reklama

Co je domácí násilí? Podstatou je touha ovládat

Jak z toho, když vás ve vztahu týrají

Foto: Profimedia.cz

Křik, hádky a občas něco letí vzduchem… Jde o domácí násilí? Omyl, nejspíš se jedná o řešení neshody dvou rovnocenných partnerů. Projevy domácího násilí přes zeď slyšet nebývá.

 Jsou tišší a o to horší. Podle průzkumů, které se tímto problémem v naší zemi zabývaly, se stalo jeho obětí 40% žen, což je číslo vysoké. Nejsou to však pouze ženy, výzkumy hovoří i o 5% mužů, kteří se s domácím násilím setkali.

Co se za tímto pojmem skrývá? Jedná se o takové chování, které u jednoho z partnerů vzbuzuje strach z partnera druhého. Nejde pouze o projevy násilí fyzického, může se jednat o ponižování doma i na veřejnosti, bránění společenským stykům s přáteli, kontroly na pracovišti  a podobně. Již v těchto okamžicích je dobré zpozornět, poradit se o situaci např. v širším rodinném kruhu, případně s odborníky.

Války začínají slovy

Situace nabývá na vážnosti ve chvíli, kdy se k projevům psychického vydírání přidají výhružky fyzickým násilím. Již jakýkoliv náznak fyzického či sexuálního útoku je potřeba okamžitě řešit a nečekat, až se násilí vystupňuje a postupně se stane součástí vašeho života.

Podstatou násilí je snaha útočníka toho druhého ovládat a role se nemění, nelze tedy toto chování jakkoli omlouvat, a to ani alkoholismem, který sice může agresivitu podpořit, ale není pravou příčinou útoku. Ošidné je též střídání období klidu a agrese, kdy je oběť náchylná věřit, že se násilí už nebude opakovat.

Problém, proč si oběti nepřiznají, že v jejich vztahu není vše v pořádku, bývá v tom, že hledají chybu u sebe a zároveň se stydí, že si zvolili špatného partnera. Kvůli dětem pak nechtějí rozbít rodinu a ocitají se v bludném kruhu. Důležité však je si uvědomit, že jsou to právě děti, kterým dáváme vzor chování pro jejich budoucí život, což v tomto případě může být opravdu nebezpečné…

 



reklama
reklama
reklama