reklama

Teštoviny a pizzy

Těstoviny jsou oblíbenou italskou pochoutkou. Vyrábějí se z nekynutého těsta. Mezi suroviny patří mouka, voda a vajíčko. V obchodech si můžeme vybírat z vaječných, bezvaječných a celozrnných.

Tento italský pokrm pochází už z prvního století našeho letopočtu. Těstoviny jsou velmi důležitým zdrojem sacharidů. Jsou vhodné i pro toho, kdo se rozhodl držet dietu.

Základní dělení je podle použitých surovin. V italské kuchyni se používá pro těstoviny pojem pasta. Pasta secca jsou průmyslové těstoviny zhotovené z mouky, vody a soli. Druhou skupinou jsou Pasta all´Uovo - těstoviny s vejcem. Dále jsou známé Pasta in brodo, těstoviny určené na ozdobu do různých polévek.

Pasta asciutta se dále dělí:

Spaghetti - tenké kulaté těstoviny
Tagliatelle - svazkové těstoviny
Taglirini capellini - velmi tenké svazkové těstoviny
Capellini d´angelo - nejjemnější druh svazkových těstovin
Lasage - široké tenké těstovinové plátky s různými okraji, bývají obarvené špenátem nebo rajským protlakem
Penne - větší maccarone nakrájené šikmo
Tortellini - plněné taštičky ve tvaru prstýnku
Bucatini - dlouhé špagety, uvnitř jsou duté
Fettuccine - široké nudle
Pappardelle - klubíčko stočených centimetr širokých nudlí
Farfalle - těstoviny ve tvaru mašliček
Fusilli - vřetena
Gnocchi - noky, vyráběné z bramborového těsta

Nejznámějšími italskými těstovinami jsou ravioli. Vznikly při zužitkování přebytků lodní kuchyně a mají původ v Janově a Benátkách. Náplně jsou různé. Můžeme ochutnat ravioli plněné hráškem, fazolemi, drůbežím nebo hovězím masem. Jde o těstoviny, které se hodí jako příloha k čemukoliv.

Pizza

Jde o kulatý plát chlebového těsta. Horní čast se obkládá náplní vyrobenou z rajčat nebo smetanou. Další ingredience jsou podle přání zákazníka. Peče se v troubě nebo ve speciální peci. Pochází z Itálie. Pizzerie jsou rozšířenou restaurací po celém světě.

Sugo di pomodoro je rajčatový základ, kterým se potírá těsto. Nejčastějšími surovinami, které se pokládají na sugo jsou mozzarela, olivy, sardinky, žampiony, cibule, salám, ančovičky, ananas, parmská šunka aj.

V pizzeriích můžeme ochutnat klasické pizzy, neapolské Margherity, celozrnné, bezlepkové nebo tzv. Pizza pan, které se pečou v plechu.

Pece jsou obvykle na dřevo a vytápí se až na pět set stupňů. Pizza se peče pouhé tři minuty. Dále je možné vidět elektrické pece, které pečou na čtyři sta padesát stupňů. Posledním pomocníkem je plynová pec a má podobné vlastnosti jako ta na dřevo.

Neoblíbenější pizza

Pizza quattro formaggi - čtyři druhy sýra
Pizza quattro stagioni - stejná jako Capricciosa, ale suroviny se rozprostřou do čtyř stejných dílů
Capricciosa - rajčatový základ, mozarella, šunka, žampiony, artyčoky, olivy
Margheria - sugo, mozarella, bazalka, olivový olej

reklama
Doporučené recepty
    reklama