reklama

Plánujete zimní dovolenou? 8 rad, jak si ji užít!

Je nejvyšší čas zarezervovat si ubytování pro vaši zimní dovolenou. Ať už jste to již udělali nebo se na to teprve chystáte, budou se vám určitě hodit naše praktické rady, s nimiž si dovolenou užijete na sto procent.

Foto: ISIFA

Je nejvyšší čas zarezervovat si ubytování pro vaši zimní dovolenou. Ať už jste to již udělali nebo se na to teprve chystáte, budou se vám určitě hodit naše praktické rady, s nimiž si dovolenou užijete na sto procent.

1) Včasný výběr dovolené

First minute zájezdy jsou v nabídce dokonce už od září, takže je opravdu na čase, abyste zašli do cestovky nebo se podívali na internet a co nejrychleji si vybrali, kam tuto sezónu vyrazíte. Čím déle to budete odkládat, tím více probrané nabídky budou, a obzvlášť pokud se chystáte ve větší skupince lidí, může se stát, že už neseženete požadovanou úroveň ubytování.

2) Aktivity mimo sjezdovku

Ani ti, kteří nemohou nebo neumějí lyžovat, nemusí být ochuzeni o vynikající zimní dovolenou na horách. Pokud tedy plánujete do výpravy zapojit i nelyžaře, poohlédněte se po aktivitách, které resorty nabízejí. Jde o velmi širokou škálu možností od snowtubingu, bobových drah, přes vyjížďky na saních či na koních, až po bruslení či možnost vyzkoušet si adrenalinové sporty.

V případě, že vyrazíte na dovolenou i s dětmi, měli byste se ujistit, že pro ně v areálu nechybí zázemí. V takovém dětském koutku obvykle narazíte na vyhřívanou hernu, ale i na zajímavé atrakce pro malé lyžaře. Nedílnou součástí by pak měla být výuka lyžování pro děti, nejlépe zábavnou formou.

3) Relax po lyžování

Po celém dnu na sjezdovce jistě oceníte možnost relaxovat a zregenerovat své tělo v kvalitním a dobře vybaveném wellness. Odborníci pro kvalitní uvolnění svalů doporučují návštěvu finské sauny, případně parních lázní. Vhodným způsobem aktivního odpočinku je plavání ve vyhřátých bazénech.

Jak se správně starat o lyže vašich dětí? Zjistíte ZDE >>

Pokud vámi zvolený hotel či apartmán tyto relaxační služby nenabízí, předem si zjistěte, které hotely ve vašem okolí nabízejí možnost využívání wellness zóny nejen pro své hosty, případně si zjistěte, kde je nejbližší aquapark. Vždy je dobré si návštěvu bazénu či sauny rezervovat předem. Zvláště ve večerních hodinách bývá o wellness služby vysoký zájem.

4) Oznámit v práci dovolenou 

Hned jak si vyberete zájezd a budete znát přesný termín, nahlaste v práci, že si na tyto dny berete dovolenou. Přece jen nejste jediní, kdo se chystá vyrazit na týden na lyže, tak by se mohlo stát, že vás někdo z kolegů předběhne a lyžování v Itálii ztroskotá na vašem šéfovi, který nebude chtít pustit oba...

5) Zkontrolujte vybavení

Před odjezdem na dovolenou byste se měli s dostatečným předstihem ujistit, zda je vaše lyžařské vybavení v pořádku. Vždy je dobré nechat lyže zkontrolovat odborníkem. Ve specializovaném servisu vám zajistí nabroušení hran, zacelí případné rýhy na skluznici a navoskují lyže. Důležitou součástí údržby je i úprava a nastavení vázání dle aktuální výšky a hmotnosti. A to zvláště u dětí, které rychle rostou.

Pokud se vám během dovolené stane s vybavením nějaká nehoda, existují dnes samozřejmě ve většině lyžařských areálů půjčovny a opravny lyží a dalších lyžařských potřeb. Také se nezapomeňte informovat, jaká pravidla platí ve střediscích, kam vyrazíte na dovolenou, na některých sjezdovkách je například povinná helma.

6) Správné oblečení

Českou zimu vám asi představovat nemusíme, ale pokud se vydáváte někam dál, zjistěte si, jaké tam v době vašeho pobytu bývá počasí. Pokud máte namířeno například v lednu do Itálie, počítejte i s dvacetistupňovými mrazy a podle toho si zabalte oblečení. Do takhle velké zimy byste měli mít termo tričko i termo kalhoty, na toto spodní tričko pak dejte jedno fleecové a na něj funkční mikinu, pak teprve kvalitní bundu, která neprofoukne.

Pokud se ale chystáte na lyže až v březnu, můžete fleecové tričko klidně vynechat, a pokud bude hodně velké teplo, můžete bundu vyměnit za vestu. Také je dobré mít dva druhy rukavic.

7) Poprvé s dětmi?

Pokud vás letos čeká premiéra hor s dětmi, nacvičte si to doma předem. Nežertujeme. Obzvlášť pokud mají novou lyžařskou kombinézu, nové boty na lyže i samotné lyže, navlékněte je do kompletního lyžařského úboru doma v obýváku. Alespoň si osáháte všechny zipy a zapínání a získáte odhad, jak dlouho vám bude převléknutí dítěte trvat. Bude se to hodit především tehdy, až si uprostřed sjezdovky vzpomene, že potřebuje na záchod…

8) Nezapomeňte na pojištění

Odjezd na hory bez cestovního pojištění se může velmi prodražit. Léčebné výlohy se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Přitom sjednání základního pojištění vás přijde na 20 korun na den. "Při sjednávání cestovního pojištění pro lyžařskou dovolenou, je nutné zjistit, zda pojistka zahrnuje i rizikové sporty, kam lyžování patří. Zároveň myslete na to, že se pojištění nevztahuje na úrazy, které se vám stanou mimo vyznačené tratě," upozornil Michal Tůma z cestovní agentury Invia.cz.

"Rovněž je dobré mít sjednané pojištění odpovědnosti. To vás chrání, když způsobíte úraz druhé osobě, což se na sjezdovkách nezřídka stává," dodává. Pro případ, že se dostanete do potíží, mějte zjištěná důležitá telefonní čísla na ambulanci, policii, hasiče nebo tísňovou linku. Z tohoto důvodu si s dostatečným předstihem sjednejte u svého operátora roaming.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Svátky utrácení a dluhů jsou tu: Jak do toho nespadnout

Horoskop na prosinec: Co se (vám) stane do konce roku?

Test: Poznáte běžné nemoci? Vyzkoušejte se!

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama