reklama

Vycházející hvězda ve filmu Rodina je základ státu

Ve filmu režiséra Roberta Sedláčka, Rodina je základ státu, se hlavní ženské roli představí herečka Eva Vrbková.

Foto: Vlado Kníž

V pořadí již čtvrtý celovečerní film režiséra Roberta Sedláčka se jmenuje Rodina je základ státu a právě se vydává na pouť po českých kinech. Už na premiéže sklidil mohutný potlesk - film i hlavní postava v podání nadějné herečky Evy Vrbkové.

Režisér Robert Sedláček obsadil do svého nového filmu řadu svých oblíbených herců, s kterými natáčel své předchozí filmy. To je také případ brněnské herečky Evy Vrbkové. Film Rodina je základ státu je jejich třetí spoluprácí. Poprvé se potkali na filmu Pravidla lži. Dále Eva Vrbková hrála v Sedláčkových Mužích v říji. A nyní se objevuje v roli manželky hlavního hrdiny Libora (Igor Chmela).

Na co se můžete těšit

Příběh inspirovaný skutečností vykresluje zprvu bezstarostný rodinný život, který se postupně dostává do krize. Libor (Igor Chmela), bývalý učitel dějepisu, dosáhl vysokého manažerského postu ve významném finančním ústavu a řadu let si spokojeně žije společně se svou rodinou v luxusní vile na okraji Prahy. "Dolce vita" ale netrvá věčně a na povrch začnou vyplouvat machinace s penězi klientů týkající se celého vedení banky. Libor se následně ocitá pod dohledem policejních vyšetřovatelů, kteří mu začnou tvrdě šlapat na paty. Snaží se uniknout před hrozícím vězením a oddálit osvětlení celé situace své nic netušící manželce (Eva Vrbková). Rozhodne se tak pro netradiční útěk, kdy pod záminkou společné dovolené odveze celou rodinu na Moravu.

FOTOGRAFIE EVY VRBKOVÉ SI PROHLÉDNĚTE ZDE 

Jak by charakterizovala svojí postavu Eva Vrbková?

"Pro mě je ta postava tak trochu „mužožena". Taková ta poměrně tichá osoba, skoro o ní ani nevíte, moc se neprojevuje, po těch letech soužití a stereotypu to vypadá, že ani není potřeba se snažit. Všechno je takové jisté a zabezpečené. Typ ženy, která funguje až ve vyhrocených situacích, když je problém. To pak v sobě objeví téměř býčí sílu a je schopná možná i zabít. Důležité pro ni ze všeho nejvíc je ochránit rodinu a svoje mláďata. Před kamerou jsem se zpočátku cítila nesvá, ale jelikož jsme díky Robertovi mohli točit chronologicky, jak byl příběh napsaný, nejukotveněji jsem se cítila právě v poslední závěrečné scéně, kdy to bylo nejdramatičtější."

Film pohledem režiséra

„Věřím, že většina lidí má schopnost občas kriticky vidět sama sebe, a už ten fakt je zárukou, že taky mohou chtít být lepší. Nikoliv lepší v očích nějakého zaměstnavatele nebo politika, ale prostě a banálně jako lidi. Sami před sebou," říká o stěžejní myšlence svého snímku sám režisér, který zároveň přiznává, že mnoho z dosavadních diváků vnímá snímek Rodina je základ státu jako komedii. Podle spontánních reakcí návštěvníků kina lze soudit, že režisérovi se podařilo naplnit jeho prioritní záměr: předložit divákům přirozeně pojatý snímek, jehož zápletka se může týkat každého z nás, a přivést je k reflexi nad současnou společností.

Kdo je Eva Vrbková

Herečka Eva Vrbková působí od roku 1997 v Divadle Husa na provázku, kam přešla ze Studia Dům Evy Tálské. V legendárním brněnském divadle jí můžete vidět ve velmi různorodých rolích v představeních jako Balada pro banditu (Eržika), Kníže Myškin je idiot (Nastasja Filipovna) nebo Hordubal (Polana). V posledních letech vystupuje také jako host v pražském Národním divadlem. V současné době zde účinkuje ve třech inscenacích: Radůz a Mahulena, Žebrácká opera a Co se stalo když Nora opustila manžela. Před filmovou kamerou se kromě Sedláčkových tří filmů již objevila v několika televizních seriálech a filmech.

FILMOGRAFIE EVY VRBKOVÉ:

 • 2011 Rodina je základ státu (rež. Robert Sedláček)
 • 2011 Čapkovy kapsy (rež. Jan Chramosta, Jan Těšitel, Vojtěch Moravec, Martin Kopp, Slobodanka Raduň, Daniel Maráky, Rozálie Kohoutová, Jan Vejnar, Zdeněk Durdil, Josef Tuka, Jana Boršková)
 • 2011 Okno do hřbitova (rež. Vladimír Michálek)
 • 2009 Dům U Zlatého úsvitu (rež. Pavel Jandourek)
 • 2009 Muži v říji (rež. Robert Sedláček)
 • 2009 Expozitura (rež. Petr Kotek)
 • 2009 Modrá voda (rež. Vladimír Michálek)
 • 2009 Zrozen bez porodu (rež. Filip Renč)
 • 2006 Pravidla lži (rež. Robert Sedláček)
 • 2005 3 plus 1 s Miroslavem Donutilem (rež. Zdeněk Tyc, Ondřej Kepka, Jitka Němcová, Jiří Strach, Zdeněk Zelenka, Moris Issa, Milan Cieslar, Miroslav Sobota, František Filip)
 • 2003 Strážce duší (rež. Dušan Klein, Ivo Macharáček, Juraj Deák, Roman Motyčka, Pavel Jandourek)
 • 1997 Četnické humoresky (rež. Antonín Moskalyk, Pavlína Moskalyková)

zdroj: www.rodinajezakladstatu.cz

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama