reklama

Zapomeňte na hrdost. Zůstaňte s dítětem za cenu štěstí!

Máte manžela či manželky plné zuby? Cítíte, že volba vašeho protějšku nebyla nejlepší? Trápíte se a myslíte na rozvod? Máte děti? Zůstaňte!

Foto: Isifa/Thinkstock

Máte manžela či manželky plné zuby? Cítíte, že volba vašeho protějšku nebyla nejlepší? Trápíte se a myslíte na rozvod? Máte děti? Zůstaňte!

"Dovolím si citovat životní moudro, které párům procházejícím krizí radí maminka šesti dětí Marie Tesárková: Znovu se rozhodni milovat, a to svou vůlí. Třeba proti citům, pocitům, zkušenostem a hlavně proti své hrdosti," říká na stránkách respektkporodu.cz ing. Aleš Hodina. Podívejme se blíž na jeho argumenty.

Stávají se z lidí sobci?

Za posledních 60 let vzrostl počet rozvodů přímo dramaticky: z 10 % rozvedených manželství v roce 1950 až k 50 % v současné době. Celá polovina lidí, kteří vstoupí do kdysi posvátného svazku manželského, se nyní rozvede.

Důvodů je více: ekonomická samostatnost žen, které už nejsou odkázané na peníze manžela, neschopnost mužů podílet se na práci v domácnosti a péči o dítě rovným, nebo alespoň srovnatelným dílem, obecná neochota obou pohlaví hledat kompromisy, rostoucí možnosti, jak trávit zajímavě volný čas. A tak je výsledek často předem dán: Jdi si svou cestou, já budu hledat tu svoji! Je-li pár bezdětný, přišli partneři pouze o iluze. Mají-li však děti, právě jim zbořili celý vesmír.

2 rodiče jsou víc než 1 domov

Základním stabilizujícím prvkem pro děti jsou totiž právě oni. Z mámy a táty čerpají děti pocit jistoty a bezpečí, i když se důležitost vazby na ně liší podle věku a pohlaví dítěte. Obecně platí, že současným dětem z rozvedených rodin chybí hlavně tátové, což je logický důsledek toho, že soudy většinou svěřují děti do péče matky. Má to ovšem své důvody - u mladších dětí je role maminky nezastupitelná a navíc velká část rozvádějících se mužů o závazek v podobě dítěte nestojí.

"Každý z rodičů však poskytuje potomkovi vlastní, nenahraditelný vklad do života. Stabilitu nedává připoutání ke konkrétnímu místu, ale k živým lidem. Proto mohou být spokojené a šťastné stěhující se děti diplomatů, ale třeba i kolotočářů. Dětem žijícím na jednom místě jen s jedním rodičem obvykle bytostně schází druhý rodič a tato mrtvolná stabilita jednorodičovství se málokdy dá nazvat štěstím," argumentuje Aleš Hodina, propagátor střídavé péče.

Obětujte se!

Jednorodičovství považuje za vysloveně škodlivé a střídavá péče je podle něj daleko lepší alternativou. "Většina lidí může a chce své děti vychovávat. Proč je tedy od nich odstavovat? Problémy se zachováním péče obou rodičů jsou spíše technického rázu a bohatě je vyváží lepší psychická i sociální pohoda dětí. Zachovejme jim proto mámu i tátu i za cenu většího nepohodlí," doporučuje.

Za ještě lepší řešení však považuje obětování se. "Já vím, je to někdy hodně těžké," přiznává. "Ale pokud to jde, zachovejme prosím dětem to, co se za staletí osvědčilo nejvíc: úplnou rodinu. Podíváme-li se na životopisy lidí, kteří spolu žili celý život, jen málokdy to byla procházka růžovým sadem. Stejné, a často i horší komplikace než ty, kvůli kterým se lidé rozvedli, je nakonec potkají v novém vztahu. Jde o to, zda dokážeme problémy řešit, nebo se s nimi aspoň smířit, či před nimi raději utečeme a naivně si myslíme, že jinde nebudou. Budou."

Existuje cesta?

Jenže i proti střídavé péči známe spoustu argumentů. "Dítě po rozvodu je obvykle uzlíček nervů: ztratilo jistotu obou rodičů, jednoho domova, jedněch kamarádů... Teď má vše dvakrát: vrstevníky, pokojíčky, možná dokonce maminky a tatínky. Většina to zvládne jen za cenu jistého zpovrchnění," shrnuje psycholožka Lenka Matoušková. Její názory najdete tady.

Přesto naznačuje možnou cestu, jak dojít ke kompromisu s Alešem Hodinou. Citujeme: "Ať se střídají rodiče u dítěte, ne dítě u rodičů!" Co si o tom myslíte vy, rodiče dětí? Je to dobrý nápad? Je jeho uskutečnění reálné? Nebo představují klasické rozvody cestu nejmenšího odporu? Či snad byste dali přednost střídavému rodičovství? O tom můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v anketě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Už mi bylo čtyřicet: Má cenu pořídit si dítě?

Američanka šokovala svět: porodila vlastního vnuka!

Sex v česku? Máme to rádi na hraně!

Blažek: Přišli jsme o 250 milionů, nikdo smoking nepotřebuje. Pro záchranu udělám vše | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama