reklama

Nejoblíbenější účes světa - culík. Znáte jeho historii?

Znáte jiný účes, který vypadá dobře na dlouhých i kratších vlasech, nosí se uhlazený i rozcuchaný, a zvládne ho úplně každá žena i poslepu? Culík je zkrátka nesmrtelným fenoménem. Znáte ale celý jeho příběh?

Foto: Profimedia.cz

Znáte jiný účes, který vypadá dobře na dlouhých i kratších vlasech, nosí se uhlazený i rozcuchaný, a zvládne ho úplně každá žena i poslepu? Culík je zkrátka nesmrtelným fenoménem. Znáte ale celý jeho příběh?

Slavný návrhář a šéf značky Chanel Karl Lagerfeld říká, že dobře vypadat trvá pouhých pět sekund - tedy přesně tak dlouho, než si uvážete culík, který mimochodem už léta zdobí i Karlovy bílé vlasy.

Věděla jste, že historie culíku začíná už ve starověkém Řecku a figurují v ní bratři Grimmové i David Beckham? Pojďme se na ni tedy podívat podrobněji...

1600 před naším letopočtem: Dobové fresky dokazují, že culík nosily už ženy ve starém Řecku, ale byl oblíbený také mezi egyptskými tanečnicemi či římskými dívkami.

6. století - Mayští muži tehdy nosili buď jeden široký culík, nebo několik tenkých. Jejich ženy se ale naopak zdobily zaplétanými copy. Krátké vlasy tehdy mívali jen otroci.

1645 - Na tento zvyk si v polovině sedmnáctého století vzpomněli i v Číně, kde tehdejší panovník vydal nařízení, že si všichni muži musí na důkaz podřízenosti oholit dlouhé vlasy. Kdo tak neučinil, byl odsouzen k smrti.

18. století - Členové britské armády schválně nosili paruky, aby uchránili své dlouhé vlasy před nepřítelem. Useknout ohon šavlí totiž byla tehdy oblíbená msta.

1812 - Rok, kdy bratři Grimmové vydali pohádku Rapunzel. Vypráví o dívce uvězněné ve věži, kam za ní tajně chodil na návštěvu mladý princ. Respektive nechodil, nýbrž vyšplhal po jejím dlouhém ohonu. Jejich tajemství bylo prozrazeno, když Rapunzel otěhotněla.

1951 - Teprve tehdy se v angličtině začalo pro označení culíku používat slovo "ponytail", které původně označuje koňský ocas.

1959 - Přesně 9. března toho roku spatřil svět úplně první panenku Barbie. Víte, jaký měla účes? Samozřejmě culík s natočenými loknami. Proto sběratelé nazývají tento "model" příznačně Ponytail Barbie.

2003 - Rok, kdy na fotbalové hřiště poprvé vyběhl s culíkem i jeden z největších módních vzorů celého světa David Beckham.

2012 - Nicki Minaj o tomhle oblíbeném účesu dokonce složila písničku. Jmenuje se samozřejmě Ponytail.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Rty volají o pomoc: Pomůže med i líh

Opravdu potřebujete vše, co nosíte ve své obří kabelce?

9 cest, jak se rychle zbavit oparu

Město duchů na Urale. Žilo tu 30 tisíc lidí, teď si ho příroda bere zpátky | Video: Rádio Svobodná Evropa
reklama
reklama
reklama