reklama

5 rad, jak okouzlit tchyni i šéfa

Závidíte lidem, kteří se všemi tak dobře vycházejí a všichni je zbožňují? Stačí pár dobrých triků a budete také takoví.

Foto: Isifa.com

Závidíte lidem, kteří se všemi tak dobře vycházejí, všichni je zbožňují, a proto dovedou každého přesvědčit a dostat ho přesně tam, kde ho chtějí mít? Pak byste měla vědět, že to není žádné velké umění a že tohle charisma není vždycky tak úplně vrozené. Stačí totiž pár dobrých triků a stanete se jednou z těch zbožňovaných!

Jistě, někdo má okouzlující chování takzvaně v krvi, zatímco jiný se mu musí naučit, ale výsledek je srovnatelný. Pojďme si tedy říct, v čem tkví to kouzlo, že vám šéf, zlá paní na poště ani tchyně už neodolají. Stačí pět jednoduchých kroků.

1. Řekněte to očima

Určitě dobře víte, jak důležitý je oční kontakt. Člověk, který se vám nedívá do očí, když s vámi mluví, nebo uhýbá pohledem, působí plaše a nedůvěryhodně a asi na vás moc velký dojem neudělá. Kromě toho je ale podstatné, jakým způsobem se druhému do očí díváte.

Když se na někoho intenzivně díváte, nastartujete tím činnost jeho srdce a zvýšíte hladinu hormonu se složitým názvem (fenyletylamin), který má na starosti lásku na první pohled. Když se pak na něj dívat přestanete, on najednou podvědomě pocítí lehký smutek, protože mu váš milý pohled byl samozřejmě příjemný. 

Výraz svých očí si nacvičte před zrcadlem. Nejprve myslete na něco, co vás nedávno naštvalo nebo vytočilo, a zkontrolujte, jak u toho vypadají vaše oči. Potom si naopak vzpomeňte na něco veselého nebo extrémně příjemného. Vidíte ten rozdíl? Klidně si potom v situacích, kdy budete daný pohled potřebovat, tyhle věci znovu promítněte, pomůže vám to. Velmi dobře na dotyčného zabírá ještě to, když na něj budete koukat ještě tři vteřiny poté, co domluvil.

2. Staňte se zrcadlem

Možná vás až překvapí, jaký účinek má, když napodobujete něčí chování. Když to děláte chytře, na druhého to podle psychologů působí jako lichotka. A když říkáme chytře, rozhodně tím nemyslíme, že budete opakovat každé jeho slovo nebo úplně každý pohyb. To je jednak nápadné a jednak spíš otravné.

Mnohem lepší je jen tvářit se podobně jako ten, na koho potřebujete udělat dojem, nebo potom ve své řeči používat jeho oblíbená slovní spojení, jeho oblíbené gesto či postoj. Samozřejmě jen občas - on si toho nesmí všimnout, náklonnost k vám totiž vznikne jedině podvědomě. Takže pokud si dotyčný dá nohu přes nohu, "neopičte se" hned, ale počkejte pár vteřin. Tak mu to zaručeně nebude nápadné.

Čtěte také: Nevíte, co chcete? Máme 5 tipů, jak to zjistit

Mimochodem, okouzlování tímto způsobem funguje i naopak. Budete-li vytrvalí, začne šéf, případně tchyně, opakovat vaše gesta. Samozřejmě nikoli úmyslně, ale nevědomky - jejich tělo tak dává najevo, že vás uznávají, respektují, zkrátka že si vás vlastně docela oblíbili. To lze využít i k tomu, že si vyzkoušíte, jestli vaše snažení zabralo. Během hovoru začněte najednou mluvit o něco tišším hlasem. Pokud se ztiší i protějšek, máte vyhráno.

3. Naučte se začít konverzaci

Ať už chcete s tchyní probrat to, že nemá vašemu dítěti dávat k snídani svíčkovou, nebo si chcete získat novou šéfovou, která byla na vaše oddělení přiřazena, začněte vždy malou společenskou konverzací. Nemusíte vymýšlet hromady otázek, někdy stačí jedna dvě, ale musí být dobře položené. Neklaďte otázky, které dávají možnost odpovědět buď ano, nebo ne. Ptejte se tak, aby protějšek musel svou odpověď rozvést.

Dobře působí, když budete při konverzaci opakovat jméno dotyčného. Získá tak pocit, že se o něj doopavdy zajímáte. Neoslovujte ho ale po každé větě - to dělají jen otravní telefonní operátoři, kteří vám chtějí vnutit svoje služby, a jistě víte, jak je to otravné.

Také řeč těla je při konverzaci důležitá. Měli byste být tělem mírně natočeni k tomu, s kým hovoříte, směřovat by k němu měly i špičky vašich nohou. Nikdy však nestůjte přímo naproti němu, to působí trochu agresivně a direktivně. Zájem zkrátka stačí jen lehce naznačit.

4. Mějte rádi každého

Doteď to byla vcelku legrace, ovšem tohle je ten nejtěžší bod. Jenže je pravda, že všemi oblíbení lidé jsou tak oblíbení proto, že mají každého rádi. Takže abyste mohli okouzlit kohokoli ve svém okolí, musíte si na každém umět najít něco dobrého. Což je o to těžší, že negativní věci a vlastnosti samozřejmě vidíme a analyzujeme snadněji než ty dobré. 

Zkuste si tedy odteď hledět každého, koho potkáte, a tomu, že má strašný účes, šlape si na jazyk, nebo neví, co je vejce Benedikt, prostě nevěnujte žádnou pozornost. Naopak si všimněte, že má hezké boty, je občas vtipný nebo mluví pěti světovými jazyky. Na každém z nás je co obdivovat. 

A na tyhle věci potom myslete pokaždé, kdy cítíte, že vás dotyčný začíná štvát nebo nějakým způsobem dostávat pod tlak. Opakujte si, že ani on není tak špatný, a tím pádem tomu naštvání nepodlehnete. Zůstanete milí a usměvaví, což dotyčného odzbrojí. Pozitivní myšlení je prostě mocná zbraň.

5. Dotýkejte se

Ať už si to přiznáte nebo ne, člověk, který se vás při komunikaci dotýká, je vám prostě sympatičtější. Tedy pokud se vás dotýká jemně, decentně a letmo. Na obrovské objetí a příliš osobní hlazení samozřejmě není nikdo zvědavý. Všimněte si však, že mezi dobrými přáteli je občasný fyzický kontakt naprosto normální a přirozený. Dovolit si ho ale můžete i k tomu, abyste navázali dobrý dojem.

Letmý dotyk na paži nebo třeba na rameno totiž říká: "Mám tě ráda, jsi mi sympatický." Lidé se pak díky němu cítí speciálně a výjimečně. Nikdy byste však dotyk neměli moc prodlužovat. Stačí jen vteřinový kontakt, nikdy na dotyčném ruku nenechávejte. 

Také se pokuste odhadnout, koho by mohl váš dotyk naopak spíš popudit. Víte o někom, že se cítí špatně v těsné blízkosti jiného člověka a že si vždycky nechává dostatečný odstup? Pak na něj s dotýkáním raději nechoďte a zkuste některý z předchozích čtyř bodů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Žárlivost je nemoc: Nemůžu se ani bavit se sousedkou

10 věcí o sexu, na něž se stydíte zeptat. Máme odpovědi

Vztek a hněv vás ničí: 10 kroků, jak se ovládat

--------------------------------------------------------------------------------

Jak na vztahy v rodině?

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama