Hnutí Femen: Bojovnice za práva žen či exhibicionistky?
Zaujmout za každou cenu, i když to znamená svléknout se, je zjevně heslem odhodlaných ukrajinských feministek
Od minulého roku pořádají demonstrace "nahoře bez" nejen za ženská práva, ale proti jakémukoliv útlaku a dalším světovým problémům.
Prvním impulzem pro svérázné demonstrace bylo sexuální vykořisťování Ukrajinek na pracovišti. Jejich protesty měly od té doby na domovské půdě za cíl učinit spravedlivým proces s bývalou premiérkou Tymošenkovou, ve Francii poukázat na činy bývalého šéfa MMF Dominiqua Strausse-Kahna a vůbec poukázat na nespravedlnost.
Extravagantní protest si zřejmě dnešní Ukrajina žádá. "Vláda se dnes snaží kontrolovat úplně všechno a úroveň demokracie se den ode dne snižuje. Novináři nemohou svobodně psát. Nás zatýkají, jiným organizacím brání v protestech. To všechno je strašné, ale co je podle mě ještě horší je, že jsou lidé apatičtí a mají strach. Když vidí ve zprávách jak zatýkají nás mladé, bojí se pomyslet, co by se mohlo stát jim a neodvažují se mluvit o tom, co se jim nelíbí," popsala ukrajinskou atmosféru organizátorka skupiny Femen, Inna Ševčenková.
KGB je odvezla do lesa
V sousedním Bělorusku se třem ženám z této skupiny na konci minulého roku poněkud vymstil požadavek na propuštění politických vězňů - KGB je údajně odvezla do lesa a propustila bez šatů i dokladů.
Méně drastičtěji, ale i tak nepříjemně, dopadly loňského ledna další tři členky ve švýcarském Davosu, které se dokonce pokoušely proniknout až do uzavřených VIP prostorů hotelového střediska. Dle oficiálního vyjádření policie bylo právě to důvodem jejich zatčení. Politickým cílem těchto konkrétních žen bylo prostě upozornit na neštěstí chudých lidí ve světě.
V minulosti zástupkyně hnutí přiznaly, že by možná v budoucnu chtěly vystoupit i v islámském světě. V současnosti je ovšem jejich snaha neschůdná i na evropském kontinentu.