reklama

Před koncem roku utrácí víc muži než ženy. Víte, za co?

Zábava, šampaňské a ohňostroje. Oslavy Silvestra bere polovina lidí jako příležitost pobavit se s přáteli a pořádně se odvázat, a tak je ani nenapadne na nich šetřit. Možná vás překvapí, že muži před koncem roku utrácejí více než ženy.

Foto: ISIFA

Zábava, šampaňské a ohňostroje. Oslavy konce roku bere polovina lidí jako příležitost pobavit se s přáteli a pořádně se odvázat, a tak je ani nenapadne na nich šetřit. Možná vás překvapí, že muži před koncem roku utrácejí více než ženy.

Za jídlo a pití utratí každý Čech průměrně 513 korun. Možná si řeknete, že to není zase tak velká částka, ale je třeba si uvědomit, že jde jen o jediný večer a navíc útratu za jediného člověka. Suma je to navíc jen průměrná, přičemž muži utratí o dvě stě korun víc než ženy. Jen patnáct procent dotazovaných plánuje při letošních oslavách šetřit.

Za co nejvíce utrácíme?

Samozřejmě za alkohol, jídlo, někdy i za ubytování, ale také za ohňostroje a zábavní pyrotechniku. Její nákup plánuje zhruba třetina Čechů, přitom častěji samozřejmě muži. Průměrné náklady za silvestrovské ohňostroje a petardy jsou 531 korun, přitom nejvíce za toto zboží utrácejí lidé do 40 let.

Trochu nebezpečné je zjištění, že jen šedesát procent lidí nakupuje pyrotechniku ve specializovaném obchodě nebo alespoň v supermarketu. Zbytek neváhá a klidně pořizuje ohňostroje třeba u stánkařů. Právě u tohoto zboží je přitom lepší obrátit se na odborníky.

Rachejtle se dělí na první, druhou a třetí třídu, a právě poslední zmiňovaná patří výhradně do rukou licencovaných profesionálů a laikům je přísně zakázáno takové ohně prodávat. Odpal pyrotechniky kategorie dva potom může provádět pouze osoba starší osmnácti let.

Nejčastější oslava? Zůstáváme doma

Konec roku navíc oslavuje drtivá většina lidí, jen pro třetinu z nás je Silvestr naprosto stejný den jako každý jiný. Vyplývá to z výsledků průzkumu spořitelny Era.

Doporučujeme: Jaké si dát předsevzetí a jak ho neporušit? >>

I kvůli finanční situaci, která po Vánocích nebývá úplně příznivá, tráví většina Čechů (konkrétně 60 %) Silvestr doma nebo u přátel. Do restaurací a barů, či na hory nebo chalupu vyrážejí hlavně mladí lidé pod sedmadvacet let.

Silvestrovská oslava v domácím prostředí přitom nemusí být vůbec nic špatného. Někdy ale může trochu váznout zábava, proto se vybavte dostatkem společenských her. Lepší než složité strategické hry ale budou staré známé Activity nebo třeba Člověče, nezlob se.

Novoroční předsevzetí

K silvestrovským oslavám neodmyslitelně patří i novoroční předsevzetí. Ovšem zřejmě přestávají být v módě, protože si je dává jen čtvrtina Čechů a u většiny z nich, a zejména pak u žen, se předsevzetí týká hubnutí. U mužů je to častěji snaha začít šetřit, eventuelně rovnou zbohatnout.

Kolika z nich se podaří předsevzetí změnit ve skutečnost se bohužel autorům průzkumu zjistit nepodařilo... 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Velký horoskop na rok 2013 je tu!

Spice Girls dnes a v době největší slávy: Vzpomínáte?

Nemáte smysl pro humor? Pak jste asi oškliví

Bezdětná: Neplodnost je tabu, těžko hledáte pochopení. Měla jsem deprese i bolesti | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama