reklama

Škola smyku pro ženy: Zima vás už nezaskočí!

Také patříte k těm, kteřé své auto na celou zimu zamknou v garáži a jezdí autobusem? Vyzkoušejte školu smyku a ukažte chlapům, že v zimě jezdit zvládnete!

Foto: ISIFA/Thinkstock

Špatné počasí už odradilo nejednu řidičku, aby vyrazila do práce autem. Pokud patříte k těm, které své auto na celou zimu zamknou v garáži, máme pro vás dobrou radu - vyzkoušejte školu smyku pro ženy.

Není nic špatného vyzkoušet si, jak se auto chová na ledu, jak se čtyřmi koly zamává sníh a vůbec získat trochu více jistoty. Vezměte si auto a vydejte se s námi absolvovat kurz školy smyku.

Škola smyku pro ženy

Jezdit autem v zimě není nic snadného. Aby ženy poznaly, co je může v autě na zmrzlé a zasněžené cestě potkat, mohou absolvovat specializovaný kurz, kde se naučí, jak předejít kritickým situacím a když už se do nepříjemných momentů dostanou, jak je jednoduše zvládnout. V nabídce jsou celodenní kurzy, které zahrnují teorii i praxi. Nejlepší ovšem je, si sednout rovnou do auta a vše si v bezpečí na speciálním okruhu vyzkoušet.

Instruktoři se snaží veškeré kritické momenty opakovat tak dlouho, dokud pro vás zvládnutí situace nebude jen běžným úkonem. Vyzkoušíte si, co dělat, když auto nezatáčí, i když točíte s volantem, nebo, co dělat, když auto naopak zatáčí víc, než si přejete. Zvládnutí smyku je základní dovednost, která zaručí, že své rodinné příslušníky dovezete v chumelenici bezpečně domů.

Čtěte také: Desatero pro nákup ojetého auta

Nespoléhejte se, že auto plné elektroniky zvládne situaci samo a zkuste si zajít na kurz Škola smyku pro ženy. Ceny jednotlivých kurzů se liší délkou, cenou i metodou výuky. Školy smyku stojí od 2 500 až do 10 tisíc za vícedenní kurzy.

Jak to vidí odborník

Oslovili jsme hlavního instruktora Jana Faktora ze Školy smyku MAX CARS Plus / Polygon Dlouhá Lhota u Dobříše, který nám prozradil, jak se ženám ve škole smyku vede.

Je velký rozdíl, když přijde na kurz Školu smyku muž nebo žena?

"Nedělám rozdíly v tom, když na kurz přijde žena nebo muž. Více nás zajímá, zda řidič/řidička je začátečník nebo má s řízením vozidla větší zkušenosti. Ve většině případů jsou ženy lepšími žáky než muži. Při řízení se ukazuje větší smysl pro opatrnost, mateřské pudy a nemusí si svému egu nic dokazovat. Ze začátku kurzu bojujeme u žen s větším strachem, kdy se bojí pustit automobil do větších extrémů, ale stačí s nimi více komunikovat a vzbudit v nich důvěru ve své řidičské schopnosti a kurz proběhne bez problémů."

Je dobré školu smyku absolvovat před zimou nebo v průběhu roku?

"Extrémní situace v řízení mohou nastat nejen v zimě na sněhu a ledu, ale také v létě. My jsme schopni na speciálním polygonu extrémní situace vytvořit po celý rok. Řidičkám školu smyku doporučuji nejen v zimě, ale po celý rok, kdy se naučí automobil ovládat na mokré vozovce. Počasí vás může zaskočit i v létě."

Navštěvují vaše kurzy převážně muži nebo ženy?

"Podle statistik se dá říct, že okolo 40 procent našich klientů jsou ženy. Nejvíc naše kurzy navštěvují mladé maminy, které chtějí své děti vozit v autě bezpečně a k tomu schopnost ovládat vozidlo při extrémních situacích patří."

Jeden den ve škole smyku

Pokud se vám podaří, stejně jako mě, dostat kurz v podobě dárkového poukazu. Čeká vás buď jednodenní nebo třídenní Kurz bezpečné jízdy. Kurzy se konají celoročně a vždy o víkendech. Termíny jsou vyhlášené na webových stránkách firmy. Důležitou informací je, že výcvik probíhá na vlastních vozidlech účastníků kurzů.

V případě jednodenního kurzu den probíhá takto:

9:00 Zahájení kurzu teoretickou částí výcviku (zásady řízení, základy bezpečné jízdy, aktivní pasivní bezpečnost, fyzika, dopravní nehoda, brzdění a řešení krizových situací)

11:00 Možná přestávka na oběd

12:00 Následuje praktická část výcviku  (řešíte jednotlivé krizové situace ve stížených klimatických podmínkách a ve smyku, nacvičujete modelové situace a jednotlivé prvky brzdění, přenášení váhy, přetáčivý a nedotáčivý smyk a vyhýbací manévry, vyzkoušíte vůz v různých rychlostech a potrénujete manévrovací schopnosti)

16 - 17:00 Předpokládaný konec kurzu

Během tréninku vás čeká jízda na 85 metrové rovince, na 45 metrové zatáčce, na kružnici a na Rocbindě, což je speciální povrch zvyšující brzdný účinek. Kurzu se není třeba bát, poznáte instruktory, kteří mají individuální a milý přístup.

Tak co dámy, která z vás by chtěla svému manželovi dokázat, že je lepší řidičkou než si myslel?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Řidička, ta tvrdý chleba má!

10 kroků k úspěchu: Co musíte udělat a čeho se vzdát

Knižní "porno" 50 odstínů šedi bouří ženské hormony

Syn vrbětické oběti: Otcova smrt možná nebyla zbytečná. Ti, kdo by měli mluvit, mlčí | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama