reklama
 

Každý druhý Čech se stydí za svůj původ. Vy taky?

Celá polovina našeho národa by se s chutí odstěhovala a neměla s Českem nic společného. Raději by žili třeba ve Spojených státech, ale klidně i jen kousek za hranicemi - v Rakousku či Německu. Důvodů je spousta...

Foto: Profimedia.cz

Celá polovina našeho národa by se s chutí odstěhovala a neměla s Českem nic společného. Raději by žili třeba ve Spojených státech, ale klidně i jen kousek za hranicemi - v Rakousku či Německu. Důvodů je spousta...

Každý druhý obyvatel České, ale i Slovenské republiky, by raději zapomněl na svůj původ a žil v úplně jiné zemi. Nejlákavější se přitom zdá Amerika. Doma jsou spokojeni spíš starší lidé, zatímco zahraničí láká hlavně mladé. Vyplývá to z nedávného výzkumu agentury GfK.

Nejčastěji je k tomu vedou ekonomické důvody, protože mají za to, že si v cizině za stejnou, nebo dokonce i horší práci vydělají víc peněz. Lidé mají také pocit, že je v zahraničí více pracovních míst, protože se tam podniky nezavírají tolik jako u nás. Kromě toho je lákají také nižší ceny spotřebního zboží.

Kazí to politici...

Jedním z důvodů je i jednodušší zahraniční byrokracie a samozřejmě politika. Politici a zástupci vlády jsou vůbec nejčastějším důvodem, proč se za svůj původ stydíme, přičemž většina už přestala v tomto směru doufat v lepší zítřky.

Za touhou žít nebo narodit se v jiné zemi také někdy je potřeba modernější společnosti a systému. A velmi důležitým faktorem je i národní povaha. Existuje velké procento lidí, kteří považují svoje spoluobčany za nenapravitelné burany, kteří neumějí jíst, chovat se ani oblékat

Češi na Slovensko, Slováci do Čech

Které země tedy každého druhého z nás lákají a které národnosti považujeme za ty ideální? Největší část lidí, kteří se zúčastnili průzkumu, odpovídala, že Spojené státy, po nich následovalo Německo, Rakousko, Anglie, ale také Itálie, Kanada, Francie či Švýcarsko.

Trochu paradoxní je, že se našli i tací Češi, kteří by raději žili na Slovensku než doma. Na druhou stranu vás asi příliš nepřekvapí, že Česká republika se coby ideální stát v očích Slováků umístila na pěkném šestém místě.

A co vy, jste spokojeni s životem v České republice, nebo byste se také raději bývali byli narodili někde jinde? A kde? A co vám na Česku vadí nejvíc, nebo co tu máte naopak nejraději?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Plánujete zimní dovolenou? 8 rad, jak si ji užít!

Svátky utrácení a dluhů jsou tu: Jak do toho nespadnout

Dětství ovlivnilo váš sexuální život. Víte jak?


Náprsenka dokonale kopírující každou křivku. Zendaya ohromila na cenách kritiků | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama