reklama

Ve 20 letech na plastiku? Kvůli Facebooku a Instagramu

Dokonce i v Česku chodí na plastiku, výplně a botox čím dál mladší lidé. Mohou za to sociální sítě?

Foto: Thinkstock

Dokonce i v Česku chodí na plastické operace, výplně a botox čím dál mladší lidé, samozřejmě především dívky. Co se změnilo od dob, kdy o estetických zákrocích ženy poprvé přemýšlely až někdy v pětatřiceti letech? Začal existovat Facebook a Instagram, a selfie je téměř samostatným uměleckým odvětvím.

Čím dál slavnější americká modelka Kylie Jenner minulý měsíc v rozhovoru pro New York Times otevřeně přiznala, že se pravidelně už nějakou dobu nechává vylepšovat na klinice plastické chirurgie. Respektive přiznala výplně rtů. I to je ale na to, že je jí osmnáct let, celkem zarážející.

Na jednu stranu by to šlo odbýt tím, že jde jen o manýry jedné celebrity, jenže plastičtí chirurgové hlásí, že nejde o nic příliš výjimečného ani mezi "obyčejnými smrtelníky".

Botox jako samozřejmost

"Chodí k nám dvacetileté ženy, na jejichž tváři je znát, že na klinice estetické medicíny nejsou poprvé," říká pro deník Telegraph londýnská lékařka Alex Karidis. "Tyhle dívky vyrostly obklopené časopisy, v nichž se píše, které celebrity už byly na plastice nebo pravidelně chodí na botox a jiné výplně, a tak jim to připadá naprosto normální. Berou jako samozřejmost, že pokud nemají plné rty a hladkou pleť, mohou si je snadno pořídit, a nevidí důvod, proč čekat."

Podle Alex Karidis je primární motivace dívek jasná - jsou jí sociální média. "Pro tyhle dívky je Instagram způsob života. Chtějí zdokumentovat každou chvíli, a pokaždé u toho vypadat dokonale," vysvětluje.

Selfie jako styl života

Stejně to vidí i psycholožka Anuradha Sayal-Bennett: "Žijeme v selfie generaci a dnešní mladí lidé potřebují co nejrychleji vypadat dobře. Je jednodušší spravit zevnějšek než vnitřek, protože estetické zákroky jsou dnes běžnější než kdykoli předtím."

Mladí lidé mají navíc tendence svůj vzhled porovnávat s ostatními. A právě kvůli sociálním sítím mají možnost srovnávat se prakticky nepřetržitě. Během pár minut na Instagramu nebo Facebooku vidí miliony krásných lidí z celého světa, a to je může frustrovat.

Týká se to i nás

Česko v tomhle smýšlení není o moc pozadu. "Musím potvrdit, že ošetření mladých klientek skutečně přibývá. Před lety jsme zaznamenali, že se jich stále více chodí radit ohledně problémů s pletí, pupínků či jizviček po akné. Poslední roky výrazně přibylo i ošetření rtů kyselinou hyaluronovou a z plastických operací se mladé klientky zajímají hlavně o zvětšení prsou. Někdy řešíme znaménka či depilaci. Tetování se většinou omrzí o něco později," popisuje Markéta Majerová z pražské Medicom Clinic.

"Myslím si, že na tento trend mají vliv média obecně. V myslích mladých dívek se vytváří představa, jak by měly vypadat, aby byly pro okolí a kolikrát i pro sebe akceptovatelné a následně i "úspěšné". Někdy se posuzují velmi přísně a kvůli drobným nedostatkům se umí pořádně potrápit," dodává doktorka Majerová.

"Fotky na sociálních sítích jako je Instagram nebo Facebook jsou toho všeho součástí a tudíž jsou velmi důležité. Make-up, vlasy a celkové vyladění detailů musí být perfektní. Takže pokud dívky vyhodnotí, že to a to se musí vylepšit, zvětšit, zmenšit, odstranit, jdou za tím," popisuje.

Čtěte také: Trendy v plastice: Prsa poletí vždy, ale nesmí trčet

Zatímco u nás tedy podobných zákroků sice také přibývá, ale většinou řeší opravdový estetický problém, jinde se najdou lékaři, kteří klidně "přifouknou" tváře i velmi mladé dívce, u které ještě zdaleka není co vyplňovat, protože jemné vrásky se začínají tvořit až kolem pětadvacátého roku života. Důsledkem je, že dívky paradoxně vypadají starší. 

"Pokud si dvaadvacetiletá dívka nechá píchnout botox, aby měla plnější tváře, vypadá jako o deset let starší žena, která se zoufale snaží vypadat stále jako teenager," upozorňuje britský dermatolog Nick Loewe.

Na věku záleží

Většinou se tento trend týká dívek starších 18 let, což je dané tím, že zákroky plastické chirurgie se zpravidla dělají právě po dosažení dospělosti, kdy je ukončen tělesný vývoj. Procedury estetické medicíny tak přísná pravidla nemají, a tak mladším dívkám stačí souhlas rodičů, a mohou si nechat třeba právě zvětšit rty.

Britský dermatolog Nick Loewe upozorňuje, že věk dívek skutečně může být problémem, i když ne tak úplně z fyziologického hlediska: "Mladé dívky nemají příliš peněz, a tak zákroky podstoupí tam, kde je to nejlevnější, nikoli nejlepší, což nemusí být bezpečné."

Druhým nebezpečným faktorem může být to, že dívky mladší 18 let hledají kliniku či lékaře, který nebude na souhlasu rodičů trvat, což je opět může zavést do neověřených salonů a klinik.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Co dělá únava a stres s vaší pletí? Braňte se

Vaše podprsenka je špatná! Zjistěte, jak vybrat lepší

Máte znaménko smrti? Prohlédněte si kůži

Kauza Bečva: Řekli mi, že není třeba najít viníka. Chybí klíčové vzorky, říká expert | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama