reklama
 

Svátky utrácení a dluhů jsou tu: Jak do toho nespadnout

Výzdoba v nákupních centrech i v ulicích neúprosně připomíná, že Vánoce tu budou co nevidět. Všichni sháníme dárky a peníze mizí. Spousta lidí koketuje s myšlenkou vzít si na ně půjčku od banky. Je to ale dobrý nápad?

Foto: ISIFA

Výzdoba v nákupních centrech i v ulicích neúprosně připomíná, že Vánoce tu budou co nevidět. Všichni sháníme dárky a peníze mizí. Spousta lidí koketuje s myšlenkou vzít si na ně půjčku od banky. Je to ale dobrý nápad?

Přestože žijeme v bohatší půlce světa, při počítání měsíčních příjmů a výdajů nám to tak často vůbec nepřipadá. Mnohdy každou možnost úspory peněz zhatí nečekaný výdaj, jako třeba rozbitá pračka nebo porouchané auto. A tak se nám na nový počítač pro potomka za celý rok nemusí podařit našetřit. A on ho samozřejmě "nutně" potřebuje. My mu tu radost ale udělat chceme a pravdou je, že počítač upotřebí na školní povinnosti

Jak tedy na to?

Mnohé obchody dnes nabízejí možnost koupě na splátky. Pokud zvolíte tuto možnost, buďte obezřetní. Pokud si nastavíte nízké splátky, můžete kupovanou věc až o čtvrtinu přeplatit. Nejméně zaplatíte v případě, když použijete kontokorent u běžného účtu, nebo kreditní kartu. Tyto varianty jsou vhodné především v případě, že peníze ve stanovenou dobu bance vrátíte a neplatíte tak požadovaný úrok. Pokud se vám to nepodaří, začnou i zde nabíhat úroky. 

Vůbec nejhorší variantou je ale spotřebitelský úvěr, který mívá jeden z nejvyšších úroků. Právě pod vlivem předvánočního stresu se často stává, že člověk sáhne po podobně špatném úvěru. Povánoční oddych tak může střídat nepohodu, ve které budeme počítat všechny splátky, které na nás v dalším roce čekají. 

Čtěte také: 10 nejhorších dárků, které rozhodně nechcete dostat

Když už se to nepovede…

Pokud jste i vy přece jenom lákavým reklamám na "skvělé" půjčky a úvěry podlehli, nevěšte hlavu, i tato situace je řešitelná. Máte-li půjček hned několik, rozhodně využijte možnost sloučení úvěrů, tedy takzvanou konsolidaci, kterou nabízí většina bank. Udělat z několika půjček jednu je ideální. 

Platí to i v případě, že máte například kontokorent, kartový úvěr a k tomu ještě půjčku. V takovém případě je nejlepší porozhlédnout se po trhu, najít tu nejvýhodnější půjčku, z níž tyto tři položky zaplatíte a dál už budete splácet jen jednu jedinou.

"Jednou z největších výhod konsolidace půjček je snížení měsíční splátky, poplatků a zároveň zpřehlednění výdajů. Banky za klienty také většinou vyřídí veškerou administrativu spojenou s konsolidací," říká Ivana Bohatcová z ČSOB. Vašemu rodinnému rozpočtu se tak může ulevit nižší měsíční splátkou, nicméně všech vašich závazků stejně budete muset dostát.

Prasátko místo půjčky

Neskákejte tedy do všech půjček bezhlavě a snažte se vždycky promyslet, jestli rodinný rozpočet ještě jeden úvěr opravdu snese, aniž byste již nedočkavě počítali další dny do výplaty. 

Do dalšího roku si pak můžete dát předsevzetí, že si zřídíte spořicí účet (samozřejmě bez možnosti jít takzvaně do mínusu) a každou volnou korunu zde uložíte. Pokud ani toto není cesta pro vás, kupte si porcelánové prasátko a každou kovovou padesátikorunu, která vám přijde do ruky, do něj vhoďte. Když jich tam každý měsíc dáte deset, za rok nasbíráte krásných šest tisíc!

A za to už se dají sehnat celkem slušné dárky, nemyslíte?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vánoční zvyky a Češi: Taky je (ne)milujete? Hlasujte!

10 věcí, které musíte udělat do konce roku

Tři praktické tipy, jak blufovat při vyjednávání platu

Náprsenka dokonale kopírující každou křivku. Zendaya ohromila na cenách kritiků | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama