syrovou v salátech a nezapomínejte ani na čerstvé ovoce. Obojí pomáhá čistit játra. Tyto produkty totiž zachycují a odstraňují nadbytečný tuk a toxiny z krevního řečiště.

4) Jezte dostatek lehce stravitelných bílkovin. Pomáhají udržovat hladinu cukru v krvi stabilní. Přispívají k hubnutí, neboť snižují pocit hladu a chuti k jídlu. Dobrými zdroji jsou vejce, drůbeží maso, mořské ryby, ořechy, semena, luštěniny, řecký jogurt a sýry.

5) Vybírejte zdravé tuky. Játrům prospívají a najdete je v potravinách, jako jsou olivový olej, tučné ryby, kokosový olej, lněná semínka, konopná semínka, chia semínka a ořechy. Naopak zpracované rostlinné oleje a margaríny mohou ztučnění jater zhoršit. Vyhýbejte se rovněž smaženým potravinám.

6) Pijte čerstvé zeleninové šťávy. Mají na játra mimořádně pozitivní vliv (stačí 250 až 300 ml dvakrát až třikrát týdně). I citrusové plody jsou pro játra velmi zdravé.

Účinná podpora

K regeneraci naší orgánové čističky dále přispívá například ostropestřec mariánský. Extrakt z jeho semen představuje jeden z nejlepších přírodních prostředků k regeneraci jater. Prospějí vám také vitamíny a minerály, důležité jsou pro játra skoro všechny: C, E, B1, B2, B3, B5, B6, B1, biotin, kyselina listová, zinek nebo selen. 

Pomáhá také strava bohatá na taurin, který známe z různých energetických nápojů a je obsažen v mase. Stejně jako fosfatidylcholin, L-cystein, L-glutamin, L-glutation, které játra rovněž regenerují, je přítomný v potravinách s vysokou hladinou antioxidantů. Nezapomeňte také na zelený čaj - můžete ho nejen pít, ale užívat také ve formě extraktu.

Zdroj: www.liverdoctor.com

více na u Lékaře

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama