reklama

Tloušťka je nakažlivá. Jezte podle sebe, ne podle ostatních

Chodíte jíst se 'salátovými' lidmi, nebo spíš s knedlíkáři? V tom druhém případě se nemůžete divit, pokud ručička váhy šplhá vzhůru. Obezita se totiž šíří především sociální nákazou...

Foto: Thinkstock

Možná jste si všimli, že když jíte sami v klidu u stolu, sníte toho méně. Zamyslete se třeba nad posledním společným jídlem s další osobou či kamarády. Byl výsledek stejný? Sociální průzkumy říkají, že s největší pravděpodobností nikoliv.

Jak velkou či malou porci svého jídla sníte, závisí na mnoha faktorech. Třeba na tom, jak velký máte hlad, jak dobré je jídlo na talíři, v jakém prostředí jíte, jaké jsou barvy okolí, světlo či hluk. Průzkumy zároveň ukazují, že množství zkonzumovaného jídla je ovlivněno také tím, s kým si jídlo dáváte a dokonce i na pohlaví spolustrávníků.

Tloustneme s ostatními 

Už před časem výzkumy potvrdily, že tloušťka je nakažlivá. Šíří se spolu s chřipkovými viry -  adenovirus 36, známý původce infekcí očí a dýchacích cest, totiž dokáže přeměnit lidské kmenové buňky v tukovou tkáň. A navíc se v ní tuk hromadí až 3x víc.

Tloušťka je však nakažlivá i sociálně. Jinými slovy, čím víc lidí s nadváhou budete mít ve své okolí, tím pravděpodobněji přistanou kila navíc i na vašich bocích. Původně se vědci domnívali, že tento jev funguje pouze v rodinách. Na základě rozsáhlého výzkumu expertů z Harvardské univerzity a UCLA v San Diegu se ukázalo, že je-li jeden z manželů obézní, zvýší se riziko obezity u druhého o 37 % procent. U sourozenců je to 40 %. Jenže nejvyšší míra ovlivnění je u přátel - celých 57 %. Jde totiž o životní styl, a ne o 'rodové prokletí'. 

Sledujete ostatní?

Pokud jíme společně s druhými, je mnohem náročnější dbát na signály vlastního těla a slyšet, že jste plní a máte přestat jíst. "Z jedné studie například vyplynulo pozitivní zjištění, že pokud spolustolovník jí méně, vaše tendence jej napodobovat je mnohem vyšší, než kdybyste seděli u stolu s někým, kdo spořádá hromadu jídla. A to je přeci výborná zpráva,“ říká Susan Bowerman, expertka na výživu společnosti Herbalife.

Stejně tak se vliv okolí týká výběru jídla. Když si všichni kolem vás dají salát nebo jiný lehký pokrm, je dost těžké objednat si guláš se šesti knedlíky. A bohužel i naopak: mezi těžkotonážními jedlíky nechcete se zeleninou vypadat jako 'frfňa', a tak netrháte partu a dáte si taky něco hutnějšího. Bohužel, k vaší škodě. 

Na pohlaví záleží

Průzkumy také potvrdily, že ženy mají větší tendenci napodobovat zvyky ostatních strávníků u stolu než muži. Není však úplně jasné, proč tomu tak je. Snad proto, že ženy více řeší, jak je vidí jejich okolí. Ženy jsou v tomto ohledu více konzistentní, naopak muži jedí více v přítomnosti ženy než v přítomnosti dalšího muže či skupiny mužů, jak ukazují průzkumy.

U stolu platí přímá úměra. Čím více lidí u stolu je, tím více toho zmizí nejen z našeho talíře. Podle jedné studie přidá každá další osoba u stolu 33 % objemu snědeného jídla. Další dvě osoby 58 % a tři pak 69 % navíc. Ve větší skupině snáze ztratíte pojem o množství zkonzumovaných pokrmů. A pokud jíte rychle, můžete mít tendenci čekat na ostatní a mezitím si objednat další jídlo nebo dezert, abyste to čekání nějak vyplnili.

Tipy na 'bezpečnou' večeři s ostatními

Při jídle bychom se tedy neměli nechat negativně ovlivnit okolím, naopak bychom měli vždy přemýšlet nad tím, co a kolik toho spořádáme. Pokud si hlídáte, co jíte, pak si možná myslíte, že nejlepší cestou je jíst úplně sám. Ale kdo by se chtěl s takovou výzvou smířit? Budete-li dodržovat následujících několik tipů, nestane se vám, že si budete muset rozepínat knoflík u kalhot:

  • Už před večeří si rozmyslete, co budete jíst a držte se toho. Nechoďte do restaurace příliš hladoví.
  • Objednejte si dříve než ostatní, ale začněte jíst teprve poté, co s konzumací začnou ostatní. Dodržujte stejnou rychlost konzumace jako ten nejpomalejší ve vašem kolektivu.
  • Nastavte si sami pro sebe signál, kterým ukončíte jídlo. Například tím, že necháte malý zbytek jídla na talíři, překřížíte příbor, nebo si jednoduše dáte mentolovou žvýkačku.

S obezitou se dnes na celém světě potýká téměř miliarda lidí. U nás je už obézní každý pátý Čech, nejvíce pak ve věkové skupině 55-65 let. Česko se v tomto ohledu dostalo na deváté příčce na světě. V souvislosti s obezitou se zvyšuje nemocnost naší populace, jsme dokonce na špičce v případech rakoviny spojené s obezitou. 

reklama
Doporučené recepty
    reklama