reklama

10 důvodů, proč odteď začít jezdit vlakem

Jezdit vlakem do práce i za zábavou láká i celebrity. Proč to nezkusit taky? Je to bezpečné, trendy a raychlé.

Foto: Thinkstock

Kouzelný předvánoční čas je jako stvořený pro neobvyklé zážitky. Co takhle změnit zajeté zvyky a vydat se taky jednou někam vlakem?

Ať se chystáte na tradiční cesty na adventní trhy, na zimní dovolenou nebo jen tak na výlet -  kouzlo mašinek vás překvapí. Zvlášť pokud jste ho nepoužili už celá léta - za tu dobu se totiž na dráze hodně změnilo! Tady je 10 důvodů, proč se vám cesta tímhle dopravním prostředkem bude líbit. Tedy - většinou!

1. Je to trendy

Pro britské gentlemany v dokonalých oblecích s proužkem a jejich ladies v róbách byla jízda vlakem vždycky tradicí. Oblíbeným pozůstatkem lepších časů zůstala i dnes. Ve vlaku jezdí "do práce" i celebrity, jako jsou zpěvačky Geri Halliwell a Lily Allen, zpěvák Coldplay Chris Martin. Britney Speras, Nicole Scherzinger, raper Jay Z nebo Rihanna už byli také několikrát viděni ve vagónu vlaku.

2. Rychlost

Staromódní šarm zůstal i moderním rychlovlakům, jenže vás dovezou do cíle mnohem rychleji - a často rychleji než jiné dopravní prostředky. Z pražských Vršovic za čtyři minuty na hlavním nádraží? Pro vlak žádný problém. Z Plzně do Prahy se dostanete za hodinu a půl, na jaře pod dostavbě koridoru už skoro jen za hodinu.

Doporučujeme: Tipy na výlet: Nejlepší vánoční trhy v Evropě

Úžasně se tak "přiblížily" například oblíbené západočeské lázně. Rychle se dostanete i do  populárních destinací v zahraničí. Navíc nádraží bývají v centrech měst, takže nemusíte cestovat daleko na letiště a z letiště. A ani čekat dlouho na odbavení a procházet podrobnými kontrolami. A kufr může být velký jako hrom, a přesto neplatíte nadváhu! Nikdy taky neuvíznete v koloně.

3. Pohodlí

Čistota, prokazatelně nejkomfortnější sedadla, dost místa na nohy a možnost si schrupnout, aniž byste na konci cesty byli rozlámaní jako z autobusu, kde si pán před vámi sklopil opěradlo a uvěznil vás v jediné poloze. Když se vám zachce, vstanete, projdete se uličkou, a WC taky můžete použít, kdy chcete. A na rozdíl od auta můžete "vypnout" a jen se dát vézt. Nemusíte si ani odpírat před cestou nějakou tu skleničku.

4. Zábava

Dnešní nádraží působí jako nákupní centra, aspoň ve větších městech v Evropě i u nás. Dovolená tak začne ještě dřív, než nastoupíte do vlaku. V menších českých městech už jsou většinou aspoň opravené budovy s nabídkou služeb - třeba půjčoven kol - jak prokázal nedávný test MF DNES, který hodnotil celkem 34 stanic.

Přečtěte si: S Pavlínou Němcovou na nákupech: Jaká je?

A když už sedíte ve vagónu, můžete sledovat lidi, ubíhající krajinu, přemýšlet nebo si povídat se spolucestujícími. Taky si počtete, ani nemusíte mít knížku sebou. Noviny a časopisy dostanete, a máte to zadarmo! Nikdy nevíte, koho zajímavého na cestách potkáte! Nejen "šotouše" pak zaručeně chytne možnost stáhnout si v Pendolinu aplikaci a na svém mobilním zařízení sledovat v reálném čase záznam z kamery na čele lokomotivy. Aspoň budete vidět, jestli na trati jde všechno, jak má, nebo jestli se potvrdily vaše nejhorší obavy! 

5. Vzrušení pro děti

Pro většinu dnešních dětí je "vláček" stejně výjimečné dobrodružství jako pro jejich předchůdce před 100 lety. Málokdy je totiž zažijí! Pro zábavu nejmenších jsou navíc připraveny nejrůznější atrakce. Prckové dostanou omalovánky včetně pastelek nebo se mohou usadit ke speciálním hracím stolkům a dostanou zdarma figurky a kostku a mohou si zahrát Elfíkovu cestu. RegioJet má zase v provozu vozy, která obsahují i nová větší dětská kupé - vlastně hernu! Obsahuje šest míst k sezení a malé kožené kostičky, na které si mohou děti sednout a sledovat oblíbené dětské pořady na TV. Samozřejmostí jsou  hračky pro děti pro příjemnější cestu. Stačí se zarezervovat!

6. Skvělé jídlo

Vagony první třídy jsou umístěny hned vedle jídelního vozu, ale můžete se nechat obsluhovat přímo na svém sedadle. Ve vlaku funguje aplikace, se kterou si můžete objednávat jídlo i nápoje on-line. Na zdar dovolené, která je před vámi, si můžete hned po startu také připít Bohemia sektem, který je v první třídě zdarma stejně jako další teplý nápoj a malá svačinka. A když si objednáte větší jídlo, můžete se spolehnout na úžasný kulinářský zážitek. Menu pro České dráhy připravuje uznávaný šéfkuchař Jaroslav Sapík. Pochutnáte si tak na čerstvých sezónních specialitách. A to v době, kdy i  velké letecké společnosti omezují podávání jídla a s vážnou tváří vám nabídnou pouze čtyřgramový pytlík krekrů!

7. Klid na práci

Jen vlak vám umožní opravdu pohodlně pracovat na notebooku nebo tabletu bez otřesů, strkání a nemožnosti se vejít - místa je dost, stolečky jsou prostorné a wifi s připojením na internet je zdarma. Skvělou vychytávkou je taky "tichý vagón", kde nejhlasitějším zvukem je  ťukání ostatních pracantů do klávesnice. Žádná hlasitá muzika, žádný vřískot a pobíhání!

8. Ušetříte

Nejen že vás jízdenka vyjde levněji než benzín do auta, ale můžete ušetřit ještě víc. Jízdenky i místenky v předstihu koupíte s výraznou slevou, třeba přes SMS.. Oblíbenou vychytávkou pro cestující je mimo jiné také mobilní aplikace Českých drah "Můj vlak". Díky ní je snadné vyhledat spojení, zakoupit jízdenku či průběžně sledovat informace o jízdě vlaku. Dozvíte se taky o všech zdrženích a výlukách na tratích. Šetřit a sbírat body pro příští cestu můžete taky s Leo Expresem.

9. Bezpečnost

Ve vlaku jste chránění mnohem víc než v jiných dopravních prostředcích. Loni na našich silnicích bylo více než 85 tisíc dopravních nehod, při nichž zemřelo 629 lidí.  Za stejnou dobu na dráze došlo k 282 smrtelným úrazům - ale .vždy šlo o střet vlaku s člověkem, který se ocitl na trati, kde neměl co dělat. I celosvětové statistiky dokazují, že vlaková doprava je nejspolehlivější a nejbezpečnější.

10. Ekologie

Možná vás tenhle argument nezajímá, ale měl by. Auta zamořují vzduch emisemi, silnice ukrajují z přírody mnohem víc než trať, vlaky jezdí na "čistou" elektrickou energii. Navíc skupinová doprava je vždycky šetrnější než individuální.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vydejte se poslední adventní neděli na výlet. Víme kam!

České nemocnice: Ve které vám bude nejlépe?

Takové dárky jste ještě neviděli. Originální a zdravé

V polské televizi podpořila LGBT: Nečekala jsem, že by to někoho mohlo stát místo | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama