reklama

Vánoční zvyky a Češi: Taky je (ne)milujete? Hlasujte!

Přestože patříme k nejméně věřícím lidem na světě, zdá se, že Vánoce a s nimi spojené rituály milujeme, a nevadí nám ani to, že jsou to vlastně křesťanské svátky. Drtivá většina z nás proto každoročně zdobí stromeček, peče cukroví a dodržuje i mnohem méně obvyklé zvyky.

Foto: Profimedia.cz

Přestože patříme k nejméně věřícím lidem na světě, zdá se, že Vánoce a s nimi spojené rituály milujeme, a nevadí nám ani to, že jsou to vlastně křesťanské svátky. Drtivá většina z nás proto každoročně zdobí stromeček, peče cukroví, a dodržuje i mnohem méně obvyklé zvyky.

I tak pohanský národ, jako jsou Češi, si potrpí na spoustu vánočních rituálů. Tím nejrozšířenějším je samozřejmě zdobení stromečku. To si nikdy nenechá ujít celých 75 % rodin, z nichž většina to vnímá jako celorodinnou aktivitu, do které zapojují i děti.

Kupované cukroví není IN

Možná vás překvapí, že i přes rychlé životní tempo a stále se rozšiřující nabídku hotového cukroví doma pečou své vlastní vánoční cukroví více než tři čtvrtiny Čechů, kteří jsou zároveň rodiči. Pečení vánočních dobrot je doménou žen, velmi často se do něj zapojují i muži, kteří většinou pomáhají například se zdobením či jednoduchou přípravou těsta.

Tradiční český Štědrý den se skládá především ze sledování pohádek a z klasické večeře kapr a bramborový salát. 70 % dětí si také zvyklo na čokoládové adventní kalendáře, a tak si vždy 24. prosince slavnostně smlsnou poslední sladkou odměnu.

Tradice musí být nenáročné

Z průzkumu značky Oreo vyplývá, že dokud jsou tradice nenáročné a nestojí Čechy příliš námahy, mají je rádi. Pokud ale mají shánět prskavky, nebo dokonce vyrábět vlastní adventní věnec, je to už o něco horší a například tyto dva zvyky dodržuje jen lehce větší polovina z nás. Stejný počet lidí pak na Vánoce zpívá koledy.

Nenechte se rozhodit. Jak přežít Vánoce v klidu? Čtěte ZDE >>

Mezi klasickými staročeskými tradicemi vede rozkrajování jablíčka. Možná vás překvapí, že každý třetí Čech stále drží půst, aby viděl zlaté prasátko, a pětina českých rodin si pouští lodičky z ořechových skořápek. Ovšem tradici lití olova dnes dodržuje pouze 5 % českých rodin, což je dokonce ještě méně než těch, kteří pravidelně chodí do kostela na mši.

Popularita starých zvyků sice klesá, ovšem k tomu, že by nedodržoval ani jediný vánoční zvyk, se ve zmíněném průzkumu nepřiznal vůbec nikdo. Nutno ovšem dodat, že se ho zúčastnili pouze rodiče s alespoň jedním dítětem.

Vánoce začínají na Mikuláše

Tradice adventního období pro české děti začíná většinou 5. prosince, kdy se slaví Mikuláš. Ten je v České republice stále velmi populární, zvyk dodržuje 80 % českých rodin. Třetina českých rodičů bere své děti za Mikulášem do centra města, o něco větší část z nich si zve Mikuláše k sobě domů.

Čeští rodiče vnímají Mikuláše stále i jako jeden z výchovných prostředků. Děti si proto většinou musí odměnu zasloužit přednesením básničky nebo písničky, ve třetině českých rodin děti dostanou v balíčku i brambory či uhlí za zlobení.

Češi píší Ježíškovi

I v době e-mailů a elektronické komunikace se drží tradice dopisů Ježíškovi. V rodinách s dětmi od šesti do dvanácti let posílá dopis se svým přáním téměř 90 % dětí. Většina z nich dává dopis za okno, některé děti stále posílají dopis poštou. Svá přání Ježíškovi nepíší pouze ty děti, které na Ježíška už nevěří.

Existují však i rodiny, kde se tato tradice vůbec neujala a dopis Ježíškovi se nikdy neposílal. Jsou jich ale jen pouhá tři procenta. Sympatické je, že české děti pořád mají za to, že jim dárky nosí Ježíšek, nikoli Santa Claus.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Dárky na internetu: Tohle jsou letošní vánoční hity

10 knih, které vám změní život. Doporučují slavní!

Med vás zbaví kocoviny, pupínků i špatné nálady

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama