reklama

Zlepšete svůj sexuální život. Naučte se pracovat s pánví

Víc a víc žen se potýká s gynekologickými problémy, trápením s bedry i pánví. Začíná kolečko obíhání lékařů, a přitom možná někdy stačí naučit se se svou pánví pracovat.

Foto: iStock

Před časem jsem si povídala s Janou Radovou o vaginálním mapování a musím říct, že mě tahle terapeutka i její metody práce zaujaly. Jana je hodně přímočará žena, která v životě viděla mnohé a s ženami pracuje celá léta, na svých stránkách sexualitazeny.cz se zaobírá mnoha problémy souvisejícími s ženskou sexualitou.

Stejně jako kdysi Ludmila Mojžíšová, průkopnice, která zachránila "jednoduchým" cvičením a odblokováním páteře mnoho žen od neplodnosti a jejíž odkaz je zázrakem, kterému na začátku nikdo moc nevěřil, i Jana vychází z toho, že když se umíte postarat o oblast pánevního dna a nepotlačujete své ženství, velmi pozitivně se to odrazí na vašem zdraví.

Zapomeňte na slušné holčičky

"Pro rozvíjení ženské energie je nejdůležitější rozhýbat, zjemnit, rozcitlivit svou pánev. Naše pánve jsou ztvrdlé, protože příliš uvolněné pohyby v pánvi z nás přece dělají neslušná děvčátka. A my jsme přece chtěly dělat rodičům radost, chtěly jsme být hodné slušné holčičky, a tak jsme raději nikoho neprovokovaly svou ženskou energií," vysvětluje mi Jana Radová a pokračuje: "První a nejdůležitější úkol na cestě dolů, ke své pánvi, je nechat chvíli spát svou vnitřní slušnou holku a pozvat na tuto dobrodružnou cestu svou vnitřní děvku. Ta naopak předvádí svou sexualitu velice ráda." Zdá se vám to divné nebo šokující? Pak možná právě vy se bojíte uvolnit své tělo a "štosujete" si v něm bloky, které by měly ven.

Naučte se pracovat se svou pánví

A jak tedy v práci s tělem vlastně začít? Jana Radová do detailu popisuje meditaci, kterou dává za úkol svým klientkám. "První a také nejjednodušší cvičení je tantrická meditace Latihan. Můžete ji provozovat v jakékoliv poloze, ale mé doporučení je začít v leže. Je dobré si k této meditaci pustit tantrickou meditační hudbu, kterou najdete třeba na YouTube, provonět místo, kde budete meditovat, nějakou stimulující vůní a zapálit svíčku. Pak se položte na záda a své vědomí spusťte dolů do své pánve, aby to pro vás bylo jednodušší, začněte se svou pánví velice uvolněně a lehce eroticky pohybovat.

Zpočátku iniciujte pohyby pánve samy, protože tím do ní posíláte svou pozornost a tím pádem i své vědomí. Stále pohybujte pánví a čím dál více se do těchto pohybů uvolňujte. Každý svůj nádech spouštějte až úplně dolů do pánve. Stále více upouštějte od svého snažení a pozorujte, co se v pánvi odehrává. Pokuste se uvolnit do takové míry, že už s pánví nehýbete, ale ona se začíná hýbat sama. Jakmile k tomuto spojení dojde, začněte pozorovat, vnímat a následovat její potřeby.

Možná se bude chtít hýbat velice jemně, ale možná také velmi prudce bouchat o zem, nebo se bude chtít dostat do jiné polohy. Například budete mít chuť se přesunout do pozice kočky a kroutit svůdně pánví v této poloze. Možná budete mít chuť v leže na zádech roztahovat do maxima své nohy a vystřelovat svou pánví do mostu. Možná bude vaše pánev toužit po tom, abyste ji hladila. Možná se bude chtít jen jemně chvět. Může se dít opravdu cokoliv."

Zahoďte zábrany ve prospěch svého zdraví

Tuto meditaci provádějte sama v soukromí, kde vás nemůže nikdo vyrušit. Jediný, kdo může všechny tyto "neslušné věci" soudit, je váš vnitřní kritik. Řekněte mu, že to děláte pro své zdraví a že teď nemáte čas naslouchat jemu, protože nasloucháte své pánvi.

"Zdá se vám to trochu moc? Upřímně vůbec o nic nejde, jen o to, zahodit v soukromí své zábrany a pracovat se svým tělem. A kdybychom ho poslouchaly, pravděpodobně by nám Jana ani radit nemusela, prostě bychom zakroutily pánví, protáhly se a bylo by nám lépe. My ale většinou se svým tělem moc dobře pracovat neumíme, a tak je teď nutné dát si více času. Meditace Latihan by měla trvat minimálně 40 minut, ale hodinka by byla ideální."

Kdekoli, hlavně pravidelně

"Druhé cvičení, které probouzí naše ženství a současně ho velice intenzivně léčí, je takzvané pumpování poševními svaly. Toto cvičení, na rozdíl od toho prvního, můžete dělat naprosto kdekoliv, např. na autobusové zastávce plné lidí, protože to opravdu nikdo nepozná. Ale pravdou je, že z počátku je lepší se ho naučit doma. Základem ženské energie je otevřenost. A to nejen otevřenost srdce, ale i naší jóni čili pochvy. Tato práce je velice pragmatická práce s poševními svaly, ale přináší veliké energetické změny v celém ženském tělesném systému," vysvětluje Jana.

Protože učím jógu, při které s pánevním dnem hodně pracujeme, vím, že se tohle druhé cvičení zdá snadné, ale pokud ho opravdu nepochopíte, můžete ho po léta provádět špatně. Nechala jsem tedy Janu Radovou, aby nám detailně vysvětlila, jak na to: "Představte si, jako byste měly v pochvě vložený malý míček a ten se snažíte silou vytlačit. Vytlačujte s výdechem a vytlačení opakujte dvakrát. To znamená, uvolněně se nadechněte, s výdechem silně vytlačujte, pak se vraťte zpátky do uvolnění, nadechněte se (opět uvolněně) a s výdechem silně vytlačte svaly pochvy směrem od pánve ven. Následuje kratičké uvolnění a pak s intenzivním nádechem vtáhněte poševní svaly dovnitř do pánve. Jako byste chtěla obrazný míček vcucnout a vytáhnout co nejblíž k srdci. Snažte se toto jedno vtažení provádět co nejdéle. Po něm následuje opět uvolnění."

I tohle cvičení byste měly provádět co nejčastěji, na začátku to chvíli trvá, než se ho naučíte, ale pak ho můžete provádět opravdu třeba ve frontě na banány.

Pochva jsou druhá ústa ženy

Ústa ženy proto, že prý vyživující energie pro ženu je energie Matky Země, kterou do sebe vstřebáváme přes první čakru, tedy vlastně přes pánev – potažmo přes joni, jak se v tantře pochvě říká. Asi jsem se tvářila trochu nechápavě, a tak mi vysvětlila, že: "Stejně jako když se chceš najíst skutečnými ústy, musíš je nejdříve pořádně otevřít a pak potravu polykáš, čímž ji vtahuješ do svého trávicího ústrojí. Kdybys měla stále pevně sevřená ústa a zaťaté zuby a tvé polykací svalstvo by nepoužíváním osláblo, nemohla bys přijímat potravu – respektive energii, kterou nám potrava zprostředkovává. Tím, že máme již velice dlouho v nefunkčním stavu naše spodní ústa pro přijímání ženské energie, stalo se naše ženství velmi neduživým, velmi podvyživeným."

Já v tom tedy smysl vidím, nejedná se o žádné čáry máry. To, že je dnes svět plný techniky a nejrůznějších vymožeností, je skvělé, ale to, že jsme kvůli tomu tak trochu zapomněly poslouchat své tělo, je fakt. Pánev byla v časech minulých braná jako symbol plodnosti a ženy s ní pracovaly – tančily, hýbaly s ní, staraly se. Pak se vryl mýtus, že která se zhoupne v bocích, je necuda, a dopadlo to tak, že když chcete po ženách, ať jen pořádně zakroutí boky, musí se to učit. Trochu jsme zarezly, dámy, a možná je čas to napravit. A já pevně věřím tomu, že když se spojíme se svým tělem, lépe se spojíme se svým zdravím.

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama