reklama

Syn kvůli tradici s Mikulášem koktá. Nevím, co s tím

"Netušila jsem, jak nám návštěva Mikuláše s čertem změní život. Náš syn začal koktat. Nevím, co s tím," píše Edita.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Když jsme domů pozvali Mikuláše s čertem, netušili jsme, že kvůli tomu začne náš syn koktat. Doktoři si s ním nevědí rady," píše čtenářka Edita.

Měli bychom si dávat pozor, zda naše děti zvládnou 5. prosince tradiční návštěvu, která jim sice přinese nějaké dobroty, ale také je může pořádně vystrašit! Co se přesně stalo a jak situaci Edita řeší, se dozvíte v příběhu.

Že zavoláme Mikuláše s čertem?

Dodnes se proklínám, že jsme tato slova vůbec vyřknuli. Náš syn loni oslavil čtyři roky, a protože to bylo pořádné číslo, rozhodli jsme se pro malou lekci v podobě Mikuláše s čertem. Řekla jsem si, že to jistě zvládne a navíc jsem na něj potřebovala nějakou páku. Kdyby začal zlobit, měla bych ho čím postrašit.

Doporučujeme: Mám hyperaktivní dítě, nebo je to nevychovaný spratek?

A protože jsem nevěděla, jak bude reagovat, poprosili jsme kamaráda, aby se s manželkou převlékli za Mikuláše s andělem a můj muž ze sebe udělal parádního čerta. Už týden dopředu jsem svému synovi říkala, že tato návštěva dorazí, tak aby byl hodný, jinak dostane jen brambory a uhlí. Vůbec nic si z toho nedělal a já se těšila, jak to celé dopadne.

Vždyť je to jen táta

Ten den Tomáš opravdu zkoušel moji trpělivost. Nepředstavitelně zlobil. V obchodě předvedl scénu, že chce bonbóny a čokoládu, cestou v autě děsně vyváděl a doma během hodiny stihl strhnout vázu ze stolu a rozbordelařit všechny hračky. Úplně si pamatuji, jak jsem mu s klidnou tváří řekl, že jestli bude zlobit, pak si ho večer čert odnese v pytli a Mikuláš mu nedá žádnou sladkost.

Chvilku před šestou se venku ozvalo pár petard a příšerné rachocení řetězů. Za dveřmi manžel spustil: Bydlí tady ten zlobivý Tomáš? Můj syn se mnou šel otevřít, velmi opatrně a dobrovolně mě chytil za ruku. Když jsem vzala za kliku, dveře se rozlétly a tam stál náš dvoumetrový kamarád, co by Mikuláš a jeho žena v překrásném kostýmu anděla. Najednou se uprostřed nich objevil můj manžel, měl na sobě opravdu příšernou masku čerta a vtrhl do dveří se slovy: Mikuláši, tenhle je můj!

Syn utekl do pokojíku a zalezl pod postel. Všemožně jsme se ho snažili dostat ven, dávali mu dárky, sladkosti, až nakonec manžel sundal masku a řekl, že je to jen jako a za čerta se oblékl on. Nic, bylo to marné. Až když večer usnul, mohli jsme postel odsunout a jeho vytáhnout ven.

Strach, pláč a koktání

V tu noc se dvakrát ve spaní počůral. Když otevřel oči, objal mě kolem krku a vykoktal ze sebe, maminko, já už budu hodný, nedávej mě čertovi. Než dal dohromady tuto větu, chvilku to trvalo. Říkala jsem si, že je rozespalý, proto tak slabikuje, ale mýlila jsem se.

Náš tip: Písničky a básničky proti šišlání

Nejen, že toho moc nenamluvil, ale slova ze sebe těžko dostával. Jen se mě držel pořád za ruku nebo alespoň v mé blízkosti. Když se venku ozvaly nějaké rány, pak jsem ho měla pokaždé na klíně. Po týdnu jsem pochopila, že jsme to pořádně přehnali.

Psycholog a dlouhá rekonvalescence

Dnes už vím, že bych takovou chybu neudělala. Strašit děti čertem? To je vážně blbost! Už skoro rok chodíme k psychologovi a logopedovi a snažíme se koktání z řeči odstranit. Během té doby už se to trošku zlepšilo. Ale asi před týdnem jsme jen procházeli kolem plakátu s čertem, který zval děti na besídku a měli jste vidět jeho výraz v očích.

Doktoři říkají, že to bude dobré, prý z toho strachu vyroste a koktání ho dokáže zbavit logoped. Ale je to běh na dlouhou trať. Tenkrát jsme to opravdu přehnali. Naše dítě má z této pitomé tradice opravdu újmu, s kterou se rok léčí a běhá po doktorech. Nikdy si neodpustíme, že jsme na něj pozvali Mikuláše s čertem. Byli jsme hloupí...

Edita

Chystáte pro děti podobné překvapení? Jak návštěvu čerta s Mikulášem snášejí oni? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Náš syn žil jen 10 dnů. Milovali jsme ho každou vteřinu!

"Nemusím, já už ho vidím." Jak vypadá holčička z reklamy nyní?

Podívejte se, jak se dřív slavily Vánoce. Pamatujete?

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama