reklama

Jste závislá na nakupování? Otestujte se

Máte občas špatný pocit kvůli tomu, jestli náhodou nenakupujete trochu moc? Zjistěte, jestli je to opravdu problém.

Foto: Thinkstock

Přepadne vás občas špatný pocit kvůli tomu, jestli náhodou nenakupujete a neutrácíte trochu moc? Nebo vás na to občas upozorňuje partner, rodiče nebo třeba kamarádky? Pojďte už konečně zjistit, jestli přehánějí, nebo zda skutečně máte s nakupováním problém.

Pozná se to naštěstí velmi jednoduše. Tým norských psychologů z Univerzity v Bergenu teď sestavil pouhých sedm znamení, které rozhodnou, jestli jste na nákupech závislá. Stačí si tedy jen odpovědět na následujících sedm otázek. Připravená?

Nakupování jako alkohol

V testu budete odpovídat na dotazy spojené s vašimi nákupními návyky, ale třeba i s motivací, která vás obvykle žene do obchodu. Autoři test prý sestavovali podle velmi podobných faktorů, které vykazují i lidé závislí na alkoholu, cigaretách či drogách. Funguje to totiž skoro stejně, což jedině dokládá, že i nakupování může být nebezpečné a závislost na něm by se měla léčit.

Mimochodem, lidí závislých na nákupech stále přibývá, protože je to čím dál jednodušší. Díky internetovým obchodům můžete utrácet klidně i uprostřed lesa, když tam bude signál. A stejně snadno seženete dostatečně velkou půjčku v případě, že vám vlastní finanční prostředky došly. O kreditních kartách, které k běžnému účtu dnes dostane skoro každý, ani nemluvě.

Čtěte také: Příběh: Jsem závislá na nakupování a mám dluhy. Co dál?

Většinou se tahle závislost objevuje samozřejmě mezi ženami a začíná už v době dospívání. Může klidně na nějaký čas odeznět, ale v dospělosti se zase objeví a pokračuje.

Jaké tedy jsou ty klíčové otázky, podle kterých poznáte, že je řeč i o vás?

  • Chodíte nakupovat, abyste si zlepšila náladu.
  • Víte, že musíte nakupovat čím dál víc, aby to mělo stejný efekt a vy jste se cítila spokojená.
  • Myslíte na nakupování každý den a až nepřiměřeně často.
  • Už jste někdy zkoušela nakupování omezit, ale bohužel neúspěšně.
  • Cítíte se špatně, pokud z nějakého důvodu nemůžete delší dobu nakupovat.
  • Nakupujete mnohem víc, než potřebujete. Ve skutečnosti byste se bez většiny koupených věcí vlastně obešla.
  • Nakupování nějak omezuje váš život: Zhoršuje finanční situaci, vztahy, narušuje pracovní výkony...

Pokud jste se poznala alespoň ve čtyřech z těchto bodů, bohužel vám musíme oznámit, že jste závislá na nakupováním a měla byste s tím začít bojovat.

Kdo je náchylnější?

Závislými na nakupování se přitom nejčastěji stávají lidé extrovertní a neurotičtí. "Extroverti, kteří většinou bývají velmi společenští, zběsile nakupují, aby koupenými věcmi vyjádřili svoji individualitu, zlepšili svoje sociální postavení i osobní přitažlivost," popisuje pro deník Daily Mail psycholožka ze zmíněné univerzity Cecilie Andreassen.

"Neurotičtí lidé, kteří trpí úzkostmi, depresemi, bývají smutní a nespokojení sami se sebou, využívají nakupování právě k tomu, aby se cítili lépe. Je to pro ně způsob, jak alespoň na chvíli uniknout z jejich negativního světa," dodává.

Naopak nejmenší pravděpodobnost, že propadnou nákupům, mají lidé, kteří mají v životě i jiné spolehlivé způsoby, jak si zlepšit náladu nebo sebevědomí, a samozřejmě také ti, kdo nemají problémy se sebeovládáním. Největší výhodu pak v tomto směru mají lidé, kteří nakupování považují za nudné nebo až příliš konvenční.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Ve 20 letech na plastiku? Kvůli Facebooku a Instagramu

Krásná versus ošklivá: Jaký osud je horší?

Jak vyfotit nejlepší selfie? Rady přímo od Beckhama

reklama
reklama
reklama