reklama

Přátelé se vrací. Co jste o nich (ne)věděli?

Přátelé se vrací na obrazovky už 21. února. Přinášíme zajímavosti z natáčení všech 10 předešlých sérií.

Foto: Profimedia.cz

Poslední klapka legendárního seriálu Přátelé padla před dlouhými dvanácti lety. Z hlavních protagonistů se stali přátelé s malým "pé" a hvězdy, které si nechaly vyplácet astronomické honoráře a plně se etablovaly na hollywoodské scéně.

Diváci se jen těžko smiřovali s faktem, že "nekonečný" sitcom došel až k závěru poslední desáté série, ale měli šanci své hrdiny sledovat v individuálních kariérách. Teď se ale Přátelé sešli znovu a byl z toho pořádný povyk.

V seriálu Přátelé si opět zahrají Jennifer Aniston jako Rachel, Matt LeBlanc v roli Joeho, Courteney Cox zavzpomíná na Monicu, David Schwimmer jako Ross, Lisa Kudrow v roli šílené Phoebe a Matthew Perry jako Chandler. Herci se setkají ve speciální dvouhodinové epizodě, aby vzdali hold režisérovi Jamesovi Burrowsovi. Pojďme se společně podívat na zajímavosti předešlých řad.

Seriál Přátelé

 • Sitcom se měl původně jmenovat "Friends Like Us", ale název byl zkrácen na "Friends".
 • Nejsledovanější epizodou se stala finální dvoj-epizoda "The Last One", která se vysílala 6. května 2004. U televizní obrazovky sedělo 52,46 milionů diváků.
 • Seriál se vysílá ve více než 100 zemí a za deset let, kdy byl odvysílán poslední díl, jej vždy v nějaké zemi můžete vidět v reprízách.
 • První díl se v televizi objevil 22. září 1994 a poslední 6. května 2004.
 • Natáčení jedné epizody zabralo 3-6 hodin. Když vtip nezafungoval, režisér požadoval přepsání scénáře. Mezitím publikum, aby nemuselo čekat, dostávalo pizzu a vodu.
 • První větu seriálu pronesla Monica. Poslední Chandler.

 • 10 epizod seriálu režíroval i představitel Rosse David Schwimmer.
 • Na úvodní znělce "I'll Be There For You" od The Rembrandts se podíleli také spoluautoři scénáře a koproducenti Marta Kauffman a David Crane.
 • Herci se dohodli, že budou požadovat stejný honorář. Začínali na 22,5 tisících dolarů za epizodu a končili na jednom milionu dolarů za jeden díl.
 • Každý z herců dostal nabídku natočit vlastní seriál pojmenovaný po své postavě. Téměř všichni kvůli možnému pošpinění reputace odmítli. Přijal jen Matt LeBlanc (Joe).
 • Slavná scéna z úvodní znělky, kdy Přátelé tančí ve fontáně se natáčela v 5 hodin ráno ve Warner Bros Studio v Los Angeles.
 • V seriálu se objevili i módní návrhář Ralph Lauren, Brad Pitt, Bruce Willis, Helen Hunt, Julia Roberts, Reese Witherspoon, Robin Williams, George Clooney i Susan Sarandon.
 • Lístky na natáčení byli zdarma, proto sehnat je bylo téměř nemožné.

Slavná kavárna Central Perk

Předlohou byla kavárna Manhattan Cafe v New Yorku. Výhled z Central Perk se během natáčení výrazně změnil. Kavárna se přesunula do většího studia, kde byla postavená prostornější přilehlá ulice.

Oranžový gauč dostával každý měsíc nový potah a bylo nepsaným pravidlem, že si na pohovku mimo natáčení nesedal nikdo jiný než postavy šesti přátel.

Jennifer Aniston alias Rachel

Celé seriálové jméno je Rachel Karen Greenová a jako jediná neměla v seriálu svůj vlastní byt.

Herečka prohlásila, že účes "na Rachel" je nejhorší, jaký kdy viděla.

Společně s Mattem LeBlancem byl pro ně konec seriálu tak těžký, že po poslední klapce zůstali sedět na střeše scény, kouřili cigarety a pili víno do 5 hodin do rána. Při prvním setkání s Mattem se Jennifer přiznala, že ji trochu děsil. Myslela si, že ji bude chtít dostat do postele.

Jako jediná z kolegů získala za roli Rachel cenu Emmy.

Do seriálu zapůjčila Jennifer sochu psa, kterou měl Chandler a Joe ve svém bytě.

Matthew Perry alias Chandler

Celé seriálové jméno je Chandler Muriel Bing.

Jako jediný z mužských v seriálu políbil všechny dívky z Přátel na pusu a na druhou stranu nikdy neřídil auto. Ani na jednu ze skutečností si nikdy nestěžoval.

Během natáčení se musel Matthew Perry léčit z drogové závislosti. Vše se odrazilo na zevnějšku, byl oteklý a přibral. A zlobil dál. Mezi 6. a 7. sérií Matthew naopak shodil několik kilo, což už se scénáristům příliš nezamlouvalo. Díky jeho sázce se v seriálu objevil i Bruce Willis, který musel vzít roli bez nároku na honorář.

Lisa Kudrow alias Phoebe

Celým jménem je Phoebe Buffayová (v českém dabingu Buffetová). Její nesmrtelná píseň "Smraďoch" nebyla nikdy vydána, ale nahráli ji jako remix. Výtvory se autorům ale nelíbily.

Přestože byla v závěru čtvrté řady Lisa těhotná, nosila další vycpávky, protože byla pro režiséra málo "oteklá".

Courteney Cox alias Monica

Celým jménem je Monica Gellerová. Kolegové ji oslovovali "CC". Původně měla hrát roli Rachel. Po přečtení scénáře si však vybrala Monicu.

Během posledních natáčecích dnů byla Courteney těhotná. Štáb ji maskoval volným oblečením.

David Schwimmer alias Ross

V seriálu je celým jménem Ross Eustace Geller. Potvrzuje, že hrát s opičkou, bylo velmi těžké. Neustále někde močila a dělala nepořádek.

Matt LeBlanc alias Joey

Seriálové jméno je Joey Francis Tribbiani. Když přišel Matt na casting, měl v kapse jen 11 dolarů. Všechny své úspory. Za první šek si koupil večeři. Při natáčení prvního dílu měl herec těžkou chřipku a vysokou horečku.

První polibek s Rachel se točil 15x. "Pořád jsem to kazil, vůbec nevím proč," žertoval později Matt.

Herec je velmi zručný při práci se dřevem. Studoval na truhláře a získal cenu pro nejlepšího studenta.

Přátelé a móda

Nejčastěji nošeným oblečením jsou modré džíny. V každé epizodě je má minimálně jeden z hlavních mužských protagonistů.

Chandlerův nekonvenční účes ve 105. epizodě je odkaz na zpěváka Mikea Scorea z liverpoolských A Flock Of Seagulls.

Matt LeBlanc (Joe) má přirozenou barvu vlasů prošedivělou. Po celou dobu filmování si je barvil na černo. A u vlasů ještě zůstaneme. Účes "na Rachel" byl v době vysílání Přátel nejžádanějším dámským střihem.

Asi jste si nevšimli

Čísla bytů se po prvních dílech změnila ze 4 a 5 na 19 a 20.

Nikdy v Přátelích nebyly zmíněné teroristické útoky z 11. září 2001. Ale v 13. dílu 8. série má Joey na sobě triko s emblémem FDNY a jménem Billy Burke, což byl hasič, který zahynul při záchranných pracích na WTC 11. září 2001.

Náš tip: 10 nejlepších seriálů všech dob. Souhlasíte?

Barista Gunther z kavárny promluvil až v 20. epizodě. Do té doby mlčel. Káva se v baru přímo nepřipravovala, pressovače byly příliš hlučné a rušily by natáčení.

Rámeček na dveřích Moničina bytu byl původně zrcadlo, ovšem během natáčení jej někdo rozbil.

Přátelé a Česká republika

V 16. dílu 2. série mají Joey a Chandler doma na ledničce krabici od českého piva Pilsner Urquell. Joey české pivo pije na začátku 5. epizody 3. série.

Když hraje Chandler s Monikou tenis a ona se hodně snaží, pronese směrem k ní: "Klídek, Martino", v narážce na českou tenistku Martinu Navrátilovou.

Máte rádi seriál Přátelé? Která postava je vaše nejoblíbenější a proč? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Dá se z krve poznat rakovina?

Kila jako na houpačce početí nesvědčí

Díky otužování nemyslím na rakovinu, říká Jitka


Řidič na dálnici natočil "nejšílenější nehodu". Auto vylétlo několik metrů do vzduchu | Video: Video

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama