reklama

Mám s dítětem ještě počkat? Podle čeho poznáte, že už je čas

Babičky, tety i 'rychlejší' kamarádky se vyptávají. Všude se píše, kolik párů má potíže s početím. Není divu, když znervózníte.

Foto: Thinkstock

Spousta žen kolem třicítky pak řeší poměrně zásadní otázky: Jsem zdravá? Mohu mít děti? A mohu s plánováním rodiny ještě pár let počkat? Nebo mám nejvyšší čas a neměla bych otálet?

Průzkumy ukázaly, že tři čtvrtiny žen v reprodukčním věku zajímá, v jakém stavu se nachází jejich plodnost. Osmdesát procent z nich také uvádí, že pokud by během vyšetření zjistily nepříznivý výsledek, začaly by se o dítě snažit aktivně. Některé kliniky reprodukční medicíny a soukromí gynekologové proto nabízejí speciální preventivní testy a vyšetření.

Jak odhalit potíže už předem?.

"U pacientek zvažujeme nejen věk, BMI a laboratorní hormony (AMH – Antimülleriánský hormon, DHEA, FSH, LH a hladiny dalších hormonů a vitaminů), ale především vycházíme ze skutečného funkčního stavu reprodukčního systému – ten nejlépe poznáme analýzou menstruačního cyklu a pomocí cíleného ultrazvukového vyšetření,“ vysvětluje gynekolog Ondřej Matěna.

Smutným faktem je, že počet vajíček začíná klesat již od šestého měsíce vývoje ženského plodu v děloze a nezastaví se v průběhu celého reprodukčního života ženy. Tento pokles začíná být závažnější po pětatřicátém roce věku, kdy navíc dochází k vyčerpání zejména těch kvalitních.

 Věk je prostě znát

"S každým rokem ubývají ve vaječníku geneticky kvalitní vajíčka, a tak dozrávají a uvolňují se vajíčka geneticky nekvalitní. S tím pak roste počet spontánních potratů a klesá šance na otěhotnění i donošení zdravého dítěte,“ upřesňuje lékař z Institutu reprodukční medicíny Unica.

Na ovariální rezervu, tedy zásobu vajíček, má vedle věku negativní vliv i kouření, obezita a operace na vaječnících, případně endometrióza. Oproti tomu za klesající kvalitou vajíček stojí především věk a žena ji ani zdravým životním stylem nemůže nijak ovlivnit. 

Znáte svůj vaječníkový věk? 

Podle koncentrace určitého hormonu v krvi pacientky lékaři poznají, jaký je skutečný 'biologický věk' jejích vaječníků a jakou má rezervu vajíček. Ženě tak mohou odpovědět na otázku, zda má ještě čas mít miminko,

Laboratorní vyšetření, které určuje hladinu Antimülleriánského hormonu, hodnotí zásobu folikulů, tj. malých cyst obsahujících vajíčka. Čím je hodnota AMH vyšší, tím vyšší je i počet folikulů a tedy i vajíček. 

Základním vyšetřením pak zůstává vaginální ultrazvuk, během kterého lékař zjišťuje skutečný stav vaječníků a může sledovat růst folikulů.

Mužské hormony jako překážka

Napovědět, jakou máte šanci na miminko, může i zjištění hladiny vitaminu D a stavu štítné žlázy. Ženy s nedostatkem vitaminu D a s vysokými hodnotami TSH (tj. sníženou funkcí štítné žlázy) mají podle studií vyšší riziko potratů v prvním trimestru. V létě nedostatek vitaminu D díky intenzivnímu slunečnímu záření většinou nehrozí, po zbytek roku ho lze doplnit třeba z vajec, cereálií nebo tučných ryb.

Další vyšetření, které zhodnotí schopnost početí, se týká nadprodukce mužských pohlavních hormonů. Jsou běžně přítomné i v ženském těle, ale ři vyšších hladinách spolupůsobí vznik polycystických ovarií, což je v současnosti nejčastější hormonální ženská porucha. Pokud máte nepravidelnou menstruaci, je dost možné, že příčina je právě tady. 

Čemu dáte přednost?

Toto vyšetření a testy je vhodné především u mladších žen, kolem třiceti let, které ještě zvažují, zda budovat kariéru, cestovat nebo se věnovat zakládání rodiny. "V okamžiku, kdy se ukáže, že by za pár let už mohly mít s početím potíže, většina žen své priority přehodnotí ve prospěch rodiny,“  upozorňuje doktor Matěna. Připomíná také, že pro všechny ženy je lepší počít nebo plánovat početí co nejdřív. Pokud se během vyšetření zjistí konkrétní potíže, lze samozřejmě doporučit i adekvátní léčbu. 

Vstupní pohovor, testy a vyšetření probíhají v jednom dni a zaberou zhruba jednu hodinu. Základní představu získá pacientka ihned, výsledek laboratorních testů se pak dozví do dvou týdnů. Cena za indikaci se pohybuje do částky tisíc korun.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama