reklama

Plíseň v domě: Co skutečně funguje?

Plíseň v domě: Nikdy nekončící boj? Víme, co vám pomůže.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Orosená okna, prádlo schne dva týdny, digestoř nefunguje a v domě vzduch, že máte pocit, jako byste byli v parní lázni. Ideální prostředí, aby se k vám do interiéru přikradla plíseň. Rychle se jí zbavte! Poradíme, co bude fungovat.

Nezáleží na tom, zda jste se přistěhovali do úplně nového bytu či bydlíte ve starém domě. Vlhko se dostane všude. Až 30 % lidí je alergických na plísně, kterých si v interiéru často ani nemusíte všimnout. Pak řešíte bolesti hlavy, ucpaný nos, nepříjemný kašel či pálení očí a nevíte, proč se těchto příznaků nemůžete zbavit. Než se naštvete na lékaře, že vám nedokáže pomoci, pořiďte si domů vlhkoměr a ověřte si, zda se v okolí nevyskytuje na stěně či ve spárách plíseň.

Ideální vlhkost je důležitá

Koupě vlhkoměru vás jistě nezruinuje. Cena se pohybuje od 130 Kč do 1000 Kč. Záleží, jak moc "komplikovaný" přístroj potřebujete. Mnohdy bývá funkce součástí interiérových teploměrů.

Ideální vlhkost vzduchu by nikdy neměla přesáhnout rozmezí 45-60 %. V případě nižší hodnoty se vám bude špatně dýchat, suchý vzduch dráždí sliznice. Ve chvíli, kdy naměříte nad 60 %, hrozí vznik plísní.

Doporučujeme: Jak na vlhkost a rosení oken? Poradíme

Pokud máte doma ideální vlhkost, přesto se vám nedaří zbavit plísně, pozvěte si odborníky, kteří dokážou speciálním přístrojem změřit okolní materiál - zeď, beton, trámy.

Buďte podezřívaví

Nejběžnějším místem pro vznik plísňových skvrn jsou rohy místností, stěny za nábytkem, přechod stěny v podlahu, rámy oken či dveří na terasu, zeď pod tapetami, spáry a spodní část parapetů.

Při každém větším úklidu bychom jednotlivé "rizikové zóny" měli prohlížet a včas zareagovat na případný problém. Jednou za čas pozvěte odborníky, kteří zkontrolují střechu a vůbec okolí zdí, zda do domu nezatéká a dešťová voda je dostatečně odváděná.

Vyrazte do boje

První obrana se neobejde bez chemických pomocníků, které běžně seženete v drogerii. V žádném případě plíseň do té doby, než ji zahubíte, mechanicky neodstraňujte. Spory by se rozšířily do ovzduší a způsobily dýchací potíže. Pořiďte si dezinfekční prostředky, které likvidují řasy, bakterie, plísně, houby, lišejníky a jsou určené na interiérové omítky. Přípravek aplikujte vždy podle návodu.

Následně byste měli mokré místo mechanicky očistit. V nejhorším případě budete muset použít špachtli a omítku odstranit úplně. Při malování přidejte do barvy fungicidní roztok nebo kupujte již odstín s těmito vlastnostmi.

Pohlcovače páry

Chcete-li si být jistí, že doma máte ideální ovzduší, pořiďte si pohlcovače páry, které mohou být mechanické i elektrické. Mezi první patří nádoby, do nichž vložíte tablety či sáčky se sypkým obsahem, a ony následně všechnu přebytečnou vlhkost do sebe nasají.

Druhou možností jsou elektrické vysoušeče. Pravda, jsou poněkud finančně náročné, ale můžete si je jen vypůjčit. Cena za pronájem se pohybuje od 250 Kč na den. Samotný přístroj pořídíte od 3500 Kč. Záleží, jak velký prostor potřebujete vysoušet.

Nevyrábějte vlhkost

Samozřejmě je důležitá prevence. Větrejte pravidelně a nenechte dům zbytečně úplně prochladnout. Pokud odjedete na týden pryč, nechte topení, aby v interiéru udržovalo teplotu kolem 20 °C.

Kde vzniká vlhko a plíseň?

  • Dva lidé vyprodukují za 8 hodin až 0,75 kg vodní páry.
  • Zbytečné přelévání rostlin, které vlhkost nevstřebají a ta se vypaří.
  • Nefunkční digestoř, která neodvede páru.
  • V koupelně, pokud po sprchování či koupeli na chvíli neotevřeme okno.
  • V místnosti, kde je pračka a sušička.

Náš tip: Místo zeminy zeolit: Rostliny mohou pěstovat i alergici

  • Všude tam, kde sušíme prádlo bez otevřeného okna.
  • Každou napadenou potravinu okamžitě vyhoďte.
  • Zkontrolujte těsnění kolem oken.
  • Odsuňte nábytek od stěny.
  • Prádlo po žehlení hned neskládejte, nechte kousky chvíli vychladnout.

V případě novostavby, se nebojte dům kvůli plísním reklamovat. Může jít o stavební problém, který sami nevyřešíte.

Co vám pomohlo v boji s plísní? Své rady nám pište do diskuze pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Svatomartinské hody: Recept na husu a výběr vína

Nejdražší "zbytečnost" světa: Podprsenka, čokoláda, dudlík

Kdy je lepší se nemalovat? Kosmetika škodí očím








"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama