reklama

Jak trávit večery s rodinou bez televize? Víme to!

Už jste někdy vyzkoušeli rodinný večer bez televize? Vrhněte se na černou hodinku, dětskou vernisáž nebo pořádejte soutěže se sousedy.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Rozhodně vás nechceme nutit, abyste televizi hned vyhazovali z okna. Ale nabídnout vám jinou - rodinnou zábavu. Promítejte si diapozitivy, uspořádejte vernisáž nebo sousedské klání.

Večery, hlavně ty letní, mají své kouzlo, proč je tedy trávit u seriálů nebo filmů, když se můžete bavit jinak. Připravili jsme pro vás pár zajímavých tipů, jak využít svůj volný čas společně.

Uspořádejte vernisáž

Vaše děti budou přímo nadšené, a navíc je zabavíte minimálně na celý týden. Poproste je, aby si připravili všechny své možné výtvory nebo jim přímo určete, aby vám nakreslily obrázky s nějakou tématikou: domácí mazlíček, dovolená s rodinou, prostě cokoliv. Pak už jen stačí určit den vernisáže.

Fantazii se meze nekladou, proto je klidně nechte vyrobit pozvánky, které společně roznesete po rodině nebo příbuzných. Nechcete-li mít barák plný lidí, klidně vernisáž pořádejte jen v úzkém kruhu rodiny. Společně připravte nějaké dobroty, rozvěstě "umělecká díla" po obývacím pokoji nebo za hezkého počasí je položte do trávy, na terasu, prostě kamkoliv. A vernisáž může začít. Děti mají rády odměny, proto jim nabídněte, že mohou vybírat dobrovolné vstupné nebo k obrázkům přidat cenovky, babičky nebo tetičky si jistě zakoupí nějaký ten skvost, který se bude hodit třeba na ledničku.

Promítejte si diapozitivy

Překvapte svoji rodinu a nechte vyrobit diapozitivy s fotkami z vašeho dětství nebo první záběry vašich potomků. Minulost je nejen dojemná, ale uvidíte, že se nasmějete. Nachystejte si popcorn, napečte nějakou dobrotu, usedněte na gauč a nechte se unášet duchem minulosti, nostalgie, vzpomínání. 

Čtěte také: Slova, která vraždí dětskou lásku

Součástí večera může být i soutěž, kdy se ptáte, zda děti poznají, kdo je na fotce nebo kde to mohlo být focené či kolik jim asi bylo. Odměnu necháme na vás.

Společné vaření

Netvrdím, že každá z nás by měla pouštět do kuchyně pohromu v podobě malých pomocníků, ale vaření je fajn. Když spojíte užitečné s příjemným, bude to i zábava. Nejvíce své děti nadchnete, když se vrhnete na pečení něčeho sladkého, jako muffinky, dort nebo zkuste k večeři vykouzlit třeba palačinky.

Udělejte jednotlivá stanoviště (příprava, míchání, vymazávání, náplň), určete funkce a hurá na to. Zkuste přemluvit i manžela či partnera, protože čím více kuchtíků, tím více srandy a práce půjde od ruky. Jen o mytí nádobí se nejspíš nikdo nepopere.

Sousedské klání

Pokud bydlíte v novější zástavbě nebo máte vedle sebe sousedy s malými dětmi, můžete se domluvit na společných večerech, kdy vymyslíte soutěže, které budou bavit nejen děti, ale také vás. A jak už to tak na podobné akci bývá, ten přinese koláč, jiný jednohubky, další roládu a máte z toho večer plný dobrot.

Dětem můžete připravit malou stezku po ulici (v klidné části), ukryjte jim papírky s úkoly, které musí postupně plnit a samozřejmě je rozdělte do týmů a připravte stopky. Pro klidnější akci na zahradě postačí jablka vhozená do nádoby s vodou, které musí vylovit pusou. Pozor ale, ať se vám nějaká ratolest nenaloká.

Náš tip: Lékař radí: Jak přežít s miminkem tropická vedra

Dospělé soutěžící můžete rozdělit do párů (nejlépe nemanželských). Každý ze zástupců soutěžní dvojice půjde na opačný konec. Na jedné straně budou čtyři ruličky toaletního papíru. Úkol zní: vložte si ruličku mezi kolena, přeběhněte na druhou stranu a v co nejkratším čase předejte všechny čtyři kusy (pracují jen nohy a tělo). Použití ruky se trestá. Podobných her je opravdu spousta. Stačí jen popřemýšlet.

Černá hodinka

Zahrajte si na dobu, kdy elektřina nebyla samozřejmostí, počkejte na tmu a rozsviťte jednu svíčku. Postupně se můžete s jednotlivými členy střídat a vyprávět si vymyšlené příběhy nebo zážitky z dětství. Ale pozor, s fantazií to moc nepřehánějte, jinak budete se svými dítky chodit celou noc jako doprovod na záchod.

Pořad Prostřeno u vás doma

Rádi vaříte a ještě raději se se svým uměním pochlubíte? Sežeňte další tři rodiny ze sousedství a vrhněte se na soutěž Prostřeno. Určete, kdo bude jaký den vařit, po každé večeři napište na tajný papírek bodování, kdo vyhraje, může získat nějakou zajímavou (chutnou) odměnu. A nezapomeňte na zábavu před zákuskem, ta je totiž nejlepším bodem celého večera.

Jen pozor, uvědomte si, že vařit pro tolik lidí není vůbec snadné. Když pominete náročnost, budete se bavit a navíc získáte nové a neokoukané recepty.

Originální módní přehlídka

Domluvte se s členy domácnosti, že uspořádáte netradiční módní přehlídku. Udělejte si prostor v obývacím pokoji nebo na zahradě a vyberte to nejšílenější oblečení. Můžete zvolit variantu, že jeden převlek vyberete pro druhého. Nebojte se používat nádobí a jiné zajímavé věci z celého domu. Na hudbu své modely předvedete a ostatní pomocí bodovacích kartiček váš výkon ohodnotí.

Jedinou nevýhodu tato hra má, po akci zůstává totální nepořádek, pokud tedy nedonutíte rodinné příslušníky vrátit vše na své místo. Dá se to pojmout jako hra, kdo dřív bude mít vše zpět, získá sladkou odměnu.

Ať už si vyberete jakoukoli z námi nabízených možností, nebo si vymyslíte tu svou - poslání je jasné: Alespoň jeden večer trávit s dětmi, s rodinou, s příbuznými, přáteli či sousedY - a hlavně - BEZ TELEVIZE!

A jak trávíte večery s rodinou vy? Díváte se na televizi nebo společně něco podnikáte? Máte zajímavé tipy na rodinnou zábavu? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 rad pro krásné vztávání

Co byste v životě změnili? Nechtěla bych děti

S kým si užijete nevíce sex? Řek, Němec nebo Angličan?

#grafik2

"Utajené" a překrásné místo na Pražském hradě. Je škoda, že o něm spousta lidí neví | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama