reklama

Jitka Schneiderová nejen o tanci: Mám šťastné období

Rozhovor s Jitkou Schneiderovou nejen o dřině, kterou podstupuje kvůli StarDance...

Foto: Profimedia.cz

V sobotu večer Jitka Schneiderová ve StarDance opět předvedla, že má rytmus v těle a znovu při tanci vypadala tak lehce a přirozeně. "Přitom přirozeného na tom není vůbec nic. Věřte mi, že u toho dost trpím," směje se.

S tím trpěním to ale asi nebude tak horké. Nejen na tanečním parketě, ale i "v civilu" Jitka působí strašně příjemně a spokojeně. A to i přesto, že teď trénuje čtyři až pět hodin denně a kromě tance musí zvládat i spoustu další práce.

Když vás vidím ve StarDance, jak u tance vypadáte tak šťastně a spokojeně, mám pocit, že jste v sobě našla novou vášeň…

Ano. Já jsem hrozně citlivá na hudbu, a ta mi vždycky evokuje pohyb a nutí mě se hýbat. Takže mně se teď spojilo to, že poslouchám hudbu, můžu se učit něco novýho s profesionálním tanečníkem, který byl jeden čas osmý nejlepší na světě, tančit si, a jsem v tom šťastná.

Přitom jste prý do tanečních nikdy nechodila. Proč jste se tomu nevěnovala ještě nějak jinak, když vás tanec tak baví?

Do tanečních jsem nechodila, to je pravda. Mám nějakou průpravu, ať už ze sportu nebo ze studií. Ale věnovala jsem se tomu vždycky - po barech (směje se). Vrcholově jsem nikdy u ničeho nevydržela, vždycky zvítězila spíš láska k životu.

A jste tedy přirozený talent, nebo velký dříč, že vám to ve StarDance tak jde?

Asi jsem se s nějakým pohybem v těle trochu narodila, ale rozhodně to všechno nejde tak lehce, jak to vypadá. Kdybyste mě viděla na začátku srpna, budete se jenom smát. Musela jsem to natrénovat a hlavně ten tanec pochopit. Marek mi postupně přidával a přidával, a já jsem to musela nějak zpracovat. Tanec si vždycky každý zpracuje jenom sám se sebou. Museli jsme zjistit, co pasuje přímo na mě, aby to vypadalo, že to jde lehce. Věřte mi, že u toho dost trpím. Je to vlastně hrozně nepřirozený pohyb. Tenhle druh tance nemá s přirozeností nic společného, i když tak vypadá. Všechno jde úplně obráceně, než byste si myslela. Není to, jako když jdete na diskotéku a tam se vlníte, jak chcete nebo jak vám pocitově a emočně říká song. Tady je choreografie, kterou vy nejdřív musíte dostat do hlavy, potom do nohou a nějak to sladit. Já se určitě teď hýbu o něco líp než na začátku, už mám větší pohybový rozsah, ale v srpnu jsem byla pekelně zatuhlá.

S jakou kondičkou jste do toho šla? Sportujete mimo StarDance?

S žádnou (směje se). Fakt. Ale jakmile se do toho dáte a všechno vás bolí a říkáte si, že už nemůžete, tak stejně můžete. Musíte. Přenos se blíží… Ale je to super takhle překonávat sama sebe.

Přes všechno, co říkáte, stejně v té televizi vypadáte, že si tanec užíváte úplně jako na té diskotéce, ještě si u toho zpíváte text písničky. Takže když už se kroky jednou naučíte, nemusíte na ně myslet?

Ona je to vlastně strašná náhoda, že to zatím vždycky takhle dopadne. U Marka ne, ale u mě jo. Pochopila jsem, že já si to s ním musím jít zatancovat přesně tak, jako bychom byli někde na party. V hlavě už to nějak leží, a to, jestli nohu zvednu míň, nebo netáhnu nohy, to už je "děj se vůle boží". Já si myslím, že tohle je zábavný pořad, a tak je nakonec stejně důležitější výraz než technika. Techniku se stejně za dva měsíce nestihnete naučit, takže je mnohem lepší zažít si atmosféru hudby a toho páru mezi sebou, protože tanec je párový sport.

Zdá se, že vy máte štěstí v tom, že jste si s Markem Dědíkem celkem sedli, takže možná pomáhá i to?

Marek by to asi naučil každého. Ale zase by mu žádná jiná holka tak neslušela, že jo (směje se). Někdo to ale určitě dobře odhadl, když nás dával dohromady, protože my jsme úplně happy. Bereme to jako zábavu, sedlo nám to, i když jsem samozřejmě pérovaná.

Jak hodně trénujete?

Denně čtyři až pět hodin. Kromě neděle zatím, ale teď už to asi bude sedm dní v týdnu, protože už není čas. Teď už se člověk ten tanec musí naučit za čtyři dny.

Vy teď máte celkem hodně práce i mimo StarDance. Máte dva seriály, jeden film je teď v kinech (Ztraceni v Mnichově), druhý točíte (Dvojníci), do toho ještě divadlo. Jak to všechno zvládáte?

Zvládám, nepřipouštím si to. I když ti Dvojníci už jsou hotoví, dotočili jsme je v létě.

Máte vůbec ještě nějaký volný čas?

Teď vůbec. Teď jsem takovej vrcholovej sportovec, kterej chce spát, chce dobře jíst, věnuju se co nejvíc dceři a svým nejbližším, když je prostor. Nic jiného se teď za 24 hodin fakt nedá stihnout.

Nemají vám vaši blízcí za zlé, že vás skoro nevidí jinde než v televizi?

Nene, oni mi fandí. Chápou to že já s tím teď stejně nic neudělám. Výjimečně se sešlo všechno naráz, ostatně přesně, jak je to v naší branži běžný.

Jak moc si teď věříte? Máte pozitivní reakce ze všech stran, tak vám to určitě muselo zvednout vaše taneční sebevědomí.

Pro mě to byl trochu šok. Neskutečně nás nabíjí, když nám lidi píšou, jak jsou šťastný a užívají si to s náma. Jak se přenese radost, kterou v sobě opravdu máme. Zároveň je to i zodpovědnost, závazek. Já opravdu nevím, jak příště zatančím. Neumím se zatím odhadnout, jdu do toho po hlavě. Jediné, co vím, je, že si uděláme zábavný večer.

Prozradíte něco o té své nové roli ve Dvojnících?

Hraju tam manželku Ondřeje Sokola, hlavního hrdiny. Ondra tam hraje dvojroli a v jednu chvíli se její muž, kterej je takovej uťáplej a nezábavnej, vymění s naopak takovým extrémním a jiskřivým. Ona to neví, takže je překvapená z té změny a pak ji čeká takový drobný vývoj. Je to komedie, mohlo by to být zábavný, bylo to fajn natáčení. A premiéra bude v únoru.

Ještě mi řekněte, jak to, že vy vypadáte čím dál líp? Máte na to nějaký speciální recept?

Já jsem vnitřně spokojená, mám teď šťastný období. Když jsem byla mladší, tak vypadala jsem příšerně, ale teď už se nezabývám věcma, které stejně nemůžu změnit. Cítím určitou lehkost bytí. Člověk musí hlavně být sám se sebou srovnaný a spokojený a pak už to jde samo. Ale vím, že je to to nejtěžší.

Tak jak se to dělá?

Život vás omlátí a musíte si uvědomit, co chcete a nechcete. Jinak receptů mám doma spoustu, od výborných kuchařek. Možná tím to bude, zbožňuju totiž jídlo.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Eva Samková: Jsem stejná hysterka jako všechny holky

Marie o StarDance: Já a tanec? Pro okolí legrace!

Michelle Pfeiffer se vrací na scénu: Jak vypadá dnes?

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama