reklama
 
  • Wiki
  • Pohádky o čertech

Pohádky o čertech patří k nejoblíbenějším díky hlavním postavám, které trestají zlo a často odměňují dobro. Čerti žijí v pekle, kde přikládají pod kotli s hříšníky. Na hlavě jim rostou rohy, jsou chlupatí, mají ocas a místo jedné nohy kopyto. Čerti často přijímají lidskou podobu, nejčastěji se převlékají do myslivecké uniformy. Vládne jim strašný Lucifer, čerti i lidé se ho bojí.

Čerti v českém folklóru

Čerti se vyskytují v lidových pohádkách, pověstech a příslovích přenášených původně ústním podáním, později zapisovaných sběrateli, např. Boženou Němcovou, K. J. Erbenem, později zpracovávané Janem Drdou, Janem Werichem a dalšími. V jejich pohádkách se čerti snaží získat lidskou duši formou úpisu. Člověku slíbí nějakou službu nebo výhodu a po vypršení určité lhůty si čert přijde pro duši. Někdo však na závěr čerta přelstí. V jiných pohádkách dojde k záměně, při které se do pekla dostane čistá duše. Podle pohádkových pravidel nikdo nesmí peklo opustit, proto musí dobrého člověka někdo zachránit a z pekla přivést zpět.

Čerti ve skalách

Čerti se objevovali už ve staré slovanské mytologii. Spousta míst po celé České republice je opředena pověstmi o čertech. Jedná se především o různé skalní útvary, pukliny, kopce nezvyklých tvarů. Místa, která měla co do činění s čerty, jsou třeba hrad Bezděz, Brána do pekla pod hradem Houska, hrady Rábí a Švihov, hrad Trosky, Čertovský most z Lanšperku na Žampach, Čertova kaple na Opavsku a mnohé další.

Filmové pohádky o čertech

Na filmové pohádky o čertech se těšíme vždy o svátcích, kdy jsou vysílány na českých televizních programech. Kdykoliv je možné zhlédnout pohádky o čertech online, nebo si jenom pustit známé scény či písničky z těchto pohádek.

Hrátky s čertem (1956)

Mezi nejkrásnější filmové pohádky o čertech patří Hrátky s čertem. Původně šlo o divadelní hru Jana Drdy, kterou napsal za druhé světové války pro povzbuzení českého národa. Film vznikl až v padesátých letech a stejně jako na divadle se odehrává v malovaných ladovských kulisách. v tomto filmu se objevuje celá řada typů čertů - vypelichaní a plesniví, čertovská vrchnost, pekelný aristokrat i samotný vládce pekel.

S čerty nejsou žerty (1984)

S čerty nejsou žerty je asi nejoblíbenější pohádková komedie. Film režiséra Hynka Bočana byl natočen podle pohádky Boženy Němcové Čertův švagr. Zápletka je založena na záměně, kdy se do pekla dostane dobrá duše, mlynářův syn Petr. Nešikovný čert Janek se pak snaží svůj omyl napravit a uvést věci na pravou míru.

Princezna ze mlejna (1994)

Také režisér Zdeněk Troška je sběratelem a obdivovatelem pohádek o čertech. V pohádce Princezna ze mlejna stvořil roztomilého čertíka zamilovaného do mlynářovy dcery Elišky, kterého si s chutí zahrála Yvetta Blanarovičová.

Z pekla štěstí (1999)

Jiný typ se objevuje v Troškově filmu Z pekla štěstí, kde si dvojroli Boha a Lucifera zahrál Karel Gott. Chudý Honza se spřátelí s čerty a získá od nich tři kouzelné předměty, které mu pomohou porazit draka a získat milovanou Markytku.

Láska rohatá (2009)

Láska rohatá je novějším filmem s čerty v hlavní roli. Popletený a nešikovný mladý čert v podání Jiřího Mádla v něm získá lásku milé dívky Aničky.
Český čert je většinou postava, které není třeba se bát, protože často působí komicky, není moc důvtipná, lidé se ji snaží přelstít. Čerti jsou špinaví, vypelichaní, páchnou sírou. Jenom Lucifer a čertovská aristokracie vzbuzují v hříšnících respekt.

Související články

reklama
reklama
reklama