reklama

Mužnost není v kurzu? Křehké ženy chtějí křehké muže

Už od dob antického Řecka žijeme v domnění, že křehká žena by vedle sebe měla mít chrabrého muže ochranáře a že po přesně po takovém muži také touží. Dnes už to ale neplatí.

Foto: Isifa/Thinkstock

Už od dob antického Řecka žijeme v domnění, že křehká žena by vedle sebe měla mít chrabrého muže ochranáře a že po přesně po takovém muži také touží. Jenže v dnešní době se takové protiklady často už nepřitahují. Máme důkaz.

Předpoklad, že by křehká žena měla mít vedle sebe muže silného a drsného nejen fyzicky, ale i psychicky, na nás už odnepaměti útočí ze všech stran. Z filmů, z tradičních pohádek, z časopisů, z reklamy, a koneckonců i ze starých řeckých bájí - jen si vzpomeňte, jak krásná Helena podlehla odvážnému Paridovi.

I když, kdo ví, jak to ve skutečnosti bylo. Heleninu lásku mu mohla přičarovat bohyně Afrodita. A možná že Helena Parida vlastně zase tolik nechtěla - proslýchá se totiž, že ji od jejího manžela, krále Meneláa, dokonce násilím unesl...

Ženy v roli mužů

Ať už to tehdy bylo jakkoli, faktem je, že doba se změnila a dnešní ženy nepotřebují muže primárně k tomu, aby se o ně postarali, zajistili je a ochránili nejen je, ale i rodinu, kterou společně založí. Dnešní ženy si už zvládnou základní obživu a další potřeby zajistit samy, a tak pro ně v partnerství začínají být důležitější jiné věci.

Například to, jestli si s partnerem rozumí, mají si o čem povídat, baví je spolu trávit volný čas, shodnou se v názorech na svět i v pohledu na společnou budoucnost. Potvrzuje to i výzkum seznamky eDarling, který zjistil, že 82 procent křehkých, tedy řekněme feminních žen, chce raději sobě podobného, tedy spíše feminního muže, který je citlivý, spolehlivý a chápavý.

Čtěte také: Běžný dnešní vztah? Sex na prvním rande a nevěra

Na druhou stranu muži, kteří by se dali charakterizovat jako silní ochranáři, chtějí v 63 procentech případů jim podobné ženy. Tedy takové partnerky, které jsou samostatné, asertivní a mají tedy spíše mužský charakter. Za typicky mužské vlastnosti přitom v této studii byly považovány například dominance či nezávislost.

Tento výzkum zabývající se psychologickým pohlavím a přitažlivostí probíhal tak, že byly nejdříve zjišťovány individuální vlastnosti uživatelů a uživatelek on-line seznamky, a poté byli dotázáni na vlastnosti, které preferují u svého protějšku.

Může za to evoluce

Samozřejmě to tak neplatí vždy, což ostatně naznačuje i poměr procent. "Ženy většinou říkají, že chtějí někoho, kdo by jim byl podobný, ale v praxi, když mají volbu mezi dvěma nápadníky, tak převládnou spíše podvědomé tendence, tedy například mužnost, nepodajnost čili menší flexibilita, než jakou ve vztahu nabízejí ony," popisuje psycholog Jeroným Klimeš a dodává, že v jiných výzkumech se ukázalo, že ženy, které v inzerátech uváděly, že nechtějí plešatého muže, v praxi potom plešaté muže nijak neznevýhodňovaly. 

Podle psychiatra Miroslava Plzáka se femininní muž dá charakterizovat třemi S, tedy slušný, spolehlivý a slabý. Na problém se proto můžeme dívat i evolučně: doby klidné a blahobytné přejí volbě nám podobného partnera, naopak doby zlé a válečné tíhnou spíše k asymetrické partnerské volbě.

Jak jste na tom vy?

Je váš partner vaším pravým opakem, nebo jsou vaše osobnostní rysy naopak podobné? A jaké vlastnosti u mužů (či žen) preferujete? A jaký by naopak váš partner rozhodně být neměl? Shodnete se s výsledky citovaného průzkumu? Ověřte si to v komentářích pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jdu za svědka svému bývalému. Není to divné?

V čem spočívá umění manželství? Víme, co se osvědčilo!

Červenáte se, rudne vám obličej? Možná jste nemocní...

Dítě roku 68 a brutalistní klenot. Mohutnost InterContinentalu zjemňuje nádvoří | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama