reklama
 

Na cestách: Co rozhodně musíte ochutnat na Krétě?

Když se řekne olivy, většina z nás automaticky doplní 'řecké'. To samé často platí o vínu. Je to pochopitelné, ale málokdo ví, že na Krétě jsou tyhle věci ještě mnohem lepší.

Foto: Thinkstock

Kréta je skvělým místem pro letní dovolenou z mnoha důvodů: Průzračné tyrkysové moře, příjemné podnebí, bílé pláže, celkem příjemná vzdálenost od ČR a také skvělé a kvalitní jídlo. Jaké jsou ty nejchutnější produkty, které byste tu rozhodně neměli vynechat?

Víno s historií tisíců let

Řecká vína jsou ve světě považována za velmi kvalitní a právě víno z Kréty je jednou z nejlepších voleb a není divu. Jeho historie se tu píše už tisíce let, což potvrzuje i archeologický výzkum vykopávek. Jeho kvalitu pozitivně ovlivňuje čistota krétského ovzduší, středomořské klima, příjemná vlhkost vzduchu a minimálně 300 slunečných dní v roce. Právě slunce je pro víno jedním z nejdůležitějších faktorů společně s půdou a obsahem minerálů, které výrazně ovlivňují chuť každého kvalitního vína. Krétská půda vznikla sopečným původem, a je proto plná tolik potřebných minerálů.

Jakou odrůdu vinné révy ale zvolit? Ideálně jednu z původních, které tu mají už třítisíceletou tradici. U červeného vína se jedná o Mandilari a Kotsifali, a u bílého Vilana. Jsou to suchá kvalitní vína s chutí plnou slunce a moře. U nás jsou tato vína sice ještě málo známá, ale třeba v Německu bývají velmi vysoce ceněná.  

Olivy jedině s peckou

Řecké olivy jsou obecně považovány za jedny z nejkvalitnějších a právě Kréta nabízí pro jejich pěstování vynikající podmínky. Olivovníky, olivy a produkty z oliv provází Kréťany celým jejich životem. "Olivy kupujte zásadně s peckou, bez ní totiž ztrácí svoji chuť a zdravotně prospěšné látky. Kvalitní jsou i vakuově balené, protože díky tomu nedochází k jejich oxidaci a zachovávají si svoji plnou chuť a vitamíny. Lépe než ve slaném nálevu či slunečnicovém oleji chutnají naložené v olivovém oleji," radí Jiří Barcal, odborník na řecké produkty z grecia.cz.

Nejlepšími z krétských oliv jsou ty s názvem Kalamata a Throubes. Kalamata olivy patří pro svoji chuť k nejznámějším a vyhlášeným po celém Řecku. Olivy Throubes se zase považují za absolutní špičku mezi olivami. Olivy Kalamata zrají na stromech a v době jejich sběru mají svou typickou černohnědou barvu a nemají nic společného s černými olivami. To samé platí pro Throubes olivy, které se ještě suší na slunci podle staré receptury. Olivy Kalamata ani Throubes nejsou vyráběny oxidací zelených oliv, jak se dnes běžně černé olivy vyrábí.

Lokální bylinky jako všelék

Řecké bylinky z Kréty jsou vyhlášené pro své léčivé schopnosti. Snad nejznámější jsou Malotira a Diktamos, jejichž léčivá síla využívali už staří Řekové.

Malotira je známá jako řecký horský čaj, který si místní nemohou vynachválit a nejeden Řek tvrdí, že právě jemu vděčí za své zdraví. Současné výzkumy potvrdily, že obsahuje 99 druhů účinných látek. Čaj vyrobený z ní má navíc velmi příjemnou vůni i chuť.

Tato bylinka celkově posiluje imunitní systém, pomáhá při detoxikaci, je protizánětlivá, je silným antioxidantem, dezinfikuje, zabíjí bakterie, povzbuzuje, je močopudná, a tím pomáhá při hubnutí. Působí také na alergie, při problémech s dýcháním, pomáhá se zažíváním, snižuje bolesti, léčí nachlazení a odstraňuje pocit úzkosti a stres. Nedávné lékařské studie také ukázaly, že Malotira je účinná v boji s rakovinou, léčí a zabraňuje osteoporóze. Je navíc jednou z mála bylinek, které lze používat trvale a v jakémkoli množství bez nežádoucích účinků.

Diktamos je další bylinka původem z Kréty. Už Aristoteles a Homér zmiňuje její léčivé účinky. Dá se bez nadsázky zařadit k těm nejléčivějším na světě. U nás je známá jako dobromysl krétská a je používána na léčbu zažívacího ústrojí, proti křečím, snižuje bolesti žaludku a střev. Pomáhá i při nervových poruchách, kurdějích, chřipce a horečkách. Ve starověku byl Diktamos používán k léčení ran i válečných zranění. Dokonce se věřilo, že divokým kozám zraněným při lovu vypadávaly zapíchnuté šípy ihned poté, co snědly keřík Diktamosu. Psala o tom řada autorů jako Aristoteles, Theofrastos, Plútarchos, Pliny a další.

Diktamos obsahuje řadu aktivních léčivých látek, například kafr a kalvarol. Tyto látky zabraňují množení bakterií, léčí záněty a tlumí bolesti. Diktamos obsahuje velké množství antioxidačních látek, které zabraňují srdečním onemocněním a různým druhům rakovin. Diktamos můžete použít k přípravě čaje, tinktury, obkladů nebo do koupele.

Kréta zkrátka nabízí od všeho trochu. Světu nabízí jedinečné produkty, bez kterých by byly prostřené stoly nejednoho státu o něco chudší.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama