reklama

Jak vyčistit zahradní girly? Poradíme vám!

Rádi grilujete, ale nebaví vás boj s mastným a špinavým grilovacím roštem nebo lávovým kamenem? Nechte si poradit!

Foto: limes.cz

Grilovaní, grily a grilovací nářadí. To vše zajišťuje příjemné letní chvilky strávené na zahradě s vašimi přáteli. Ugrilovat si večeři nebo oběd, je dnes v kurzu, ale kdo se postará o špinavý rošt?

Poradíme vám, jak vyčistit gril nebo lávový kámen tak, aby vaše grilování nebylo zdraví škodlivé. Grilovací rošty potřebují dostatek péče a pevných nervů.

Čas grilovacího úklidu

Je jedno, zda máte venkovní plynové grily, nebo jde o rošt v krbu či lávový kámen. Každý rošt se musí omýt a zbavit usazenin a připálenin. V obchodě je celá řada gelových čističů a jiných přípravků. Většinou jde o přípravky ve spreji, které rovnoměrně nastříkáme na rošt, necháme pár minut působit a následně odstraníme.

Čisté a bezpečné grilování

Určitě bychom na čištění grilu neměli používat přípravky na mytí pečící trouby. Stejně tak nepoužívejte houbičky na drhnutí. V čistícím prostředku se nesmí objevovat žádné kyseliny, čistící benzín ani xylenové ředidlo. U grilů, které mají speciální část, kam se hromadí tuk, musíte tyto části pravidelně čistit, aby nedocházelo k přepalování. Pokud špatně odstraníte nánosy tuku, může se gril samovolně vznítit a nadělat hromadu škod.

Jak vyčistit gril?

Určitě bychom měli mít ke grilu škrabku, kterou odstraníme vnitřní stranu grilovací komory a grilu. Před čištěním roštu, nejprve odstraňte hrubé zbytky pokrmů pomocí drátěného kartáče, který se dá koupit jako příslušenství ke grilům. Jde o násadu, kde jsou drátěné štětiny a na konci je škrabka na usazeniny.

Po mechanickém odstranění použijeme speciální odmašťující přípravek, který rovnoměrně nastříkáme na rošt. Počkáme 5 - 10 minut a grilovací rošt dobře omyjeme horkou vodou. V tento moment je gril opět připravený ugrilovat nějakou tu dobrotu v podobě hovězího steaku nebo šťavnatého hamburgeru.

21 let za boj na Ukrajině: Je to přísný trest, ale zavařil si to sám, říká Soukup | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama