reklama

Vztek a hněv vás ničí: 10 kroků, jak se ovládat

Vztek a hněv mohou být zničující. Naučte se je ovládat!

Foto: Isifa/Thinkstock

Vztek a hněv  mohou být i prospěšné, ale pokud jim podléháte příliš často nebo příliš  silně, pak jsou zničující.

Naučte se tyto emoce ovládat.  Stačí k tomu 10 kroků podle význačné kliniky Mayo.  Prvním z nich však musí být uvědomění si problému a snaha se s ním vypořádat. Násilníci, agresoři, a konfliktní osoby obvykle nic řešit nechtějí. Patříte snad k nim?

Dejte si pauzu

Stará rada "Počítat do deseti" neztratila na své platnosti, stejně jako hluboký nádech. Malý odstup pomůže trochu vychladnout. Pokud je 10 vteřin málo, dejte si víc, klidně odejděte z místnosti.

Zkuste humor

Zlehčení situace téměř vždycky pomůže uvolnit napětí.  Pozor ale na ironii a kousavost, ta může přinést opačný výsledek.

Vyjádřete se

Když se zklidníte a dokážete zase myslet jasně, vyjádřete nekonfrontačním způsobem svou verzi situace.  Nikoho neurážejte ani se ho nesnažte ovládat.

Doporučujeme: Nepotlačujte vztek! Ale zůstaňte lidskou bytostí

Zacvičte si

Fyzická aktivita vám poskytne možnost zpracovat emoce ještě předtím, než dojde k výbuchu.  Hodí se rychlá procházka, běh nebo schody, štípání dříví radši vynechejte… Fyzická aktivita stimuluje chemické látky v mozku, které přebijí negativní pocity. Pokud pojedete autem, jeďte vždy o 10 km/h pomaleji, než se vám chce.

Zamyslete se

S horkou hlavou člověk snadno řekne nebo udělá něco, čeho později lituje. Dejte si na čas, uspořádejte si myšlenky a připravte si, co chcete říct. Tou chvilkou poskytnete stejnou možnost i druhým.

Nekritizujte, neurážejte

Místo vykřikování, co dělá ten druhý špatně, se soustřeďte na sebe - a  popište svoje vlastní pocity.  Místo tradičního "ty nikdy nic neděláš, jen se válíš",  zkuste říct "mrzí mě, když musím uklízet sám/sama".

Náš tip: Videa: Dětské záchvaty vzteku - směšné, trapné, ujeté

Rozmyslete si řešení

Místo abyste si dovolili podlehnout pocitům, které vás tak "nadzvedly",  zapracujte v duchu nad možnými východisky.  Uvědomte si, že vztek nic neřeší, maximálně všechno zhorší.

Nechovejte v sobě zášť

Otráví vám každou chvilku. Odpuštění je mocná zbraň.  Pokud hněv ovládne vaši mysl, budete se cítit zle především vy, plní hořkosti a pocitů nespravedlnosti. Pokud odpustíte a zapomenete,  umožní vám to poučit se z situace.. Čekat, že se někdo bude chovat podle vašich představ, obvykle nebývá reálné. A dokažte se omluvit i vy sami.

Naučte se relaxační techniky

Pomáhají spolehlivě - od hlubokého dýchání,  chvíle samoty se zavřenýma očima až po "mantru", kdy sami sebe přesvědčujete uklidňujícími slovy: "Klid, hlavně klid. Neber si to tak, Nestojí to za to." Nebo jinými, které na vás účinkují. Psychology je ověřeno, že když člověk i  v duchu  mluví sám k sobě z pozice nezaujatého pozorovatele, dokáže se sám taky "uposlechnout".

Uznejte, kdy potřebujete léčbu

Pokud nic z toho nezabírá, uvědomte si, že máte opravdový problém a obraťte se na odborníka.  Dřív, než bude pozdě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Na bolest zad má vliv i psychika

Zlomené srdce je oficiální diagnóza. Dá se z něj zemřít

Jezte syrové jídlo: Zkrásníte a omládnete. Máme důkaz

--------------------------------------------------------------------------------

Náš tip: Navštivte psychologickou poradnu online.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama