reklama
  • Wiki
  • Vánoční přání

Vánoce jsou spojeny s řadou krásných zvyků a tradic. Vánoční přání patří k vánočním svátkům stejně jako vánoční stromeček, vánoční koledy, štědrovečerní ryba nebo rozdávání dárků.

Vánoce jsou svátky radosti a rodinné pohody, kterou vzájemně sdílíme se svými blízkými. Vánoční přání věnujeme svým blízkým obdobně jako vánoční dárečky. Je určeno nejenom těm, které s námi prožívají Štědrý den, ale především těm, kteří tráví Štědrý den někde jinde. Na dálku jim pak posíláme vánoční přání.

Zatímco v minulosti představovalo vánoční přání tištěné a poštou zasílané pohledy, dnes v době moderních komunikačních prostředků přejeme prostřednictvím textových zpráv z mobilního telefonu (SMS) nebo emailů.

Motiv vánočních přání

Vánoční přání, resp. pohlednice s vánočním motivem se poprvé objevila v Londýně. Bylo to v polovině 19. století. Pohlednice zobrazovala vánoční pohodu u rodinného krbu. Vánoční pohoda, rodina, ale také třeba vánoční stromeček, ozdoby, baňky, dárky nebo vánoční cukroví, veselé perníčky apod. dodnes patří k tradičním vánočním motivům. Doplňují je také obrázky zimních krajin, zasněžené stromy nebo sněhové vločky. I ty jednoznačně k Vánocům patří.

Z Velké Británie do celého světa

Z Velké Británie se vánoční pohledy brzy dostaly do celého světa. Zatímco u nás je může zdobit i téma oblíbeného vánočního kapra, betlém či jesličky s neviňátkem, v USA je často doplňuje populární Santa Claus s dlouhými vousy a nezaměnitelným červenobílým kostýmem.

Mezi řadou vánočních přání a pohlednic zasílaných u nás, rozhodně vynikají ty, které zachycují obrázky Josefa Lady. Hojně se jako pohlednice užívaly především ve 20. a 30. letech minulého století a dodnes patří k charakteristickým motivům spojených s vánočním obdobím.

Náplň vánočních přání

Motiv a grafiku vánočních přání, v dnešní době užívanou spíše jako přílohu emailů než obrázek na pohlednici, jsme už probrali. Jak samotné přání zní? Co si lidé na Vánoce navzájem vlastně přejí?

Vánoční přání se odvíjí od rodinné pohody, příjemného prožití celých svátků, vychutnání si vánoční atmosféry. Často zmiňuje i vánoční zvyky, především rozdávání dárečků. Na Vánoce si však lidé kromě dárků a bohaté nadílky lidé vzájemně přejí i splnění snů.

Nezřídka se téma prolíná i s přáním všeho nejlepšího do nového roku, příp. silvestrovských oslav. Někdy jsou vánoční přání, zvláště ty posílané formou SMS, pojaty v humorném ladění.

A zde jsou naše tipy na vánoční přání:

"Vánoce plné pohody, radosti, štěstí a snění, takové, nad které není."
"Bohatý stůl, výtečnou rybu, sváteční večeři, co nemá chybu. Hromadu dárků, co srdce pohladí, rodinu, přátele, jež nikdy nezradí."
"Večer plný překvapení, pocit, který jindy není, dobré jídlo do bříška, bohatého ježíška. Tohle všechno na Vánoce, hodně zdraví v novém roce."

Vánoce v roce 2013

Jaké budou ty vaše Vánoce v roce 2013? Nebojte se nám napsat. Hezké Vánoce přeje Vaše redakce.

Související články

reklama
reklama
reklama