reklama

Jak poznat lháře? Poradí i tajná agentka CIA

Jak poznat lháře? Tady je několik tipů a znaků, podle kterých ho jistě odhalíte.

Foto: Profimedia.cz

Proč tak často lžeme? Je to pro nás výhodné? Lidská fantazie nezná mezí. Naší důvěřivosti využívají dokonce i prodejci, kteří se nám snaží vnutit různé "potřebné" vychytávky. Podobně si s nepravdou zahrávají i muži, kteří chtějí získat ženu. Chcete-li odhalit lháře, zaměřte se na jeho chování, většinou ho prozradí.

Na univerzitě v San Francisku provedli vědci na 13 000 lidech výzkum schopnosti odhalit lež. Těch nejlepších výsledků dosáhlo pouze 0,24 % z nich. "Objevili jsme pouze 31 jedinců, kteří byli schopni skoro vždy odhalit podvod - ať už šlo o myšlení, emoce nebo činy," říká pro web national-geographic.cz psycholožka Maureen O' Sullivan, vedoucí výzkumu.

Co měli nejlepší účastníci společného? Vysokou inteligenci, řada z nich byla právníky, kteří jsou zvyklí číst v lidech, a čtvrtina z nich v dětství zažila nějaké trauma nebo měli přecitlivělé matky. To je nejspíš naučilo všímat si lépe emocionálních projevů u jiných lidí. Jak ale poznat lháře, když nezapadáte ani do jedné skupiny?

Mozek je zradí

I sebevětší mistr, který dokáže ukecat kohokoliv na cokoliv, si neporadí s jedním faktem, mozek ví, že neříká pravdu, a nutí tělo k určitým "maskovacím signálům", které lze rozpoznat bedlivým pozorováním.

Čtěte také: Svatba nebo rozchod. Co bude pro váš vztah výhodnější

Jen málo zkušených lhářů zvládá krotit i svůj neverbální projev. Proto vždy položte otázku a klidně přestaňte vnímat obsah, jen pozorujte, jak se dotazovaný chová. Tady je několik vodítek, která lháře prozradí.

1. Klopení očí

Nejen ti, co se stydí, ale hlavně lháři se nedokážou podívat do očí. A opět můžete mít srovnání, je-li váš rozhovor obvykle normální, v klidu se vám druhý zadívá do očí a najednou klopí zrak, měli byste být ve střehu, nejspíš vám neříká pravdu.

2. Ošívání

Osoba, která v hlavě spřádá výmysly, nevydrží v klidu. Je úplně jedno, zda sedí, nebo stojí. Vypadá to, jako by celé tělo dusilo vlastní oblečení. A ono tomu tak opravdu je, ve chvíli, kdy mozek dělá něco, co vlastně nechce, necítí se dobře a dává to patřičně znát.

3. Mne si uši či nos

Tření ušních lalůčků, nosu či čela znamená, že dotyčný musí hodně přemýšlet, aby dal dohromady nějakou slušnou výpověď. Je to jeden z nejčastějších projevů.

4. Neustálé vysvětlování

I když o to nestojíte, vždy vám vysvětlí, proč, kdy, kde a jak. Snaží se totiž vymyslet si alibi sám před sebou.

5. Pocení

Mozek zavalený vymýšlením si často ani neuvědomí, že se podezřelá osoba začne červenat v obličeji nebo se jí potí dlaně či rosí čelo.

Jak na lháře podle agentky CIA

Američanka Lindsay Moren, která napsala knihu o své kariéře tajné agentky u CIA, doporučuje, abyste se vyptávali na detaily. Člověk, který si vymýšlí, obvykle není schopen zodpovědět všechny podotázky.

Náš tip: Polovina z vás lže: Je to lepší než mluvit pravdu?

Podobně prý funguje i zopakování příběhu. Zkuste se na situaci zeptat druhý den. Je však třeba odlišit špatnou paměť vypravěče a neschopnost lháře zopakovat svoje výmysly.

Nepodceňujte své podezření

Při rozhovoru si všímejte všech projevů verbální i neverbální komunikace. Zásadní je pocit změny a hlavně intuice. Pokud máte jisté podezření, rozhodně jej nepodceňujte. Ve chvíli, kdy si všimnete odlišností, jako je ošívání, pocení aj., klidně se zeptejte, proč uhýbáš pohledem, proč si mneš dlaně. Jde o váš útok, kdy ulhanou osobu znejistíte a přerušíte tok předem připravené historky.

Chcete-li odhalit "pohádkáře", musíte sami chtít. Mnoho lží zůstane neodhalených právě proto, že tazatel se v hloubi duše pravdu dovědět vlastně ani nechce.

Jak je to u vás? Máte radar na lháře? Dokážete je odhalit, nebo snad někdy raději pravdu ani vědět nechcete? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Moderní žena je chameleon. Kam šlápne, tam rostou růže

17 triků, které váš dům promění v luxusní bydlení

Móda na TýTý: Kdo se stal hvězdou večera?










reklama
Doporučené recepty
    reklama