reklama

Kateřina Cajthamlová: Tulení při tangu byl problém

S Kateřinou Cajthamlovou o StarDance, smažáku, tulení i kouření.

Foto: Česká televize

Taneční soutěž StarDance je o známých tvářích, profesionálních tanečnících, promyšlených choreografiích, ale hlavně o kondičce. Ze soutěže po třech týdnech vypadla psycholožka a výživová poradkyně MUDr. Kateřina Cajthamlová. Nás v rozhovoru zajímalo, jak právě ona zvládla fyzickou náročnost tréninků a jestli tanec bude doporučovat i svým klientům při hubnutí.

Jak se připravuje rozhovor s výživovou poradkyní, když nevlastníte ideální míry? S trochou stresu, malým kouskem strachu, ale hlavně s velkou zvědavostí, zda právě žena, která tolik let na televizních obrazovkách propagovala zdravé stravování, si občas také zahřeší. Kateřina nám prozradila, co se stalo, když naposledy ochutnala "smažák" a proč se nedokázala v tangu přitulit ke svému tanečnímu partnerovi Petrovi Čadkovi. Sami po přečtení rozhovoru zjistíte, že na první pohled přísná lékařka v bílém plášti je milá a příjemná žena, která ví, co chce, a umí se radovat z maličkostí.

Nelitujete zpětně, že jste přijala nabídku účasti ve StarDance?

Rozhodně nelituji. Pořad je velmi krásný, milý a pozitivní, je to jeden z mých oblíbených pořadů na České televizi a být jeho součástí je pro mě veliká čest.

Často si účastníci soutěže "stěžují" na velkou dřinu a odříkání, velebí však pravidelný trénink a zlepšení fyzičky. Jak působil tréninkový zápřah na vás?

Přesně tak, jak popisují i mí předchůdci a kolegové. Zápřah jednoznačně - jde o desítky hodin tréninku týdně, ale také spousta radosti z hudby a tance, zvýšení vytrvalostní odolnosti a zlepšení funkce řady svalových skupin i pleti a spánku. Zkrátka - mám pocit, že jsem omládla o mnoho let.

Už uběhl týden od vyřazení ze StarDance, nechybí vám tanec? Ptám se proto, že se už několik předchozích účastníků SD do tance vyloženě zbláznilo…

Tanec mi chybí, ale už se těším, jak po novém roce začnu chodit do kurzů v Tančírně Petra Čadka. Tanec byl pro mě i v minulosti velmi vítanou zábavou, teď se stal krásným doplněním ostatních pohybových aktivit. Vyloženě jsem se do tance zbláznila také!

Doporučujeme: Jitka Schneiderová nejen o tanci: Mám šťastné období

Musela jste po náročných týdnech nějak doplnit energii?

Doplňovala jsem energii průběžně od srpna. Víc jsem jedla, víc a hlouběji spala a chystám se na přelomu roku na relaxační dovolenou. Spíš ale budu doplňovat energii z pracovních dní roku. Tréninky tance a přenosy byly pro mě hodinami, kdy jsem se nabíjela energií na běžné pracovní povinnosti. Rozhodně mi sil neubíral, spíš naopak přidával.

Co říkaly na výkony vaše dospělé děti a okolí?

Děti na mě byly pyšné a okolí drželo palce. Všem moc děkuji!

Marek Eben měl během přenosů narážky na vaši profesi. Nevadí vám, že vás okolí neustále spojuje s dietami a zdravou výživou?

Je to naprosto logické. Deset let jsem se objevovala na televizní obrazovce v této roli, je proto zcela normální, že jsem hlavně takto známá. To je riziko médií - člověk je "vidět" jen ve své mediální roli, ostatní role okolí zkrátka nezná.

Chodili za vámi kolegové ze StarDance pro rady, jak na postavu snů či jak se stravovat při tak náročném pohybu?

Kdepak. Bavili jsme se o věcech kolem zdraví, psychologie, událostí u nás i ve světě nebo o tom, jak krásné máme šaty (ženy) a jak nepohodlné jsou boty (muži). Kolem StarDance se prý vždycky vytvoří výborná parta lidí - a bylo tomu tak i letos.

Komu z nich byste doporučovala změnu stravování a vůbec režimu, za tu dobu, co jste byla v soutěži?

Tak nad tím jsem se opravdu nezamýšlela. Nedávám nevyžádané rady ani neposkytuji nevyžádanou pomoc.

A kdo byl podle vás nejvíce "fit"?

Pokud jde o profesionální tanečníky a tanečnice - tak všichni. Z účastníků - laiků mi logicky nejvíc fit připadají dámy, pro něž je tanec profesí v rámci muzikálů - paní Machálková a Schneiderová.

Vy sama se držíte zdravých zásad, nebo si klidně zajdete na smažák?

Vzhledem k tomu, že k zásadám, které vyznávám, patří to, že strava se má řídit věkem, pohlavím, genetickou zátěží, zdravotním stavem, laboratorními výsledky a aktivitou fyzickou i psychickou, platí pro mě, že se smažáku raději vyhýbám. V rodině v přímém příbuzenstvu byl totiž jeden žlučníkář a mě samotnou po smažáku ve 30 letech chytil takový žlučníkový záchvat, že si ho pamatuji dodnes.

Mnoho lidí mlsání obhajuje tím, že jsou na dané "pochoutce" prostě závislí. Máte i vy nějakou svou "závislost"?

Mou závislostí je kouření - s přestávkami kouřím od 27 let. Co se pochoutek týká, miluji černé olivy, ale jíst je denně bych nedokázala, asi by mi už nechutnaly.

Porota při vašich tancích nejčastěji kritizovala nedostatečnou uvolněnost a málo úsměvu. Ke konci jste se však rozzářila. Co se změnilo od prvního přenosu?

Změnily se tance a jejich výraz. Vášnivé tango a dravé a útočné paso doble není můj styl. Usměvavý waltz a veselá cha-cha mi výrazově sedí. Stejně tak by mi seděl ještě valčík, samba i quickstep. S rumbou a její unylou něžností bych asi zase měla problémy. 

Nebyl důvodem k radosti váš taneční partner Petr Čadek? Z komentářů divaček bylo patrné, že jde o největšího "fešáka" soutěže.

Petr Čadek je hlavně výborný taneční pedagog, choreograf a vynikající společník, který hodně chválí. To, že je fešák, v tomhle všem pro mě hrálo pramalou roli.

Náš tip: Marie o StarDance: Já a tanec? Pro okolí legrace!

Jaký jste měli a máte mezi sebou vztah?

Sedli jsme si na první pohled. Máme oba odpor k virtuálnímu světu sociálních sítí, neděláme si "selfíčka" a moc nás nebaví komediální vložky do tanců. Takže jsme si velmi brzy rozuměli, jako bychom se znali mnoho let.

V rozhovoru pro Českou televizi jste uvedla, že vám Petr vytýkal nedostatečné "tulení" při tanci. Skutečně vám dělalo problém intimnější držení?

Je to pravda. Nejsem "tulivý typ". Zejména u tanga to byl problém…

Nepůsobíte jako extrovert, byť v roli moderátorky jistou dávku exhibicionismu projevit musíte. Bylo pro vás těžké ukázat na parketu emoce?

Máte pravdu, jsem introvert. Emoce, které mnou cloumají před kamerou (tréma a vnitřní rozechvění), jsem, bohužel, na parketu ukázala a mrzelo mě to.

Který tanec vám opravdu nešel?

Naučila jsem se díky Petrovu přístupu ještě před zahájením přímých přenosů celkem 7 choreografií a bavily mě všechny. Nešel mi výraz vášně v pasu a tangu, ale to už jsem vám říkala. V tanečních mi nikdy nešlo tango. Petr mne ho naučil a jsem mu za to neskonale vděčná. Bála jsem se salsy a free style, ale to nám už nehrozí, takže se nedozvím, zda by mne je Petr dokázal naučit, nebo ne. Myslím ale, že by to dokázal.

Zažila jste v soutěži nějaký pořádný trapas, na který byste raději zapomněla, nebo by vás od tancování odradil už napořád?

Naštěstí se nic takového nestalo.

Kdo je váš favorit na výhru v soutěži a proč?

Maruška Doležalová a Marek Zelinka. Jsou nejmladší a mají od prvních choreografií svůj osobitý styl. Moc bych jim přála vítězství!

A kdo podle vás vyhraje StarDance? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Šaty ve StarDance: Komu to slušelo a kdo byl za blázna?

10 Čechů, kteří se proslavili ve světě

Plíseň v domě: Co skutečně funguje?Oba mrtvé strojvedoucí jsem znal. Je tragédie, že se nevrátí k rodinám, říká Zazvonil | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama