reklama

Vánoční cukroví

Vánoční cukroví patří k oblíbené a rozšířené tradici, která u nás začala po roce 1800. Většinu druhů cukroví připravujeme ze směsi, která obsahuje cukr, mouku, vejce, máslo, kakao, ořechy (např. vlašské, lískové) nebo kandované ovoce. Mezi nejpopulárnější druhy patří cukroví z lineckého těsta. Vánoční cukroví můžeme rozdělit na do dvou kategorie podle způsoby přípravy - pečené a nepečené.

Perníčky

Neodmyslitelnou součástí vánočního pečení jsou perníčky. Upečte je s předstihem, aby se do Vánoc stihly uležet. Děti mohou pomoci se zdobením polevou, a vyrobit tak vánočního kapra, stromek, hvězdu atd. Pokud před pečením uděláte do perníčku malou dírku, můžete z nich pak vytvořit hezké a originální vánoční ozdoby na váš stromeček.

Druhy cukroví

Nejznámějšími druhy cukroví jsou kokosové pusinky, vosí hnízda, linecká kolečka, vanilkové rohlíčky nebo medvědí tlapky. Druhů jsou stovky a je na vás, co upečete. Nechte se inspirovat recepty našich čtenářek nebo přidejte svůj vlastní! Vyzkoušejte vínové cukroví, žloutkové, nebo skořicová srdíčka. Pochutnejte si na oříškových půlměsíčkách, nebo zkuste nepečené: fíkové koláčky a kuličky či lanýžky.

Recept na vanilkové rohlíčky

Ingredience:
180 gramů hladké mouky, 140 gramů másla nebo rostlinného tuku, jeden žloutek, vanilkový a moučkový cukr na obalení, 60 gramů mletých ořechových jader, špetka skořice a 60 gramů moučkového cukru.
Postup:
Nakrájíme tuk a promícháme ho se žloutkem a moučkovým cukrem. Poté přidáme mleté ořechy, trochu mleté skořice a lžičku vanilinového cukru, špetku mleté skořice, prosátou mouku a rychle vypracujeme hladké těsto. Těsto necháme odležet přikryté zhruba hodinu v ledničce. Z těsta odkrajujeme kousky, které vyválíme na dlouhé válečky, ze kterých ukrajujeme stejně dlouhé dílky. Na mírně pomoučeném válu z nich tvarujeme rohlíčky a přemístíme je na vymaštěný plech a pečeme v horké troubě do mírného zrůžovění. Ještě teplé rohlíčky obalujeme ve směsi moučkového a vanilkového cukru a necháme vychladnout. Rohlíčky necháme uležet zhruba dva týdny na studeném místě.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama